Wiadomości z Zabrza

Zabrze: Zatrzymani bez uprawnień i pod wpływem alkoholu

  • Dodano: 2019-08-08 10:00

Na zabrzańskich drogach zatrzymano 2 kierujących pod wpływem alkoholu i bez wymaganych uprawnień.

To efekt pracy policjantów z zabrzańskiej drogówki. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości, nieodpowiedzialnym kierowcą grozi kara do 3 lat więzienia.

Do pierwszego zatrzymania doszło o godzinie 17.52 na alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Policjanci skontrolowali stan trzeźwości 30-letniego mieszkańca Bytomia, który poruszał się samochodem marki BMW. Badanie trzeźwości wskazało, że kierujący miał 1,04 promila alkoholu w organizmie. Kierujący nie posiadał uprawnień do kierowania samochodem.

Drugi z nietrzeźwych kierujących został zatrzymany o godzinie 21.15 na Placu Teatralnym

47-letni kierujący mercedesem miał 0,88 promila alkoholu w organizmie. On również nie miał uprawnienia do kierowania pojazdami osobowymi.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy oraz co najmniej 10 tys. zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.