Wiadomości z Zabrza

Wielkie podsumowanie Festiwalu Historii Alternatywnej

  • Dodano: 2020-09-09 17:00

W miniony weekend odbył się w Zabrzu II Festiwal Historii Alternatywnej - intelektualna uczta dla zarówno dla miłośników historii jak i fantastyki naukowej. 

Unikatowa nie tylko w swej tematyce, ale i formule impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem publiczności

W ciągu dwóch dni imprezy odbyły się panele dyskusyjne i prelekcje z udziałem zarówno wybitnych przedstawicieli literatury fantastycznej jak i literatury faktu, dziennikarzy i historyków, którzy połączyli siły by nakreślić alternatywne scenariusze przełomowych wydarzeń historii Polski, Europy i Świata w XX wieku. Motywem przewodnim i punktem wyjścia do dalszych rozważań był rok 1920 i odniesione wówczas zwycięstwo w bitwie warszawskiej oraz wojnie z bolszewikami.

Zasadniczym celem wydarzenia była próba odpowiedzi na sakramentalne i zarazem często zadawane pytania dotyczące naszej przeszłości – co by, było gdyby?

Przebieg poszczególnych debat ukazał jak pojemną dziedziną jest historia również w ujęciu tego typu rozrywki intelektualnej. Uczestnicy zastanawiali się, popuszczając nieco wodzy wyobraźni nad tym, co mogłoby się zdarzyć, gdyby inaczej potoczyły się dzieje znane z podręczników i źródeł. Bez wątpienia prowadzone dysputy miały również istotny walor edukacyjny, gdyż ich prowadzenie wymagało solidnej i pogłębionej podbudowy merytorycznej. Każdy jednak z doświadczonych autorów niezależnie, czy powieści fantastycznych, literatury faktu, czy też popularnonaukowych tekstów publicystycznych takową dysponował. Tym większą wartość stanowiły wnioski płynące z podejmowanych dyskusji.

Wydarzenie z wyjątkowymi gośćmi

Gośćmi Festiwalu byli pisarze Andrzej Pilipiuk, Jacek Komuda, Jacek Inglot, Adam Przechrzta i Piotr Langenfeld oraz dziennikarze, publicyści i wykładowcy akademiccy jak Adam Tracki, Wojciech Harpula, Marcin Domagała, Joanna Lamparska, czy Piotr Maszkowski – wszyscy wykorzystujący w swej pracy zawodowej historię zarówno w ujęciu popularyzatorskim jak i naukowym. Podczas imprezy odbyły się również wykłady i panele dyskusyjne dotyczący alternatywnych wizji rozwoju ekonomiczno-gospodarczego oraz zagrożeń współczesnego świata z udziałem m.in. Dariusza Borowca oraz Janusza Zagórskiego.

Wielki finał

Spektakularnym zwieńczeniem imprezy i jej punktem kulminacyjnym bezpośrednio nawiązującym do tematyki Festiwalu był spektakl teatralny „Czerwona Gorączka” w reż. Michała Boneckiego. Sztuka ta oparta na opowiadaniu Andrzeja Pilipiuka wystawiona została w postindustrialnej scenerii pomieszczeń zabytkowego kompleksu pokopalnianego Sztolnia Królowa Luiza. Przedstawienie przygotowane przy współpracy i z udziałem aktorów Teatru Nowego w Zabrzu przeniosło widzów do alternatywnej rzeczywistości roku 1919 i brutalnych realiów ogarniętego bolszewicką rewolucją Piotrogrodu.

Na przyszły rok planowana jest kolejna edycja imprezy, której szczegóły i motyw przewodni w ciągu najbliższych miesięcy zostanie doprecyzowany. Większość prelekcji i paneli dyskusyjnych zostało zarejestrowanych. W najbliższym czasie zostaną udostępnione na stronie www.alterhist.pl, profilu Festiwalu Historii Alternatywnej na fejsbuku oraz kanale youtube telewizji NTV.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.