Wiadomości z Zabrza

Zabrze dobrym przykładem transformacji terenów uprzemysłowionych

  • Dodano: 2022-12-15 08:00, aktualizacja: 2022-12-15 08:17

14 grudnia w naszym mieście gościła delegacja interesariuszy z Ukrainy organizowana przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Tematem spotkania było dzielenie się wiedzą o procesie transformacji regionów węglowych.

W spotkaniu udział wzięła sekretarz Miasta Zabrze Małgorzata Giela, dyrektor Biura Prezydent Miasta Jan Pawluch oraz przedstawiciele poszczególnych wydziałów zabrzańskiego magistratu. W ramach wizyty gościliśmy delegację z Ukrainy z doradcą premiera Ukrainy ds. polityki regionalnej Valentyną Moskalenko oraz przedstawiciel Banku Światowego Magdalenę Hawuła-Kulik i dyrektor ds. badań i rozwoju Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych Piotrem Cofałką.

Delegacja interesariuszy z Ukrainy w Zabrzu

Wizytę rozpoczęło spotkanie w sali historycznej zabrzańskiego Ratusza, w trakcie którego goście mogli zapoznać się z krótkim rysem historycznym Zabrza oraz specyfiką jego przemiany z miasta przemysłu w ośrodek kultury, turystyki, sportu i medycyny. Następnie przedstawicielka Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu opowiedziała o Kopalni Guido, Sztolni Królowa Luiza oraz Carboneum (dawna Wieża Ciśnień) jako przykładach rewitalizacji i readaptacji przestrzeni postindustrialnej do celów społeczno-kulturalnych oraz budowania potencjału turystycznego. Zastępca naczelnika Wydziału Ekologii Agnieszka Duda zaprezentowała szereg inwestycji, jakie na przestrzeni ostatnich lat poczynił zabrzański samorząd w ramach przywrócenia zdegradowanych terenów poprzemysłowych dla użytku mieszkańców oraz warty 2 miliardy złotych projekt wymiany infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w naszym mieście.

Działania miasta podsumowała sekretarz Miasta Zabrze Małgorzata Giela, która podkreśliła rolę inwestycji w infrastrukturę jako fundamentu do powstawania nowych miejsc pracy. Dzięki nim możliwa była transformacja, jaką przeszło Zabrze na przestrzeni minionych kilkunastu lat. Następnie odbyła się dyskusja, w trakcie której goście z delegacji ukraińskiej mieli możliwość dopytania o szczegóły konkretnych przedsięwzięć, jakie podjęło Zabrze i podległe mu podmioty. W trakcie rozmów poruszone zostały m.in. kwestie źródeł finansowania inwestycji oraz edukacji, jako z jednej strony możliwości dla przebranżowienia się osób, którym grozi bezrobocie, z drugiej przygotowanie kadr dla nowopowstających miejsc pracy w sektorze usług i nowoczesnych technologii.

W ramach następnej, praktycznej części wizyty, delegacja udała się do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Na przykładzie przestrzeni Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza uczestnicy mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób można wykorzystać potencjał poprzemysłowego dziedzictwa. Nie zabrakło inspirujących rozmów, wymiany dobrych praktyk, a także oprowadzania po obiektach Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza, aby goście mogli w praktyce poznać sposób funkcjonowania unikatowych na skale europejską rozwiązań.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również