Wiadomości z Zabrza

Jak działa streaming, czyli TV zapewniana przez internet?

  • Dodano: 2022-02-07 12:00

Czasy, w których multimedialna rozrywka ograniczała się wyłącznie do telewizji bezpowrotnie minęły. Dziś nadal trudno wyobrazić sobie salon i miejsce do wypoczynku bez ekranu TV, ale służy on już do diametralnie innego celu. Nasz czas przejęły serwisy streamingowe oferujące filmy i seriale przez internet.

Jak działa streaming, czyli technologia udostępniania tych zasobów w ramach połączenia sieciowego? Gdyby skoncentrować się wyłącznie na przetłumaczeniu tego określenia z języka angielskiego na polski, można by określić je jako swoiste strumieniowanie. Co kryje się pod tą malowniczą nazwą? Od strony technologicznej jest to rzeczywiście przekazanie docelowemu użytkownikowi wirtualnego strumienia danych, dzięki którym może on cieszyć się najnowszym odcinkiem ulubionego serialu lub emocjami filmowymi.

Nie oznacza to jednak, że plik z danymi trafia na docelowe urządzenie do odbioru. Pozostaje on w chmurze, na serwerze, z którym łączy się klient serwisu. Niezbędny jest więc do tego szybki internet.

Internet i telewizja, czyli jak zmienił się rynek

Niewątpliwie telewizja i internet to dziś podstawowy wybór osób, które oczekują rozrywki multimedialnej w domu. Szybki rozwój usług sieciowych zmienił nieco rolę i pozycję samej telewizji. Ta stała się kanałem relatywnie niszowym. Nie może zapewnić tak atrakcyjnych treści jak zdecydowanie szybszy i lepszy pod tym względem internet. Z punktu widzenia odbiorcy ważnym ograniczeniem jest także kwestia czasu. O ile film przez internet można uruchomić w dowolnej chwili i niezależnie od otoczenia, rozrywka oznacza pełne dostosowanie się do programu emisji. Dla młodszego pokolenia to wręcz niewyobrażalne. Jest ono bowiem w pełni przyzwyczajone już do tego, że ulubiony serial czy ciekawy film można przez internet włączyć dokładnie wtedy, gdy ma się na to ochotę.
 W efekcie internet streaming VOD przejął praktycznie rolę telewizji. Ta druga jest dziś domeną głównie osób w średnim oraz starszym wieku, co też jest efektem ich przyzwyczajenia do takiego stanu rzeczy.

Na czym polega strumieniowanie filmów?

Internet sprawił, że praktycznie każdy nadawca mając odpowiednie środki i zaplecze finansowe jest w stanie zapewnić dostęp do potężnego zestawu produkcji wideo. Pierwszą platformą, która podbiła w ten sposób rynek był oczywiście Netflix. Po nim powstały inne serwisy takie jak HBO, platforma Disney czy związany z gigantem e-commerce Amazon Prime. Nie brak również platform działających w skali nie światowej a Polski. W ten sposób rozwija się projekt Player, który został wizytówką internetową marki TVN. 

Dostęp do serwisów streamingowych możliwy jest po dwóch krokach. Pierwszym jest zainstalowanie odpowiedniej aplikacji. Rejestracja w niej i zalogowanie jest proste. W większości nowych telewizorów typu Smart TV, aplikacje do VOD wdrożone są od początku użytkowania. Użytkownik musi jedynie dokonać rejestracji i późniejszego zalogowania się na platformę. Płatność za usługi odbywa się co miesiąc. Nie trzeba do tego regularnych przelewów czy wypełniania blankietów płatniczych opłacanych na poczcie. Operatorzy wykorzystują mechanizm płatności elektronicznych bezpośrednio z karty płatniczej użytkownika. Jej dane podawane są podczas konfiguracji płatności. Dzięki temu dostęp do dużych bibliotek VOD w ramach streamingu odbywa się łatwo i bezproblemowo dla klienta.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.