Wiadomości z Zabrza

Budowa domów z drewna - czy wciąż ma sens?

  • Dodano: 2021-04-21 12:00, aktualizacja: 2021-08-05 09:49

Budowa domów z drewna była czymś, co niegdyś cieszyło się zdecydowanie największą popularnością. Nie ma się zresztą czemu dziwić - nie było większych alternatyw, które mogłyby tego typu domy zastąpić. Rzecz zmieniła się w momencie popularyzacji budownictwa murowanego, które domy drewniane praktycznie całkowicie wyparło. Dziś jednak, z uwagi na olbrzymi rozwój technologiczny w branży, domy tego typu wracają do łask i znów zaczynają cieszyć się olbrzymim zainteresowaniem. Czy jednak inwestowanie w nie wciąż ma sens? A może lepiej byłoby postawić na klasyczny dom murowany? To wyjaśnimy w dzisiejszym wpisie.

Korzyści płynące z budowy domów z drewna

Decydując się na dom z drewna https://www.e-uczelnia.edu.pl/dom-z-drewna-hit-czy-kit/ z pewnością na samym początku czyta się wiele na jego temat. Zwłaszcza, że samo drewno powszechnie uznawane jest za mało wytrzymały materiał. Jest to pojęcie bardzo błędne - takie, które można szybko zweryfikować na korzyść budownictwa drewnianego. Wystarczy spojrzeć na budynki sprzed kilkuset lat, które zostały wykonane z drewna, a które - często mimo braku większego zaangażowania ze strony ich właścicieli - wciąż utrzymują się w świetnym stanie technicznym. Warto więc zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • tempo wznoszenia - stawiając na usługi firmy pokroju KonsBUD, która specjalizuje się właśnie w domach drewnianych, można pozyskać własny dom w przeciągu zaledwie trzech miesięcy od rozpoczęcia budowy. Stawiając na dom prefabrykowany można skrócić ten czas do... kilku dni!
  • montaż - jedyną "mokrą" pracą, jaką wykonuje się w czasie wznoszenia domu drewnianego jest ta związana z tworzeniem fundamentów. Cała reszta prac odbywa się w pełni na sucho;
  • dowolność w czasie stawiania - podczas gdy domy murowane można stawiać wyłącznie wiosną i latem, gdy na dworze jest ciepło i sucho, te drewniane mogą powstać o dowolnej porze roku - również w środku srogiej zimy;
  • łatwość przebudowy - konstrukcję drewnianą znacznie łatwiej jest przebudować niż jej murowaną rywalkę. Ścianki działowe można bez problemu burzyć, a uszkodzone instalacje w ich wnętrzu jest się w stanie w łatwy sposób wymienić. Wszystko to jest zatem bardzo elastyczne i podatne na modyfikacje z naszej strony - również te dokonywane na długo po postawieniu budynku;
  • cena - domy drewniane są znacznie tańsze niż ich alternatywy;
  • ciepło - ściany z drewna są wypełniane materiałem izolacyjnym i są znacznie cieńsze od tych murowanych - zwiększa to przestrzeń wewnątrz nowo powstałego budynku, pozwalając w lepszy sposób ją zagospodarować.

Jeżeli zatem rozważa się to, czy budowa domów z drewna http://domyhbe.pl/ wciąż ma sens można śmiało odpowiedzieć sobie, że tak. Co więcej, nie tylko "wciąż" ma ona sens, ale wraz z kolejnymi upływającymi latami ma go coraz więcej.

 

Dom z drewna czy dom murowany?

Już od wielu lat toczy się spór pomiędzy ludźmi faworyzującymi budownictwo murowane, a uważającymi to bazujące na drewnie konstrukcyjnym za niemające z nim szans. Rzeczywistość pokazuje jednak, że to domy drewniane są aktualnie opcją rozsądniejszą. Wynika to przede wszystkim z faktu, że tak właściwie... nie muszą się od nich różnić niczym od ich alternatyw - przynajmniej pod względem wizualnym. Podobnie jak domy murowane, można je pokryć elewacją, która pozwoli im nie wyróżniać się na ich tle. Królują również pod wieloma względami, o których wspomniane zostało powyżej.

Oczywiście nie jest tu mowa o tym, że powinno się budować wyłącznie domy drewniane. Domy murowane również mają swoje zalety. Główną z nich jest niesamowita wytrzymałość i solidność, która nie tylko zapewnia techniczne bezpieczeństwo, ale też daje komfort psychiczny. Psychika ludzka bowiem podpowiada, że takiego domu wprost nie da się obalić - a takie wrażenie sprawiają dla niektórych domy drewniane. Domy murowane dobrze utrzymują ciepło (raz nagrzane, będą ciepłe na długo po zakończeniu procesu grzewczego). Są też opcją, którą można absolutnie dowolnie dostosować do własnych potrzeb, rozbudowywać i udoskonalać.

Aby zatem podjąć decyzję co do tego, czy wybudować dom z drewna czy ten murowany należy spojrzeć na to pod bardzo indywidualnym kątem. Przede wszystkim jednak trzeba wziąć pod uwagę swój budżet - nie tylko na postawienie budynku, ale i na jego wykończenie. Przeanalizowanie zarówno jego, jak i potencjalnych korzyści często skłania ku domowi drewnianemu. Rzeczywiście, na chwilę obecną wydaje się on opcją rozsądniejszą, bardziej ekonomiczną, a przy okazji taką, po wejściu w którą z pewnością nie będzie się żałowało swojej decyzji.

Podsumowanie

Na świecie istnieje wielu zagorzałych zwolenników budownictwa murowanego i stale poszerzająca się grupa entuzjastów domów drewnianych. Ciężko jest powiedzieć, którzy z nich mogą liczyć na lepszą, solidniejszą i po prostu lepiej sprawdzającą się budowlę mieszkalną. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że domy drewniane przeważają nad swoimi murowanymi konkurentami pod wieloma względami. Wszystkich tych korzyści można jednak doświadczyć dopiero po postawieniu na solidną firmę, która zajmie się ich przygotowaniem. Taką firmą jest chociażby KonsBUD, znające się na rzeczy i posiadające w swoim portfolio mnóstwo budynków od wielu lat przynoszących radość ludziom, którzy się na nie zdecydowali.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.