Pompy ciepła już od dawna cieszą się coraz większą popularnością. Dziś to urządzenie grzewcze spotkać można w wielu gospodarstwach domowych. Co ważne, urządzenie to służy nie tylko do ogrzewania domu, ale również do ogrzewania wody użytkowej. Coraz powszechniejsze stosowanie tego urządzenia wynika z kilku powodu. Po pierwsze, pompy ciepła są urządzeniami ekonomicznymi pozwalającymi zaoszczędzić spore środki na ogrzewaniu. Po drugie, są bardzo proste w obsłudze. I po trzecie, są to urządzenia ekologiczne, ponieważ pobierają energię ze źródeł naturalnych.
Sposób działania pompy ciepła
Działanie pompy ciepła nie jest skomplikowane. To, co jednak wyróżnia to urządzenie to fakt, że wytwarza ono energię cieplną samodzielnie. Potrzebuje do tego niewiele energii elektrycznej. Warto podkreślić, że do wytworzenia 5 Kw energii cieplnej potrzebuje jedynie 1 kW energii elektrycznej. Jest to zatem urządzenie niezwykle ekonomiczne. Pozostałą energię pompa ciepła czerpie z naturalnych źródłem. Mowa tu o gruncie, powietrzu i wodzie. Pod tym też kątem różnią się dostępne na rynku pompy ciepła.
Pompa ciepła pobierająca energię z gruntu
Często stosowaną pompą ciepła jest pompa pobierająca energię z gruntu. Mowa tu o pompie gruntowej. Dziś urządzenia gruntowe wykorzystywane są zdecydowanie najczęściej. Wynika to po prostu z tego, że są najbardziej dopasowane do panujących w Polsce warunków atmosferycznych. Wyróżnić można trzy formy instalacji grzewczej z wykorzystaniem pompy gruntowej. Może być to kolektor poziomy, sonda pionowa bądź kolektor poziomy. To, co wyróżnia pompy gruntowe to m.in. to, że w sezonie grzewczym pobierają one energię z ziemi na stałym poziomie. Z szerokim asortymentem tego typu urządzeń zapoznać można się na stronie https://pompyciepla.pl/.
Pompa ciepła pobierająca energię z powietrza
Oprócz pomp gruntowych na rynku dostępne są także urządzenia pobierające energię z powietrza. Zastanawiając się nad wyborem takiej pompy, pamiętać jednak trzeba o tym, że w Polsce temperatura powietrza bardzo często ulega zmianie. Co więcej, zmiany te są dużo częstsze w porównaniu ze zmianami temperatury gruntu. Mimo tego ten rodzaj pompy jest również często wybierany. Wynika to głównie z tego, że z takiej pompy korzystać można praktycznie wszędzie. To, na jakiej działce postawiony jest dom, nie ma większego znaczenia, ponieważ wiatr wieje wszędzie.
Pompa ciepła pobierająca energię z wody
Ostatnim typem pompy wodnej jest pompa pobierająca energię z wody. Pompy wodne cieszą się dużą popularnością, ponieważ woda to jeden z najlepszych nośników energii. W tym przypadku cała instalacja oprócz samej pompy składa się także ze studni czerpalnej oraz zrzutowej. Choć woda może być źródłem dużej ilości energii, to pamiętać tu trzeba, że taka pompa nie może być wykorzystana na każdej działce. Potrzebuje bowiem dostępu do wody. Co więcej, jeśli skład samej wody jest niekorzystny, to może to wpływać na poprawne działanie całej instalacji. Dlatego podsumowując, stwierdzić trzeba, że wśród tych trzech rodzajów pomp, to właśnie pompy gruntowe znajdują najpowszechniejsze zastosowanie.