Wiadomości z Zabrza

69-letni zabrzanin padł ofiarą oszusta. Mężczyzna stracił 160 tysięcy złotych

  • Dodano: 2023-06-12 09:45

W minioną środę do zabrzańskich policjantów zgłosił się 69-letnim mężczyzna, który został oszukany metodą na inwestycje w kryptowaluty przy wykorzystaniu aplikacji AnyDesk. Niestety odzyskanie utraconych w ten sposób pieniędzy jest bardzo trudne.

Oszust namówił zabrzanina do zainstalowania aplikacji AnyDesk

Typowe oszustwa inwestycyjne zawierają kuszącą obietnicę zysku poprzez inwestycje w akcje, obligacje, kryptowaluty, rzadkie metale, zagraniczne inwestycje gruntowe lub alternatywne źródła energii. Tym razem ofiarą oszustów padł 69-letni zabrzanin. Do pokrzywdzonego zadzwoniła mężczyzna, informując go, że na jego wirtualnym portfelu znajdują się kryptowaluty, które może zamienić na normalną walutę. Mężczyzna nie był zdziwiony, ponieważ kiedyś interesował się tematem kryptowalut i posiadał taką. Oszust zapewniała 69-latka, że pomoże mu w pozyskaniu zarobionych pieniędzy, jednak w tym celu konieczne jest zainstalowanie programu AnyDesk. Jest to program, który służy do zdalnego sterowania komputerem lub urządzeniem mobilnym na przykład telefonem. Zwykle program ten jest używany przez informatyków w celu zdalnej obsługi komputerów lub innych urządzeń. Jednak coraz częściej wykorzystywany jest przez oszustów, którzy po namówieniu ofiary do zainstalowania go wykorzystują AnyDesk w celu przejęcia kontroli nad naszym urządzeniem i uzyskania dostępu do aplikacji bankowej. Oszust, mając dostęp do naszego urządzenia (telefonu), za pośrednictwem AnyDesk widzi wszystkie informacje, które pojawiają się na telefonie, w tym treści SMS-ów potwierdzających transakcje. Ponadto sam może sterować za nas urządzeniem. Tak było i w tym przypadku.

Oszust po uzyskaniu dostępu do telefonu i komputera pokrzywdzonego zyskał dostęp do konta pokrzywdzonego. Następnie środki zgromadzone na koncie przelała na własne konto. Niestety odzyskanie utraconych w ten sposób pieniędzy jest bardzo trudne, dlatego policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i ostrożność w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w tym instalowaniu oprogramowania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również