Wiadomości z Zabrza

Zastosowanie ukorzeniacza do rozmnażania roślin

  • Dodano: 2020-10-16 12:45

Zarówno dla początkujących ogrodników, jak i tych którzy pierwsze doświadczenia mają już dawno za sobą, z pewnością nieobca jest kwestia rozmnażania roślin poprzez ukorzenianie sadzonek. Niektóre gatunki roślin nie wymagają szczególnie zaawansowanych zabiegów przy rozmnażaniu i wystarczająca może okazać się najłatwiejsza metoda, jaką jest ukorzenianie pędów w wodzie. Sposób ten sprawdza się zwłaszcza przy ukorzenianiu sadzonek zielnych (niezdrewniałych) roślin z gatunku bluszczy, fuksji, pelargonii, hortensji, czy też niektórych ziół. Ukorzenianie w wodzie nie zawsze jednak przynosi pozytywne rezultaty, zwłaszcza w przypadku roślin opornych na wytwarzanie korzeni. Rozwiązaniem tego problemu jest ukorzeniacz, specjalistyczny preparat ogrodniczy zawierający hormony roślinne, które pomagają roślinie wytworzyć naturalne i zdrowe korzenie. 

Czym jest ukorzeniacz?

Ukorzeniacz to preparat służący do wspomagania procesów wytwarzania korzeni w sadzonkach roślin. Preparaty ukorzeniające mogą różnić się składem, jednak zazwyczaj podstawą są syntetyczne hormony roślinne auksyny, wzbogacone o witaminy i mikroelementy, takie jak żelazo, fosfor, potas, miedź i inne. W skład ukorzeniaczy dodatkowo wchodzą kwasy: u-indolilooctowy (IAA), u-indolilomasłowy (IBA) czy a-naftylooctowy (NAA). Preparaty do ukorzeniania wykazują działanie profilaktyczne dzięki zawartości środków grzybobójczych, które chronią sadzonki przed chorobami. Ukorzeniacze zazwyczaj występują w formie proszku lub pudru, którym należy oblepić podstawę sadzonki. Ukorzeniacze stosuje się zarówno do roślin zielnych, półzdrewniałych, jak i zdrewniałych. Dobór preparatu powinien być uzależniony od gatunku rośliny i formy sadzonki.

Rodzaje ukorzeniaczy

W ofercie sklepów ogrodniczych dostępne są następujące rodzaje ukorzeniaczy:

  • Ukorzeniacz A - przeznaczony do roślin zielnych i półzdrewniałych - dobrze sprawdzi się w przypadku sadzonek drzew i krzewów. Polecany do rozmnażania róż, azalii, hortensji, różaneczników, jałowców, cyprysików czy żywotników.

  • Ukorzeniacz B - dedykowany do sadzonek zielnych szklarniowych, balkonowych i pokojowych. Przy jego pomocy rozmnaża się m.in. sadzonki pelargonii, bugenwille, chryzantemy, dalie, goździki, bluszcze i geranium.

  • Ukorzeniacz AB - przeznaczony do trudno korzeniących się roślin półzdrewniałych i zdrewniałych, zwłaszcza krzewów i drzew takich jak berberysy, magnolie, forsycje, jaśminowce, migdałowce, porzeczki, leszczyny, świerki czy wierzby.

  • Ukorzeniacz B2 o uniwersalnym przeznaczeniu do sadzonek zielnych i półzdrewniałych różnych gatunków roślin, m.in. hortensji, goździków, forsycji, wrzosów i lilaków.


 

Jak używa się ukorzeniacza?

Niezależnie od rodzaju ukorzeniacza (A, B, AB czy B2) jego zastosowanie jest niezwykle proste dzięki sproszkowanej konsystencji, która pomoże nam dokładnie oblepić sadzonkę preparatem. Po przygotowaniu pędów do rozmnażania, zalecane jest lekkie zwilżenie końcówek, co zapewni lepszą przyczepność preparatu. Preparat nanosimy tylko na podziemną część sadzonki, a nadmiar proszku strzepujemy. Po naniesieniu ukorzeniacza sadzonkę można umieścić w doniczce lub bezpośrednio do ziemi w ogrodzie. Aby zapobiec usunięciu preparatu z pędu podczas wsadzania do ziemi, warto wcześniej przygotować otwory w podłożu, które pomogą tego uniknąć. Jako podłoże dobrze sprawdza się mieszanka torfu i ziemi. Poza właściwie dobranym ukorzeniaczem i przygotowaniem podłoża, należy zadbać, aby sadzonki miały optymalne warunki, które umożliwią rozwój systemu korzeniowego, w tym odpowiednie naświetlenie, wilgotność i temperaturę. W trakcie ukorzeniania dobrze jest nakryć sadzonkę kloszem lub folią i ustawić w jasnym miejscu. W zależności od gatunku rośliny, rodzaju pędów i stworzonych im warunków, efekty zastosowania ukorzeniacza powinny się pojawić po kilku tygodniach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.