Wiadomości z Zabrza

Znajomość niemieckiego w pracy opiekunki – czy jest potrzebna?

  • Dodano: 2023-01-26 07:15, aktualizacja: 2023-01-26 07:30

Stanowisko opiekunki osób starszych w Niemczech niesie ze sobą wiele korzyści. To dochodowe zajęcie kilkukrotnie lepiej płatne niż w Polsce. Z drugiej strony praca w opiece jest pełna wyzwań i obowiązków. Wymaga sporej dawki empatii, cierpliwości, wyrozumiałości i umiejętności swobodnej komunikacji z seniorem. Częstym wymogiem jest także znajomość niemieckiego. Czy jednak zawsze jest potrzebna? Odpowiadamy.

Znajomość niemieckiego w pracy opiekunki

W zdecydowanej większości ofert pracy na stanowisku opiekunki osób starszych w Niemczech znajdziemy informację o tym, że wymagana jest (co najmniej) komunikatywna znajomość niemieckiego. Jest to bardzo istotne z kilku powodów.

Już znajomość języka na podstawowym poziomie wystarcza do tego, aby nawiązać dobrą relację z podopiecznym i jego rodziną. Znajomość niemieckiego przyda się także podczas sprawunków na mieście – przy zakupach czy załatwianiu spraw urzędowych. Co więcej, schorowani seniorzy bardzo często zgłaszają dolegliwości bólowe, dlatego w przypadku nagłego pogorszenia zdrowia, to opiekunka jest pierwszą osobą, która musi wezwać pogotowie i przekazać najważniejsze informacje lekarzowi. W takiej sytuacji bez znajomości niemieckiego nie sposób sobie poradzić.

Zdarzają się, co prawda zlecenia dla opiekunek bez znajomości niemieckiego. Są to np. sztele z podopiecznymi, którzy pochodzą z polski i swobodnie porozumiewają się w naszym rodzimym języku. Trzeba jednak podkreślić, że takie oferty są w zdecydowanej mniejszości i chcąc skupić się wyłącznie na takich zleceniach, zamykamy sobie drogę do lepiej płatnych szteli, na których znajomość niemieckiego jest wymagana.

Szukasz atrakcyjnych ofert pracy dla opiekunek w Niemczech? Sprawdź https://carework.pl/oferty-pracy

Co daje znajomość języka niemieckiego w pracy opiekunki?

Dobra znajomość niemieckiego na szteli to nie tylko większy komfort dla opiekunki, której łatwiej nawiązać relację z podopiecznym i jego bliskimi, załatwić sprawunki na mieście czy po prostu przyjemnie spędzić czas wolny. To także znacznie lepsze możliwości zawodowe w niemieckiej branży opiekuńczej. Sprawdź, co dają dobre kompetencje językowe w pracy opiekunki.

  • Większa łatwość nawiązania relacji z seniorem – opiekunka z dobrą znajomością języka szybciej zaaklimatyzuje się w nowym środowisku, dzięki czemu praca będzie sprawiała jej o wiele większą przyjemność. Dodatkowo senior poczuje się bardziej komfortowo i chętniej otworzy się przed opiekunką, opowiadając o swoich młodych latach, przeżyciach, bliskich i przyjaciołach.
  • Pewność siebie i większy komfort – swobodna komunikacja z obcokrajowcami w ich rodzimym języku zdecydowanie wzmocni naszą pewność siebie. Co więcej, umiejętność słuchania i czytania po niemiecku sprawi, że będziemy mogli korzystać z lokalnych mediów – telewizji, gazet czy radia. Bez problemu będziemy także poruszać się po okolicy, zwiedzając ciekawe miejsca.
  • Wyższe wynagrodzenie – pracodawcami są najczęściej rodziny, którym zależy na dobrej opiece i komunikatywności ze strony opiekuna. Język niemiecki odgrywa tu bardzo ważną rolę. Dlatego im lepsza jego znajomość, tym większa szansa na otrzymanie lepiej płatnego zlecenia. Co więcej, osoby z lepszą znajomością języka, zyskują znacznie większy wybór szteli, dzięki czemu mogą dopasować miejsce pracy do swoich oczekiwań i umiejętności.

Praca w opiece a stopień znajomości niemieckiego

Zawód opiekunki seniorów w Niemczech polega na wspieraniu podopiecznego w podstawowych czynnościach, dotrzymywaniu mu towarzystwa i wymaga obustronnej komunikacji. Te wszystkie czynności zdecydowanie trudno wykonać bez chociażby minimalnej znajomości języka. Mimo iż stanowisko nie wymaga ukończenia certyfikowanych kursów, przy każdym zleceniu widnieje informacja o wymaganym poziomie znajomości niemieckiego. Najczęściej są to:

  • poziom komunikatywny – opiekunka porozumiewa się za pomocą prostych słów i zwrotów, wykorzystywanych w codziennych sytuacjach. Taka osoba potrafi przedstawić się, wyrazić swoje potrzeby i zaoferować pomoc,
  • poziom dobry – opiekunka swobodnie rozmawia na różne tematy, potrafi wyrazić swoją opinię i swobodnie reagować w codziennym sytuacjach,
  • poziom bardzo dobry – brak ograniczeń w porozumiewaniu się, czytanie i pisanie na zaawansowanym poziomie.

Jak opiekunka może nauczyć się języka niemieckiego?

Opiekunki, które dopiero zaczynają naukę niemieckiego i te, które chcą poprawić swoje umiejętności, mogą skorzystać m.in. z następujących metod:

  • kursy internetowe dla opiekunek pod okiem lektorów,
  • fiszki językowe do opanowania podstawowych zwrotów i słówek,
  • oglądanie niemieckich filmów i seriali w oryginalnej wersji językowej,
  • aplikacje mobilne do nauki języka, z których można korzystać w dowolnej chwili.

Warto także dodać, że coraz więcej agencji i firm opiekuńczych udostępnia swoim pracownikom materiały do nauki niemieckiego. Dzięki temu mamy pewność, że nauczymy się niezbędnych do tej pracy słówek i wyrażeń, co zaowocuje podczas większym komfortem pracy na pierwszych zleceniach.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.