Wiadomości z Zabrza

Czy można wziąć wspólny kredyt z rodzicami?

  • Dodano: 2022-03-18 15:15, aktualizacja: 2022-03-21 09:26

Nastały czasy, kiedy zaciągnięciu kredytu hipotecznego okazuje się nie lada wyzwaniem. Banki zabezpieczają się na wszelkie możliwe sposoby przed potencjalnie niewypłacalnymi klientami. Stopy procentowe rosną, a zdolność kredytowa pożyczkobiorców maleje. W praktyce oznacza to jednak coraz większe trudności z otrzymaniem kredytu hipotecznego. Być może stąd rosnąca popularność alternatywnego rozwiązania, jakim jest kredyt hipoteczny z rodzicami. Opowiemy o takiej możliwości w naszym artykule.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

W społeczeństwie panuje przekonanie, że wspólny kredyt hipoteczny to rozwiązanie dostępne tylko dla małżeństw. Tymczasem okazuje się, że istnieje możliwość zawarcia umowy kredytu wspólnie z inną osobą – nawet zupełnie niespokrewnioną. Skoro więc kredyt mieszkaniowy można wziąć z przyjaciółką, siostrą, partnerem, wspólnikiem, to analogicznie – można zaciągnąć kredyt hipoteczny z rodzicami. W połączeniu z rodzicami zyskujemy o wiele wyższą zdolność kredytową, a zatem jesteśmy atrakcyjniejszymi klientami w oczach banku. Szczególnie, jeśli rodzice mają nienaganną historię kredytową. Co ciekawe – rodzice nie muszą jednak widnieć w umowie kredytowej jako współkredytobiorcy.

Wspólny kredyt hipoteczny czy poręczenie?

Możliwością, o której wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, jest poręczenie. Potocznie mówiąc; rodzice mogą zostać żyrantem. W razie jakichkolwiek opóźnień czy zaniechania spłaty kredytu bank zwraca się wówczas do poręczyciela i to od niego egzekwuje środki. W takiej sytuacji nie ma natomiast potrzeby dopisywania rodziców do wniosku o udzielenie kredytu. Kredytobiorca zaciąga zobowiązanie samodzielnie, rodzice poręczają zaś o jego wypłacalności. Oczywiście również rodzice muszą być w oczach banku wiarygodni i mieć dobrą sytuację finansową. Wiele osób chętnie decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Wszystko to kwestia indywidualnych ustaleń z rodzicami. Warto jednak wiedzieć, że mogą oni wesprzeć pociechę w procesie zaciągania kredytu mieszkaniowego na różne sposoby.

Wybór kredytu hipotecznego

Czy mówi ci coś termin: rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO? Jeżeli poszukujesz kredytu, to z pewnością tak. Jest to jeden z najważniejszych aspektów, jakie musisz brać pod uwagę, wybierając kredyt hipoteczny. Parametr ten mówi bowiem o tym, jaki będzie całkowity koszt kredytu hipotecznego. A zatem najtańszy kredyt hipoteczny to ten, za który zapłacisz najmniej – biorąc pod uwagę cały okres kredytowania i wszystkie towarzyszące mu koszty.

Na wybór konkretnej oferty ma jednak wpływ wiele czynników. Każdy bank ma swoje własne wymogi i określone warunki. Dużo zależy od kwoty kredytu, pożądanego okresu kredytowania, kwoty wkładu własnego, jaką dysponujesz, zdolności i historii kredytowej. Może się okazać, że jeden bank odmówi ci udzielenia kredytu, natomiast w innym uda się pozyskać środki. Jeśli zdecydujesz się skorzystać ze wsparcia rodziców i dopisać ich do umowy kredytu, to zyskujesz o wiele większe możliwości.

Aby wybrać odpowiednią ofertę, warto na bieżąco śledzić trendy na rynku finansowym – np. na https://www.lowcakredytow.pl/. W sieci dostępne są przydatne narzędzia, takie jak ranking kredytów hipotecznych. Porównywarka kredytów hipotecznych pokazuje zestawienie ofert różnych banków i instytucji i – jak sama nazwa wskazuje – porównuje poszczególne parametry (kwota kredytu bez kredytowanych kosztów, warunki kredytowania, oprocentowanie kredytu, prowizja za udzielenie finansowania, ubezpieczenie spłaty kredytu itp.). Przydatny jest również kalkulator kredytu hipotecznego czy zdolności kredytowej, który między innymi oblicza ratę kredytu hipotecznego czy też kwotę, o jaką możesz wnioskować.

Podsumowując i odpowiadając na zawarte w tytule pytanie: jak najbardziej można zaciągnąć kredyt hipoteczny wraz z rodzicami lub też poprosić ich o poręczenie pożyczki hipotecznej.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.