Wiadomości z Zabrza

Usuwanie znamion skórnych Katowice - kiedy i która zmiana skórna jest niebezpieczna?

  • Dodano: 2020-11-27 10:00, aktualizacja: 2020-11-30 11:40

Usuwanie znamion skórnych to coraz popularniejszy zabieg dermatologiczny. Pieprzyki i inne znamiona skórne mogą być traktowane przez nas jedynie jako defekt kosmetyczny, ale mogą również prowadzić do powstania całej gamy niebezpiecznych schorzeń i dolegliwości. Ponieważ pacjent samodzielnie nie jest w stanie określić charakteru zmiany, swoją decyzję o jej usunięciu zawsze powinien poprzedzić wizytą u specjalisty.

Lekarzem, którego powinniśmy spytać o zdanie w sprawie posiadanych znamion i zmian skórnych, jest dermatolog. To on wykonuje specjalistyczne badanie za pomocą dermatoskopu. Dzięki niemu możliwe jest obejrzenie każdego pieprzyka w dziesięciokrotnym powiększeniu. Lekarz skrupulatnie ocenia wielkość znamienia, budowę i rozkład tkanek, a na tej podstawie stawia trafną diagnozę i zdecyduje o dalszym leczeniu. Usuwanie znamion skórnych konieczne jest w ściśle określonych przypadkach.

Powstawanie zmian skórnych

Niektóre znamiona towarzyszą nam już od czasów życia płodowego. Inne pojawiają się na naszej skórze stopniowo, z biegiem upływających lat. Bez względu na czas i przyczynę ich powstawania, powinny być one poddane bacznej obserwacji. Nie wiadomo bowiem, kiedy i dla której z nich konieczne będzie chirurgiczne usunięcie.
Istnieje wiele rodzajów zmian skórnych. Są widoczne gołym okiem, zauważalne na powierzchni skóry, czasem również wyczuwalne – wypukłe lub wklęsłe. Łagodnymi zmianami są zwykle znamiona naskórkowe, które przybierają postać brodawek. Brodawki łojotokowe i zrogowaciałe znamiona naskórkowe brodawkowate są zwykle usuwane z powierzchni skóry ze względów kosmetycznych. Popularne pieprzyki, które ma każdy z nas, to znamiona barwnikowe. Powstają w wyniku nagromadzenia melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. Nie powodują żadnych dolegliwości, zauważalny jest jednak ich wzrost wraz ze wzrostem pozostałych tkanek. Choć ryzyko ich zezłośliwienia jest niewielkie, również powinny być poddawane samoobserwacji przez pacjenta.

Znamiona przydatkowe to łagodne guzki powstające w wyniku nagromadzenia na powierzchni skóry sebum i łoju. Z tego samego powodu na ciele powstają również kaszaki. Każdy guz skórny (torbiel, zółciak, włókniak, kłębczak, naczyniak) powinien być natomiast obejrzany przez lekarza dermatologa. Szybko mogą się one bowiem zmienić w guzy o charakterze przednowotworowym. Najgroźniejszą i najgorzej rokującą zmianą skórną jest czerniak. W procesie leczenia i terapii istotna jest jego wczesna diagnostyka. Początkowo pojawia się wyłącznie na powierzchni skóry, ale stopniowo wnika w jej struktury i zyskuje dostęp do wszystkich naczyń krwionośnych. W zaawansowanym stadium sieje spustoszenie w całym organizmie pacjenta.

Jedynym w pełni fizjologicznym znamieniem występującym na skórze człowieka, jest ropień. Powstaje w wyniku odpowiedzi immunologicznej na przerwanie ciągłości skóry i jej uszkodzenie. Gdy na naszym ciele pojawia się rana, komórki odpornościowe „wędrują” w jej kierunku i wypełniają obszar skórny ropą. Ma ona za zadanie chronić organizm przed drobnoustrojami i możliwym zakażeniem.

Usuwanie znamion skórnych – kiedy warto to zrobić?

Lekarze zalecają usuwanie znamion skórnych głównie ze względów zdrowotnych. Nie każda zmiana jest bowiem tylko pieprzykiem, zabarwieniem na powierzchni naszej skóry, dodającym uroku lub będącym przyczyną dyskomfortu. W niektórych przypadkach zdarza się, że powstała zmiana skórna nosi duże ryzyko zezłośliwienia i przeobrażenia się w stan przednowotworowy lub nawet nowotwór. Z tego względu niezwykle istotna jest samokontrola i codzienne sprawdzanie stanu zmian skórnych, zwłaszcza tych, które z jakiegoś powodu wzbudzają nasz niepokój i podejrzenia.

