Wiadomości z Zabrza

Jakie korzenie wybrać do akwarium? Rola, przygotowanie, rodzaje

  • Dodano: 2022-09-29 16:15, aktualizacja: 2022-10-07 06:16

Gdy skompletujesz już niezbędny sprzęt i zorganizujesz swoje pierwsze akwarium, kolejnym krokiem (dla wielu akwarystów - najprzyjemniejszym) będzie udekorowanie wnętrza zbiornika. Możesz kierować się określonymi stylami lub postawić na kreatywność, lecz aby mieszkańcy Twojego akwarium byli szczęśliwi i bezpieczni, nie możesz zapominać o ich potrzebach. Podpowiadamy, jakie korzenie do akwarium będą odpowiednie i dlaczego warto postawić na tego typu dodatki.

Co daje korzeń w akwarium?

Odwzorowanie naturalnego środowiska i warunków to najważniejsze zadanie, któremu musi sprostać akwarysta. Cel ten zawiera również stworzenie wnętrza, które będzie atrakcyjne, ciekawe i podobne do tego, które zdobi wodne otchłanie. Jedną z ciekawszych narzędzi do dekoracji są naturalne korzenie, które oprócz wyraźnych walorów estetycznych w zbiorniku mają również więcej zadań.

Mniejsze rybki i narybek często korzystają z korzeni do akwarium, traktując je jako schronienie. Tego typu ozdoby ułatwiają również rozmnażanie, tworząc oddzielną i bardziej spokojną przestrzeń.

Dekoracje, szczególnie te naturalne, sprawiają, że akwarium wygląda dużo ciekawiej, a dodatkowy efekt wizualny z pewnością spotęguje klimatyczne oświetlenie.

Jakie są rodzaje korzeni do akwarium?

Rodzaje korzeni do akwarium dobieramy, kierując się wygodą i bezpieczeństwem mieszkańców zbiornika. Do mniejszych akwariów lub takich, w których nie dysponujemy zbyt dużą ilością wolnej przestrzeni, warto wybrać dekoracyjne korzenie typu Drift Wood, które zachwycają wieloma rozgałęzieniami. W akwarium może on posłużyć jako wsparcie dla roślin, tworząc dekoracje przypominające drzewka bonsai.

W mniejszym akwarium świetnym pomysłem będzie również użycie korzeni wrzosowisk — Red Moor Root, dzięki którym łatwo uzyskasz klimat akwarium naturalnego. Efektowne korzenie posiadają niepowtarzalne kształty, tworząc tajemniczą i ciekawą przestrzeń w akwarium, terrarium lub będąc ozdobą lasu w słoiku.

Do większych akwariów zalecamy wybór jednego solidnego korzenia o ciekawym kształcie, np. mangrowca czy bardziej różnorodnego Malaysian Driftwood. Oba rodzaje korzeni do akwarium nie mają wpływu na zabarwienie wody ani jej parametry. Większe i cięższe korzenie w akwarium najczęściej są całkowicie zanurzone i dobrze osadzone w podłożu, przez co nie stanowią niebezpieczeństwa dla mieszkańców zbiornika.

Przygotowanie korzenia do akwarium ze sklepu

Aby korzeń mógł służyć przez lata, był trwały i w 100% bezpieczny dla żywych mieszkańców akwarium, warto upewnić się u producenta, czy konieczne będzie jego przygotowanie, zanim trafi do akwarium. Wiele korzeni można umieścić od razu w zbiorniku, lecz niektóre warto wcześniej umieścić w wodzie, nawet na kilka tygodni. Dlaczego? Korzeń może barwić wodę, co choć nie wpływa na jej parametry, może przysporzyć akwaryście nie lada stresu. Preparowanie drewna do akwarium poprzez zanurzenie korzenia w wodzie i codzienną jej podmianę pozwoli usunąć z niego nadmierną ilość garbników, które mogą barwić wodę. Namaczanie sprawia również, że korzeń przestaje unosić się w wodzie, przez co dużo łatwiej będzie umieścić go w akwarium.

Gdzie kupić korzenie do akwarium?

Aby mieć pewność, że korzenie do akwarium są bezpieczne i naturalne, warto zakupić je w specjalistycznym sklepie akwarystycznym takim jak . Ten sklep online, polecany przez wielu znawców tematu, posiada korzenie, których nie trzeba przygotowywać. To duża oszczędność czasu i zaleta dla osób, którym brakuje cierpliwości. Korzenie akwarystyczne w Aquario posiadają szczegółowy opis, lecz zanim umieścisz je w zbiorniku, warto skonsultować się z obsługą sklepu, która w większości składa się doświadczonych właścicieli akwariów.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.