Wiadomości z Zabrza

Jak wybrać dzwonek do drzwi? Jakie są rodzaje dzwonków do drzwi?

  • Dodano: 2020-04-15 08:30, aktualizacja: 2020-04-15 08:39

Dzwonek to drzwi, to określenie, które kryje w sobie wiele różnych możliwości. Już nie tylko prosty gong, ale też bardziej zaawansowane technologicznie dzwonki z kamerami określamy mianem dzwonków do drzwi. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze.

Dzwonki przewodowe

Najpopularniejsze dzwonki do drzwi, znane przede wszystkim z budownictwa wielorodzinnego. To tam deweloperzy już na etapie budowy kładą okablowanie do instalacji dzwonkowej. Dzwonek do drzwi przewodowy to w praktyce przycisk znajdujący się przy drzwiach i urządzenie wewnątrz mieszkania, które emituje sygnał.

Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności wymieniania baterii lub ładowania akumulatora. Wadą – brak zasilania automatycznie unieruchamia dzwonek.

Dzwonki bezprzewodowe

Działają w oparciu o fale radiowe i są montowane głównie ze względu na wygodę. Brak konieczności ciągnięcia kabla znacznie skraca czas i stopień skomplikowania montażu. Dzwonki bezprzewodowe są zasilane bateryjnie lub akumulatorowo, więc trzeba pamiętać o okresowej konserwacji. Sprawdzają się nie tylko w mieszkaniach i domach. Często są montowane przy furtkach lub bramach. Jednak w takim wypadku trzeba sprawdzić zasięg dzwonka. Sprawdzają się raczej na krótszych dystansach, chociaż są dzwonki bezprzewodowe o zasięgu pół kilometra. W przypadku dłuższych dystansów lepiej jest położyć instalację kablową.

Zaletą dzwonków bezprzewodowych jest ciągłość działania bez względu na przerwy w dostawie energii elektrycznej. Wadą – konieczność okresowej wymiany baterii.

Dźwięk dzwonka

Tu możliwości jest naprawdę dużo, bo dzwonek, który „robi ding-dong” to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Pod spodem mamy praktycznie nieograniczoną liczbę melodyjek, które może wygrywać instalacja dzwonkowa. W zaawansowanych urządzeniach użytkownik ma do wyboru aż kilkadziesiąt preinstalowanych melodii. Przy odrobinie samozaparcia można mieć co tydzień inny dźwięk dzwonka w domu. Wybierając dzwonek, warto zapytać sprzedawcę o dostępne melodie. Niektóre sklepy oferują możliwość przetestowania urządzenia na miejscu. Kiedy na pewno warto zdecydować się na melodyjkę zamiast klasycznego gongu? Wiele psów nerwowo reaguje na gong, natomiast zupełnie obojętnie podchodzi do elektronicznej muzyki. Jeśli mamy takiego nerwowego psa, ding-dong na pewno nie będzie dobrym wyborem.

Głośność dzwonka

Klasyczny mechaniczny gong ma jeden poziom głośności i raczej nie da się z tym nic zrobić. Natomiast w przypadku dzwonków elektronicznych głośność dzwonka jest praktycznie dowolna. Urządzenia te mają wbudowane potencjometry pozwalające na regulację natężenia dźwięku. Najbardziej zaawansowane modele dzwonków (i przy okazji najdroższe) pozwalają na zaprogramowanie głośności dzwonka w określonych godzinach. Może być np. ciszej rano, głośniej w dzień, a na noc można go całkiem wyłączyć.

Dzwonek video

Dzwonek do drzwi z kamerą to sposób na to, by nie tylko usłyszeć, że ktoś przyszedł, ale też wizualnie sprawdzić kto. To rozwiązanie sprawdzi się wówczas, gdy z okna domu nie widać furtki lub bramy. Dzwonek z kamerą nie powinien być mylony z video domofonem. Video domofon pozwala na prowadzenie rozmowy, dzwonek jedynie anonsuje przybycie gości, a ekran pozwala ich zobaczyć.

Przeczytaj także: Dzwonki bezprzewodowe – który wybrać? Klasyczne czy wideo?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.