Wiadomości z Zabrza

Budowa domu na działce rolnej - czy to możliwe?

  • Dodano: 2022-03-23 06:00, aktualizacja: 2022-03-21 13:01

Działki rolne cieszą się zainteresowaniem wśród inwestorów z uwagi na ich cenę. Jest ona mniejsza niż w przypadku nieruchomości budowlanych. Tylko, czy budowa domu na działce rolnej jest możliwa? Odpowiedź na te pytanie znajdziesz w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Działka rolna, czyli jaka?

Na początek potrzebne jest wyjaśnienie - co to jest działka rolna? Co decyduje o takiej klasyfikacji nieruchomości? Okazuje się, że niezbędne jest sięgnięcie do przepisów. Art. 46(1) Kodeksu cywilnego defuniuje ten rodzaj działki jako nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej.

Kto może kupić działkę rolną?

Chętni na budowę domu na działce rolnej powinni sprawdzić, czy mogą stać się jej właścicielami. Rolnicy mogą kupować takie nieruchomości bez względu na ich wielkość. Kwestia ta jest jednak brana pod uwagę, gdy nabyciem działki rolnej interesują się osoby nie mające statusu rolnika. Wtedy też mogą kupić grunt o takim charakterze, ale nie większy niż 0,3 ha. W innych przypadkach pierwokup ma Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa lub niezbędna jest zgoda tego organu na nabycie. 

Sprawdź również artykuł: Ile kosztuje budowa domu?

Budowa domu na działce rolnej - co zrobić, aby to było możliwe?

Dla rolników budowa domu na działce rolnej jest znacznie łatwiejsza. W takiej sytuacji możliwe jest skorzystanie z tzw. budowy zagrodowej. Niestety osoby, które nie są rolnikami muszą przejść przez skomplikowaną procedurę.

Wybudowanie domu na działce rolnej przez osoby niebędące rolnikami w pierwszej kolejności wymaga odrolnienia. Aby to było możliwe, niezbędne jest uzyskanie informacji na temat charakteru nieruchomości. Takie dane znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Po uzyskaniu z niego wypisu, możliwe jest wystąpienie o jego zmianę. Jeśli jednak dla okolicy, w której zlokalizowana jest działka rolna nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.

Chcąc odrolnić działkę należy także wystąpić z wnioskiem o wyłączenie spod produkcji rolnej. Nie jest to jednak konieczne w każdej sytuacji. Jeśli działkę stanowią użytki wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego zaliczone do klas IV-VI, procedura ta nie jest potrzebna. Warto jednak wcześniej sprawdzić, do jakiej klasy zostały zaliczone wspomniane użytki rolne. Dokładne informacje na temat tego, które z nich wymagają procedury wyłączenia spod produkcji rolnej, sprawdź w artykule: Budowa domu na działce rolnej

Podsumowanie

Działki rolne mają bardzo często atrakcyjne położenie oraz niższą cenę w porównaniu do nieruchomości budowlanych. Jednak budowa domu na działce rolnej nie jest taka łatwa, jeśli właścicielem jest osoba niebędąca rolnikiem. Konieczne jest wtedy przeprowadzenie procedury odrolnienia. Jest ona czasochłonna i wymaga skompletowania odpowiednich dokumentów. Dlatego zanim nieruchomość zostanie kupiona, warto sprawdzić jej status oraz możliwości odrolnienia.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.