Wiadomości z Zabrza

Rodzaje tkanin - które z nich będą odpowiednie dla alergika?

  • Dodano: 2022-05-18 05:45, aktualizacja: 2022-05-25 09:01

Alergie na różne czynniki bardzo często objawiają się problemami skórnymi, takimi jak wysypki, świąd czy przesuszenie i pękanie skóry. Pielęgnacja ciała osoby uczulonej powinna być dobrana w specjalistyczny sposób. Jednym z jej kluczowych elementów jest dobór odpowiednich tkanin, z których wykonane są ubrania, ręczniki i pościel dla alergika.

Przede wszystkim naturalne materiały

Najlepszym wyborem dla alergika będą materiały naturalne. Cechuje je nie tylko większa delikatność, ale również fakt, iż przyciągają mniej bakterii. Tkaniny naturalne mają także lepszą przepuszczalność powietrza, co daje wytchnienie dla podrażnionej skóry.

Jedyną tkaniną naturalną, której należy unikać, są niektóre rodzaje wełny. Wełna może "gryźć", a to z kolei zaostrzy problemy skórne. 

Jedwab - silne właściwości hipoalergiczne

Jednym z najlepszych materiałów dla alergików jest naturalny jedwab. Jego włókna są stworzone z nitek białkowych, tak samo jak skóra człowieka. Jedwab zawiera też w sobie albumin, który przyspiesza regenerację komórek skóry. 

Ubrania z jedwabiu charakteryzują się niskim przyciąganiem bakterii ze względu na to, że nie elektryzują się. Oprócz ubrań zaleca się używanie jedwabnej pościeli. Jest ona kosztowna, ale bardzo pozytywnie wpływa na kondycję skóry i włosów. 

Naturalna bawełna - bezpieczna i trwała

Kolejnym materiałem polecanym dla alergików jest bawełna. Jest to materiał, który nie tylko przepuszcza powietrze i jest delikatny dla skóry, ale również utrzymuje ciepło - dlatego ubrania i bielizna z naturalnej bawełny są świetnym wyborem na zimę. 

Miejscem, w którym można szukać bielizny bawełnianej odpowiedniej dla alergików jest gazetka promocyjna Pepco

Bawełna jest także materiałem, z którego często wykonuje się pościel. Jest ona znacznie tańsza niż pościel jedwabna, ale nie posiada takich właściwości przyspieszających regenerację skóry. Dodatkowo może powodować plątanie się i łamanie włosów podczas snu. 

Len - hit dla alergików

Len jest idealnym materiałem dla alergików na lato. Wykonane z niego ubrania są nie tylko przewiewne, ale również mają właściwości higroskopijne, czyli pochłaniają wodę wydzielaną z organizmu. Tkanina ta ma również właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. 

Ubrania wykonane w 100% z lnu są bardzo kosztowne. Aby więc nie narażać się na duży wydatek, warto poszukać ich z drugiej ręki. 

Len nie jest polecany jako pościel dla alergików ze względu na jego szorstkość, która może zaszkodzić szczególnie delikatnej skórze twarzy. 

Tkanina bambusowa - nowość dla alergików

Ostatnio coraz bardziej popularna staje się tkanina bambusowa. Ma ona podobne właściwości do innych naturalnych tkanin. Wspaniale absorbuje też wodę, dzięki czemu nadaje się do produkcji ręczników oraz pościeli dla alergików. 

Zwróć uwagę na środki do prania

Mało kto wie, że przyczyną zaostrzenia zmian alergicznych na skórze jest stosowanie silnie pachnących proszków do prania i płukania tkanin. Takie środki piorące mogą siać prawdziwe spustoszenie dla naszej skóry: zdarzają się sytuacje, że delikatna skóra alergika jest wręcz tą chemią poparzona. 

Warto zawczasu, zanim pojawi się alergia, zacząć stosować bardziej naturalne proszki i płyny do prania. Mają one co prawda słabszy zapach, ale nie są w stanie zaszkodzić skórze. 

Hipoalergiczne produkty piorące wcale nie muszą być drogie. Gazetka promocyjna Dino bardzo często zamieszcza promocje na tego typu środki. 

Kupowanie naturalnych środków do prania powinno jednak być przemyślane. Niektóre z nich mogą zawierać silne alergeny. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • Ewka

    Pozbyłam się z domu dywanów, zasłon i materiałowych rolet, które były siedliskiem kurzu. Drewniane żaluzje łatwiej czyścić, podobnie podłogi, które codziennie dokładnie odkurza roomba.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.