Wiadomości z Zabrza

"Więzienna Codzienność": Chętni zwiedzali nieczynny Areszt Śledczy w Zabrzu

  • Dodano: 2024-05-13 11:45

W ubiegły weekend nieczynny Areszt Śledczy w Zabrzu znowu wypełnił się życiem... a to za sprawą Zarządu Okręgowego NSZZFiPW w Katowicach, który po raz kolejny zorganizował akcję zwiedzania obiektu pod nazwą "Więzienna codzienność".

Zwiedzanie byłego Aresztu Śledczego w Zabrzu

Areszt Śledczy w Zabrzu znajdował się w budynku wzniesionym w 1888 roku. Projekt gmachu więzienia wzorowano na więzieniu celkowym "Moabit" w Berlinie. Dysponował miejscem dla ponad 300 więźniów i był obiektem typu półotwartego i otwartego dla mężczyzn recydywistów. Areszt Śledczy w Zabrzu został zamknięty w 2018 roku. Zlikwidowano go na skutek reformy więziennictwa. Pojemność Aresztu Śledczego w Zabrzu została określona na 290 miejsc. 

W skład obiektu wchodzą pawilon mieszkalny, dwa budynki administracyjne oraz budynek gospodarczy. Choć od kilku lat nie spełnia on swojej podstawowej funkcji, trudno określić go mianem w pełni opuszczonego budynku. Stanowi on bowiem doskonały plan filmowy, a w jego murach powstały takie tytuły, jak serial "Rojst" czy filmy "Najmro. Kocha, lubi, szanuje" "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" oraz "Skazana".

Sąd Rejonowy w Zabrzu co jakiś czas umożliwia wejście do nieczynnego aresztu. Zwiedzanie budynku byłego Aresztu Śledczego w Zabrzu to przede wszystkim wyjątkowa rozrywka, która przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom nietuzinkowej atmosfery. Odbywające się tu eventy zapewniają możliwość zobaczenia licznych zakamarków opuszczonego budynku i przekonanie się na własnej skórze, jak więzienie prezentuje się od środka. Wydarzenia te cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Zabrza i okolic. Chętnie przybywają tu również turyści, preferujący niestandardowy sposób na czas wolny. Do tej pory nieczynny areszt zwiedziło już prawie 10 tys. osób. 

W ubiegły weekend po raz kolejny odbyło się zwiedzanie opuszczonego budynku w ramach programu "Więzienna Codzienność". Podczas spotkania, wcielający się w rolę przewodników Funkcjonariusze Służby Więziennej opowiadali o swojej pracy oraz o samym areszcie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również