Wiadomości z Zabrza

Ile prądu pobiera rekuperacja

  • Dodano: 2021-12-15 15:45

Aby dom spełniał wszystkie najnowsze normy energooszczędności konieczne jest ograniczenie strat, jakie przynosi wentylacja naturalna, która nie działa na zasadzie różnicy ciśnień i temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Im większa ta różnica, tym intensywniejsza wentylacja działa (zimą jest najbardziej intensywna, latem i wiosną prawie nie występuje). Natomiast wentylacja z rekuperatorem gwarantuje stały dopływ czystego i świeżego powietrza do pomieszczeń i zapewnia oszczędności energii elektrycznej.

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

W przypadku wentylacji naturalnej powietrze dostaje się do pomieszczenia przez okienne otwory wentylacyjne, a także przez wszystkie nieszczelne otwory w domu. Na wentylację negatywnie wpływa wiatr, który zwiększa wywiew powietrza przez otwory wentylacyjne. W rzeczywistości wentylacja naturalna nie generuje kosztów, ale bezpośrednio wpływa na wzrost kosztów ogrzewania, ponieważ użytkownik nie ma kontroli nad ilością dostarczanego świeżego powietrza.

Dodatkowo w celu przewietrzenia pomieszczenia konieczne jest otwarcie okna, co prowadzi do jeszcze wyższych kosztów związanych z ogrzewaniem pomieszczenia zimą. Współcześni inwestorzy starają się uniknąć tych strat i szukają sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania. Z tego powodu wydajna wentylacja z odzyskiem ciepła – rekuperacja http://reklim.pl jest postrzegana jako sposób na stworzenie zdrowego klimatu w pomieszczeniach.

Oszczędność energii elektrycznej dzięki rekuperacji

Wentylacja w mieszkaniu może być realizowana za pomocą instalacji z systemem odzysku ciepła - rekuperacją, która zapewnia najbardziej komfortowy tryb. Urządzenie z rekuperacyjnym wymiennikiem ciepła zapewnia stałą wymianę powietrza w mieszkaniu, a funkcja rekuperacji ciepła przyczynia się do dodatkowej oszczędności energii. Wiele jednostek ma wbudowany system ogrzewania powietrza na wypadek silnych mrozów.

Obecność filtrów i kanałów nawiewnych w układzie oczyszczania powietrze. W każdym domu system wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperacją jest najlepszym, choć nie najtańszym rozwiązaniem na stworzenie korzystnego klimatu. Oprócz systemu wentylacji z rekuperacją istnieje możliwość montażu specjalnej jednostki nawilżającej, która pracując zgodnie z określonymi parametrami i jest w stanie utrzymać w pomieszczeniach ilość wilgoci niezbędną do komfortowego pobytu człowieka o każdej porze roku.

Ile prądu pobiera rekuperacja?

Odzysk to zwrot części energii do ponownego wykorzystania w tym samym procesie technologicznym. Większość energii zużywanej w pomieszczeniu pochodzi z systemów takich jak wentylacja, klimatyzacja czy ogrzewanie. Aby nie marnować takiej ilości energii, zalecane jest stosowanie rekuperacji w systemie wentylacyjnym, minimalizując tym samym koszty energii wentylacyjnej. A także oszczędność na ogrzewaniu w pomieszczeniu. Rekuperacja https://www.reper.pl/co-warto-wiedziec-o-klimatyzacji/ odnosi się do normalnej wymiany ciepła między powietrzem nawiewanym i wywiewanym.

Wystarczy wziąć przykład:

Zimą powietrze nawiewane z ulicy o temperaturze ujemnej wynosi np. -40 stopni, zgodnie z normami powinno być podgrzane do +20 stopni, czyli do temperatury pokojowej i dostarczane do pomieszczenia. Ciepłe, zanieczyszczone powietrze o temperaturze +20 lub +22 stopni jest usuwane z pomieszczenia. Można założyć, że trzeba ogrzać 1000 m3 powietrza do +40 stopni – więc trzeba będzie wydać 14,4 kW energii.

W ciepłym sezonie, latem podczas pracy klimatyzatorów, wywiew, ale chłodne powietrze jest usuwane na ulicę, a gorące powietrze z ulicy jest dostarczane do pomieszczenia przez wymuszoną wentylację, która zwykle ma temperaturę +35 lub +40 stopni i ponownie będzie musiało zostać schłodzone, zużywając energię. Aby system wentylacji nawiewno-wywiewnej był ekonomiczny, zaleca się stosowanie rekuperatorów, które mogą być dostarczone z centralą wentylacyjną lub dokupione osobno. W zależności od zastosowanych urządzeń sprawność systemu wynosi 10 kW energii cieplnej, pozyskiwanej z każdego 1 kW zużytej energii elektrycznej. Może to prowadzić do rekompensaty w wysokości 30-50% rocznych kosztów ogrzewania.

Tak więc biorąc pod uwagę:

Przyjmując, że średnia cena energii elektrycznej wynosi 0,74 zł/kWh. Rekuperator przewidziany dla domu o powierzchni 120 m2 ma moc do 200 W. Przyjmując, że silnik wentylatora działa cały czas to w ciągu roku koszt zużycia prądu wyniesie - 200 W x 24h x 365 dni x 0,74 zł = 1296 zł. Jednak wykorzystując dobrze dobrany rekuperator np. 110 W który działa w ciągu 24 godzin około 8 godzin, czyli – 110 W x 8h x 365 dni x 0,74 zł = 237 złotych.

Ważne? Eksperci podają, że rekuperacja pobiera 1,5kW na 10 m2 powierzchni (wentylowanej), a 1 kW prądu przez nią zużytego daje możliwość odzyskania około 13 kW na ogrzewaniu.

Wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem - dlaczego warto?

Zimą rekuperator wyposażony w wymiennik ciepła dostarcza powietrze o temperaturze znacznie wyższej niż temperatura zewnętrzna. Ta różnica może wynosić kilka stopni. Za sprawność wentylacji domu odpowiada w pełni automatyczny system. O tym, czym jest wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperacją, zapobiega przeciągom, zaparowaniu szyb i luster, skutecznie usuwa silne zapachy np. z gotowania.

Zdecentralizowana wentylacja nawiewno-wywiewna w mieszkaniu to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie wentylacji pojedynczych pomieszczeń w całej Europie. I praktycznie nie ma ograniczeń instalacyjnych. W każdym obszarze mieszkalnym zainstalowane są oddzielne centrale wentylacyjne z rekuperacją, przy czym centrala może pracować zarówno lokalnie, wentylując tylko pomieszczenie, w którym jest zainstalowana, jak i w ramach systemu, w którym część central pracuje najpierw na nawiew, a następnie na wywiew.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.