Wiadomości z Zabrza

Znajdź wiosnę w zabrzańskim Geoparku! [FOTO]

  • Dodano: 2024-03-29 09:15

Coraz dłuższe, cieplejsze dni zachęcają, by spędzić czas na łonie natury. Na mapie Zabrza nie brakuje zielonych miejsc, wśród których szczególnie wart odwiedzenia jest oddany ubiegłym roku Geoparku w Grzybowicach. To doskonała przestrzeń na odpoczynek i podziwianie budzącej się do życia przyrody, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Oaza zieleni w Zabrzu: Geopark w Grzybowicach

– To kolejna ważna inwestycja, która odpowiada na potrzeby naszych mieszkańców. Cieszę się, że dzięki wspólnej pracy udało się pozyskać środki na zagospodarowanie miejsc, które pozwalają miło spędzić czas, ale mają równocześnie pozytywny wpływ na zdrowie – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Od zdegradowanych obszarów do rekreacyjnego Geoparku

Geopark w Grzybowicach to dwa kilometry alejek do spacerowania, oczyszczone stawy i stacjonarne grille to tylko niektóre atrakcje Geoparku, które czekają na odwiedzających. Kolejne zdegradowane w wyniku działalności przemysłowej miejsce w Zabrzu całkowicie zmieniło swoje oblicze i zostało przekazane mieszkańcom w czerwcu.

Rekultywację Geoparku udało się przeprowadzić dzięki pozyskanym przez miasto środkom unijnym. Projekt podzielony został na część północną i południową. W północnej części terenu, w miejscu dawnego wyrobiska gliny, usunięte zostały nasypy i umocnione skarpy, wykonane zostały także roboty związane z udostępnieniem dawnego wyrobiska gliny mieszkańcom. Na obszarze objętym projektem powstały ścieżki i schody prowadzące do wnętrza wyrobiska wraz z pomostem stanowiącym miejsce wejścia na ścieżki edukacyjne Geoparku. Zamontowane zostały też tablice informacyjne o tematyce dziedzictwa geologicznego i przemysłowego.

Miejsce na relaks i kontakt z naturą

W południowej części terenu powstała infrastruktura na potrzeby rekreacyjne. Zamontowano tu małą architekturę (ławki, wiaty rekreacyjne). Istniejące zbiorniki wodne zostały oczyszczone, a tuż przy nich powstały drewniane pomosty. Odwiedzający to miejsce mogą odpocząć na trawiastej plaży, na której zamontowano leżaki.

Dzięki pozyskaniu przez Zabrze wsparcia finansowego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 85 proc. kosztów inwestycji została pokryta ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również