Wiadomości z Zabrza

Ubezpieczenie OCP - polisa dla przewoźnika - co to jest i ile kosztuje?

  • Dodano: 2021-07-14 12:45

Wśród ubezpieczeń obecnych na polskim rynku można wyróżnić polisy obowiązkowe oraz dobrowolne. Ubezpieczenie OCP, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika zalicza się do tych fakultatywnych, jednak zdecydowanie wartych rozważenia. O ile OC ochroni przewoźnika przed skutkami zdarzeń i kolizji, o tyle polisa OCP przyda się chociażby w razie nagłych roszczeń klientów co do bagażu. Co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu i kto skorzysta na nim najbardziej?

1. Ubezpieczenie odpowiedzialności przewoźnika - co to jest?

2. Na czym polega ubezpieczenie? Rodzaje polisy OCP

3. Na co zwracać uwagę, wybierając polisę OCP?

Jedną z motywacji do wykupienia ubezpieczenia OCP jest konkurencja panująca na rynku i chęć przyciągnięcia klientów ofertą. Z punktu widzenia pasażera posiadanie polisy OCP jest argumentem na plus: ewentualne straty w przewożonym towarze mogą być pokrywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Więcej dowiesz się na: http://najtansze-oc-ac.pl/ubezpieczenie-oc-dla-przewoznika-drogowego-co-daje-ocp/.

Ubezpieczenie odpowiedzialności przewoźnika - co to jest?

Każdy przedsiębiorca oferujący usługi przewozowe odpowiedzialny jest za ładunek lub bagaż swojego klienta: od momentu jego przekazania po moment dotarcia na miejsce docelowe. Rzeczy te transportowane są zarówno w obrębie kraju, jak i na międzynarodowych trasach, a sytuacji, w których mogą zostać utracone lub uszkodzone, nie brakuje. Ubezpieczenie przewoźnika OCP zabezpiecza przed ewentualnymi stratami poniesionymi z tego tytułu - zlecający otrzyma odszkodowanie od ubezpieczyciela i nie będzie domagał się go ze środków przedsiębiorstwa.

Kto może wykupić polisę? Każda firma przewozowa, niezależnie od wielkości. Trzeba jednak pamiętać, że - ponieważ jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe - firmy ubezpieczeniowe mają dużą dowolność w kształtowaniu zapisów.

Na czym polega ubezpieczenie? Rodzaje polisy OCP

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje ubezpieczenia OCP:

  • ubezpieczenie w ruchu krajowym - przeznaczone dla firm, które swoją działalność ograniczają do terytorium Polski. Ich odpowiedzialność wynika wówczas z ustawy Prawo przewozowe,
  • ubezpieczenie OCP w ruchu międzynarodowym - przeznaczone dla przedsiębiorców oferujących transport międzynarodowy. Przepisy określone są Konwencją o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Firma powinna sugerować się także ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Umowa OCP przewoźnika szczególny nacisk kładzie na:

  • właściwe zabezpieczenie ładunku podczas transportu, na przykład przymocowanie go na miejscu pasami lub zapewnienie odpowiedniej temperatury w przypadku żywności,
  • ochrona ładunku podczas postoju,
  • odpowiednie przygotowanie towaru do rozładunku,
  • wydawanie ładunku osobom uprawnionym,
  • przestrzeganie przepisów ruchu drogowego,
  • przestrzeganie dodatkowych przepisów, na przykład czasu pracy kierowców.

Przed podpisaniem umowy warto dokładnie przeanalizować jej zapisy i zorientować się, co obejmuje polisa OCP. Zakres decyduje często o cenie - to ile kosztuje ubezpieczenie OCP sprawdź na: najtansze-oc-ac.pl.

Na co zwracać uwagę, wybierając polisę OCP?

Istnieje kilka ważnych aspektów ubezpieczenia OCP, na które powinno się zwracać szczególną uwagę. Te newralgiczne kwestie to:

  • suma gwarancyjna - górna granica odpowiedzialności dla jednego zdarzenia,
  • zasady parkowania,
  • zasięg terytorialny,
  • możliwość rozszerzenia zasięgu odpowiedzialności także na działalność podwykonawców,
  • wyłączenia odpowiedzialności.

W zależności od ubezpieczyciela ubezpieczenie OCP może uwzględniać szereg wyłączeń. Mogą one dotyczyć chociażby przewozu zwierząt, leków, materiałów niebezpiecznych, towarów o wysokiej wartości, na przykład dzieł sztuki. Taki rodzaj ładunku wymaga szczególnych warunków ograniczających potencjalne uszkodzenia towaru.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.