Sprzedaż samochodu to proces, który wcale nie musi być bardzo skomplikowany. Właściwe przygotowanie pozwala sprawnie przejść przez wszystkie procedury i uniknąć ewentualnych błędów, które mogłyby mieć dotkliwe skutki. Sprzedaż wymaga zarówno skupienia się na formalnościach, jak i odpowiednim przygotowaniu pojazdu. Ten drugi aspekt transakcji ma równie istotne znaczenie i pozwala uzyskać zdecydowanie lepszą kwotę ze sprzedaży. Przedstawiamy, o czym pamiętać sprzedając auto i jak podejść do całego procesu, aby przebiegł sprawnie i po myśli osoby sprzedającej.
Sprzedaż samochodu w całości czy na części?
Najpopularniejszą opcją pozbycia się auta jest sprzedaż go w całości. Taka forma sprzedaży bardzo często wymaga jednak tego, aby samochód był w akceptowalnym stanie. Większość klientów poszukuje pojazdów zdolnych do samodzielnej jazdy. W przypadku mocno uszkodzonych aut rozwiązaniem jest oddanie pojazdu na auto złom i sprzedaż na części. Należy pamiętać, że samodzielne rozkładanie samochodu na części pierwsze jest niezgodne z prawem. Skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych specjalistów to jedyna sensowna opcja w takiej sytuacji. Oddanie auta do stacji kasacji pojazdów pozwala również uzyskać stosowne dokumenty, które pozwalają na wyrejestrowanie auta i legalne wyeliminowanie go z ruchu.
Auto złom jest w stanie w bezpieczny sposób rozebrać pojazd i odzyskać z niego wszystkie sprawne elementy. Profesjonalne firmy prowadzą sprzedaż auta na części zgodnie z obowiązującymi przepisami. Posiadają również niezbędną wiedzę do bezpiecznego usunięcia wszystkich podzespołów i oceny ich stanu.
Kwestie formalne przy sprzedaży samochodu mają kluczowe znaczenie
Decydując się na sprzedaż samochodu, bardzo ważne jest to, aby zadbać o wszystkie kwestie formalne. Sporządzenie umowy zabezpiecza interesy sprzedającego i kupującego. Stanowi również podstawę do tego, aby sporządzić zgłoszenie sprzedaży samochodu informujące o zbyciu pojazdu, zapłacić należny podatek i legalnie pozbyć się samochodu. Przy sporządzaniu umowy można skorzystać z gotowych wzorów lub udać się do prawnika, który pomoże w opracowaniu stosownego dokumentu. Ekspert przygotuje umowę darowizny pojazdu lub sprzedaży, aby zabezpieczała skutecznie interesy obu stron.
Już po sfinalizowaniu transakcji najlepiej jak najszybciej udać się Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń i Wydziału Komunikacji. Złożyć wizytę musi zarówno dotychczasowy właściciel pojazdu, jak i kupujący. W urzędach należy złożyć zgłoszenie sprzedaży auta, nabycie pojazdu, a także chęć rejestracji pojazdu. Podstawą we wszystkich czynnościach jest umowa kupna sprzedaży pojazdu. Sprzedaż auta generuje także obowiązek zapłaty podatku. Więcej na temat podatku i tego jak przygotować oświadczenie kupującego w sprawie zapłaty można przeczytać na stronie: https://www.ubezpieczenie.com.pl/komunikacyjne/kupno__sprzedaz_auta_obowiazki_stron_krok_po_kroku/111,262.html.
Przygotowanie auta do sprzedaży
Istotnym etapem przy sprzedaży samochodu jest również właściwe przygotowanie pojazdu. Najlepiej zacząć od dokładnego wyczyszczenia auta. Pielęgnację najlepiej przeprowadzić z zewnątrz i wewnątrz. Pojazd w efekcie będzie prezentował się znakomicie i zrobi doskonałe wrażenie na potencjalnych kupujących. Dla uzyskania lepszego efektu można zainwestować w profesjonalne kosmetyki samochodowe, dzięki którym uda się wydobyć pełną głębię koloru lakieru i elementów wewnętrznych.
W momencie, gdy planujesz sprzedaż samochodu, bardzo ważne jest również zgromadzenie wszystkich dokumentów. Istotny jest zarówno dowód rejestracyjny, jak i książka przeglądów, instrukcja pojazdu i wszystkie dokumenty dotyczące auta. Mogą to być nawet faktury serwisowe za przeprowadzone naprawy. Ułatwi to zbycie pojazdu, gdyż każdy klient będzie miał pełną świadomość stanu samochodu.