Obserwować powinniśmy przede wszystkim wielkość i wzrost zmiany skórnej, jej zabarwienie, ale i odbarwienia. Nieregularny kształt, wypukłość, dolegliwości bólowe, zaczerwienienie oraz świąd również powinny wzbudzić naszą czujność. W celu szczegółowej oceny ryzyka zmiany znamienia w nowotwór stworzono 5 kryteriów (ABCDE). Biorą one pod uwagę ocenę wyglądu pieprzyka pod względem: asymetrii, jego brzegów, koloru, rozmiaru i ewolucji, czyli nadmiernego, agresywnego wzrostu. Jeśli zauważymy na naszej skórze choć jedną z tych cech, powinniśmy jak najszybciej udać się po poradę do specjalisty. Dzięki temu umożliwimy wczesną diagnostykę, a ta odgrywa znaczącą rolę w procesie leczenia czerniaka – złośliwego nowotworu skóry. Jest on bowiem najczęściej diagnozowanym stanem chorobowym, występującym na powierzchni skóry człowieka.

W przypadku istnienia podejrzenia stanu chorobowego w obrębie wycinanej zmiany, jedynym zalecanym leczeniem jest chirurgiczne usuwanie znamion. Laseroterapia uniemożliwia bowiem wykonanie specjalistycznych badań usuniętych tkanek. Mowa tu o badaniu histopatologicznym wycinka zmienionej chorobowo skóry wraz z marginesem zdrowej tkanki. Na podstawie wyników tego badania jesteśmy w stanie uzyskać szczegółową odpowiedź na pytanie o charakter zmiany skórnej i rokowania określonego sposobu leczenia.

Przyczyny pozamedyczne


Oprócz wskazań ściśle zdrowotnych, a więc medycznych, zabieg wykonuje się również ze względów kosmetycznych. Estetyka jest niezwykle istotna w dermatologii. Jeśli znamię skórne jest powodem dyskomfortu, złego samopoczucia pacjenta, wpływa na jego obniżony nastrój i samoocenę, lekarz również zaleca jego wycięcie. Usuwanie znamion, których lokalizacja jest niekomfortowa, zapobiega ponadto ich licznym uszkodzeniom. Zahaczanie o brzegi odzieży, golenie znamion, rozdrapywanie ich czy wyciskanie to najczęstsze przyczyny powstawania stanu zapalnego i zakażenia skóry. Niefortunne lokalizacje pieprzyków to przede wszystkim: linia ubrania, okolice intymne, owłosiona skóra głowy, twarz oraz pachwiny. Najczęściej w tych miejscach powodują one dyskomfort i traktowane są jak poważny defekt kosmetyczny.

Ryzyko i przeciwwskazania

Usuwanie znamion skórnych nie dla każdego jest jednak bezpieczne. Z zabiegu powinny zrezygnować osoby, u których stwierdzono aktywną infekcję czy ognisko zapalne w organizmie. Oczywiście po całkowitym wyleczeniu się mogą one poddać się zabiegowi. Lekarz może nie dopuścić do wykonania zabiegu u osób, które mają problemy z krzepliwością krwi czy poważne zaburzenia krążenia oraz łuszczycę. Jeśli pacjent jest podatny na powstawanie blizn przerostowych lub bliznowców, efekt leczenia może nie być zadowalający.

Ryzyko związane z przebiegiem zabiegu i rekonwalescencją pacjenta jest znikome. Rzadko zdarzają się dolegliwości bólowe po usunięciu pieprzyka. Czasami pacjenci skarżą się na zaczerwienienie okolicy wyciętego fragmentu skóry czy też świąd. Z reguły jest to jednak rezultat fizjologicznej odpowiedzi organizmu na wykonany zabieg i proces gojenia się rany. By zapobiec poważnym powikłaniom, konieczna jest odpowiednia higiena blizny. Codzienna zmiana opatrunków oraz przemywanie rany to minimum, o które musi dbać każdy pacjent.

Cena i ilość zabiegów

Usuwanie znamion skórnych w Katowicach oferuje Centrum Medyczne Galmedic. To zabieg stosunkowo niedrogi. Jego cena uzależniona jest od ilości usuwanych zmian, ich rozległości i lokalizacji. Chirurgiczne usunięcie pojedynczej zmiany to koszt około 500 złotych. Wycięcie każdej kolejnej zmiany jest oczywiście tańsze. Ilość usuwanych znamion określa lekarz podczas konsultacji. Bierze on pod uwagę wszystkie ich cechy. Rzadko decyduje się na usuwanie kilku dużych zmian chorobowych jednocześnie, ze względu na większe ryzyko wystąpienia powikłań. W przypadku, gdy naraz chcemy usunąć kilka małych pieprzyków ze względów kosmetycznych, z reguły wykonuje się jeden zabieg, podczas którego wycina się wybrane z nich. Dodatkowo płatne jest badanie histopatologiczne, które umożliwia wykonanie szczegółowej oceny zmiany.

W Centrum Medycznym Galmedic w Katowicach możliwa jest konsultacja z lekarzami specjalizującymi się w dziedzinie chirurgii i dermatologii. Spotkanie, rozmowa i szczegółowo przeprowadzony wywiad pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości pacjenta. W razie konieczności lekarze zlecają wykonanie dodatkowych badań (głównie laboratoryjnych).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.