Wiadomości z Zabrza

Zabrze. Próba wyłudzenia "na remont Kościoła". Sprawą zajmuje się policja!

  • Dodano: 2023-03-17 14:15, aktualizacja: 2023-03-20 10:32

W miniony wtorek mieszkanka Zabrza otrzymała do swojej skrzynki pocztowej blankiet do wpłaty darowizny na remont kościoła św. Jadwigi w Zabrzu. Jak się okazało, druk był fałszywy, a podany numer konta nie należy do kościoła. Parafia ostrzega przed próbą oszustwa!

Zabrze. Parafia św. Jadwigi ostrzega przed wyłudzeniami

W skrzynce pocztowej mieszkanki Zaborza pojawił się blankiet z danymi do przelewu o tytule "Darowizna na remont kościoła". Kobieta należy do parafii św. Jadwigi i zaniepokojona zwróciła się do tamtejszego proboszcza. Jak się okazało, parafia nic na ten temat nie wiedziała i nie jest właścicielem konta, którego numer został wpisany na druku. Kościół ostrzega przed próbą wyłudzenia.

– Dziś (14 marca) w godzinach popołudniowych do proboszcza zadzwoniła zaniepokojona parafianka z zapytaniem, czy parafia roznosi do skrzynek pocztowych na osiedlu blankiety wpłat zatytułowane "Darowizna na remont Kościoła". Okazało się, że numer konta bankowego, który jest na blankiecie, jest całkiem inny od konta parafialnego. Prawdopodobnie jest to próba wyłudzenia – poinformowała poprzez media społecznościowe Parafia pw. św. Jadwigi w Zabrzu.

Następnego dnia proboszcz zgłosił sprawę na policji i wszczęto postępowanie. Policjanci będą sprawdzać, czy oszuści podrzucili fałszywy druk tylko jednej konkretnej parafiance, czy podobne blankiety znalazły się w skrzynkach pocztowych wszystkich parafian. 

– Na razie wiemy o jednej takiej sytuacji, gdzie ta jedna parafianka się do księdza zgłosiła – powiedział mł. asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu.

Ustalenie do kogo należy podany na druku rachunek bankowy, wbrew pozorom nie jest proste, ponieważ policjanci nie mają do tego uprawnień. Aby uzyskać zwolnienie z tajemnicy bankowej, konieczna jest współpraca policji z innymi organami, a to niestety jest czasochłonne.

Jeśli ktoś posiada informacje dotyczące tej sprawy lub otrzymał podobny blankiet, może zgłosić się do III Komisariatu Policji w Zabrzu, który prowadzi w tej sprawie postępowanie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również