Wiadomości z Zabrza

Jak wygląda laserowa korekcja wzroku i czy jest się czego bać?

  • Dodano: 2023-11-14 13:30

Laserowa korekcja wzroku to jeden z najpopularniejszych zabiegów laserowych, łączących cele terapeutyczne (poprawa jakości widzenia) z estetycznymi (eliminacja konieczności noszenia okularów, które dla wielu osób są uciążliwe). Na czym polega taki zabieg i czego można się po nim spodziewać? Przeczytaj poniższy artykuł!

Zmagasz się z wadą wzroku, niewyraźnie widzisz, nie chcesz już dłużej nosić okularów lub soczewek kontaktowych? Z pomocą może Ci przyjść laserowa korekcja wzroku Katowice. Zapoznaj się z poniższymi informacjami i dowiedz się, jak dokładnie wygląda taki zabieg.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Na początku warto zaznaczyć, że laserowa korekcja wzroku przy wykorzystaniu technik i metod laserowej chirurgii refrakcyjnej to współcześnie najbezpieczniejszy i dający największe możliwości sposób ingerowania w narząd wzroku. Polega na modelowaniu wiązką lasera przedniej powierzchni rogówki, odpowiedzialnej za powstawanie różnego rodzaju wad wzroku (m.in. astygmatyzmu, krótkowzroczności, dalekowzroczności itd.).

Wstępem do czynności terapeutycznych jest szczegółowe badanie diagnostyczne pacjenta. Na tej podstawie lekarz kwalifikuje do zabiegu i dobiera odpowiednią metodę. W dniu zabiegu pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a lekarz dokładnie przygotowuje obszar zabiegowy – oczyszcza twarz środkami odkażającymi, unieruchamia powieki rozwórkami. 

Dalsze postępowanie zależy od wybranej metody. Przykładowo w metodzie LASIK rogówka nacinana jest za pomocą skalpela, po czym chirurg modeluje ją tak, aby mogła właściwie ogniskować obraz na siatkówce. Właściwa korekcja trwa zaledwie kilka lub kilkanaście minut. Krócej, niż czynności przygotowawcze. 

Sprawdź także: laserowa korekcja wzroku – czy to bezpieczny zabieg?

Czy laserowa korekcja wzroku boli?

Jako że laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem w całości przeprowadzanym po znieczuleniu miejscowym (za pomocą kropli do oczu), nie powoduje nawet najmniejszych dolegliwości bólowych. Pacjent może odczuwać jedynie dyskomfort spowodowany pracą bezpośrednio na narządzie wzroku i brakiem możliwości mrugania. Czynności trwają jednak bardzo krótko – z całą pewnością odczuwany dyskomfort wart jest możliwości ponownego, wyraźnego widzenia świata.

Czy po laserowej korekcji wzroku wada może wrócić?

W zdecydowanej większości przypadków laserową korekcję wzroku wykonuje się jeden raz na całe życie. Dlatego jednym z warunków kwalifikacyjnych jest to, aby wada wzroku była ustabilizowana. Wszelkie jej nieustabilizowane postacie wiążą się z pewnym ryzykiem, że w przyszłości konieczne będzie powtórzenie zabiegu. Mimo tego jest on dobrym wyborem. Dlaczego?

Osoby zmagające się z stale rosnącą krótkowzrocznością rzędu -5 dioptrii nie są w stanie funkcjonować bez korzystania z zaopatrzenia korekcyjnego. Po operacji laserowej mogą cieszyć się wyraźnym widzeniem, nawet jeśli wada będzie w ciągu najbliższych lat pogłębiać się o 0,2 dioptrii. Przeważnie jednak wady są ustabilizowane, zatem efekty także są trwałe.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.