Wiadomości z Zabrza

Rolki Rollerblade jak powstały?

  • Dodano: 2021-04-13 09:00

Rolki Rollerblade kojarzone są przez większość osób, które kiedykolwiek interesowały się tym sportem, nawet w ujęciu amatorskim. Wybierając rolki dla siebie musiałeś zapoznać się z propozycjami różnych producentów i zapewne często przewijała się właśnie nazwa Rollerblade. Jak wiele firm tak i ta wzięła swój początek z pozoru błahej sytuacji i pasji twórców. Dzisiaj zastanowimy się nad tym co stoi za sukcesem rolek Rollerblade oraz sprawdzimy, jak wygląda aktualna oferta produktowa tej firm na polskim rynku.

Rolki Rollerblade niedługa historia sukcesu

Podczas gdy większość firm narciarskich czy związanych z innymi dyscyplinami sportu istnieje na rynku od wielu lat tak Rollerblade, powstała w latach 80 i była jedną z pierwszych firm a właściwie pierwszą produkującą nowoczesne rolki inline, które znamy dzisiaj. Warto zaznaczyć, że sam koncept rolek jest dość świeży, co prawdo łyżworolki powstały w 18 wieku, ale na rozwój idei butów z kółkami ustawionych w linii trzeba było poczekać do roku 1863. Wtedy pewien Amerykanin opracował wspomniany koncept a same rolki zaczęły rozpowszechniać się na świecie, w szczególności Europie i oczywiście ojczyźnie wynalazku, czyli Stanach Zjednoczonych.

W tym miejscu warto wspomnieć o różnicy pomiędzy łyżworolką a rolką. Łyżworolki mają wymienną płozę, co sprawia, że zimą mogą służyć jako łyżwy a latem po doczepieniu kółek służą jako rolki. Naturalnie rolki mają kółka zamontowane na stałe co sprawia, że są dedykowane do jazdy po utwardzonej nawierzchni w ciepłe wiosenne i letnie dni.

Wróćmy do firmy Rollerblade wywodzącej się z Minnesoty, a założonej przez dwóch braci Scott i Brennan Olson, którzy będąc w sklepie z artykułami sportowymi odkopali w jego zakamarkach starą rolkę inline, która posiadała wiele wad, ale młodzi mężczyźni postanowi ją usprawnić w piwnicy swoich rodziców. Sam temat nie interesował ich dlatego, że po prostu lubili kombinować, ale jako fani hokeja stwierdzili, że takie rolki o ile będą dopracowane będą stanowić doskonały przyrząd do treningu hokejowego poza sezonem zimowym. Jak pomyśleli tak zrobili w efekcie czego już latem na boiskach i w parkach można było spotkać hokeistów poruszających się na rolkach RollerBlade, ale korzystali z nich również narciarze alpejscy.

Popularność marki szybko rosła, firma została założona oficjalnie w roku 1983, czyli około 3 lata po wdrożeniu pierwszego projektu. RollerBlade był nazwą, która przyjęła się do tego stopnia, że większość osób przemieszczających się na rolkach inline, nazywała je nazwą Rollerblade, co nie bardzo podobało się właścicielom firmy, więc zastrzegli znak towarowy. Z jednej strony jest to darmowa reklama z drugiej, słabej jakości produkty nazywane tak samo jak właściwy produkt, mogą odbić się w dalszych etapach rozwoju firmy w zły sposób. Warto zaznaczyć, że pierwsze rolki produkowane przez tę firmę nie były wolne od wad, podczas gdy naprawiały część problemów związanych ze starymi rolkami wciąż nie gwarantowało łatwości zakładania, miały problem ze zbieraniem brudu w łożyskach i wiele innych drobnych aspektów.

Bracia Olson pozyskali środki na wprowadzenie zmian, przez sprzedaż firmy, nowi właściciele dali pieniądze a oni skupili się na rozwoju produktu. Ostatecznie rolki Lightning TRS okazały się ogromnym sukcesem, gdyż w sposób oczywisty poprawiały wcześniej wymienione mankamenty. Sukces tego modelu miał ogromny wpływ na cały rynek, bowiem był impulsem do otwarcia się wielu nowych firm skupionych na produkcji rolek w tym takich, które trwają do dzisiaj i są jednymi z największych konkurentów amerykańskiej firmy.

W roku 1989 firma wyprodukowała swoje pierwsze rolki zapinane na klamry trochę wzorem butów narciarskich, zdecydowanie ułatwiło to proces dopasowywania rolek i sprawiło, że stały się bardziej nowoczesne. Istotnym punktem w życiu firmy od strony technicznej było również przejście rok później z poliuretanu na żywicę termoplastyczną wzmocnioną włóknem szklanym co pozwoliło obniżyć wagę rolek nawet o połowę.

Sprawdź ofertę w sklepie Ski-Sport

Rolki Rollerblade obecnie zaspokaja potrzeby całego rynku, gdyż produkuje sprzęt dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Jednocześnie nie ogranicza się do osób szukających rolek do zaawansowanej jazdy. Jeżeli poszukujesz rolek do jazdy rekreacyjnej to ta firma też Ci je zapewni. Pomimo upływu lat marka wciąż jest synonimem jakości i obrazuje to jak powinno się tworzyć rolki wytrzymałe, bezpieczne i doskonale współgrające z rolkarzem. Ofertę rolek Rollerblade znajdą Państwo w sklepie Ski-Sport, który oferuje omawiane rolki w doskonałych cenach. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.