Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu wmurowano pierwsze w województwie śląskim stolpersteiny [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-09-12 07:45, aktualizacja: 2023-09-12 08:01

9 września, przy najdłuższej ulicy w Polsce, przy wejściu do kamienicy przy Wolności 321, podczas uroczystości zorganizowanej z inicjatywy krewnych rodziny Herzbergów z Dani i Wielkiej Brytanii, wmurowano cztery betonowe kostki zwane stolpersteinami – czyli „kamieniami pamięci” – poświęcone: Margarecie, Oscarowi, Hansowi i Francowi Herzberg – ofiarom holokaustu, którzy byli zwykłymi mieszkańcami przedwojennego Zabrza.

Zabrzańskie stolpersteiny powiększyły grono ponad 100 tysięcy tego typu kamieni znajdujących się w różnych miastach Europy.

W Zabrzu wmurowano pierwsze stolpersteiny

Do naszego miasta przybył osobiście z Berlina pomysłodawca i twórca stolpersteinów – artysta Gunter Demnig, który cztery kamienie wmurował w chodnik przed wejściem do budynku, w którym mieszkała do 1942 r. rodzina Herzbergów. W uroczystości obok potomków osób upamiętnionych udział wzięli także m.in. przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar, radny RMZ Dariusz Waleriański oraz naczelnik Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego w Zabrzu Ewa Pawłowska.

Stolperstein to szczególny pomnik pamięci konkretnych osób – ofiar niemieckiego nazizmu. To osadzona w bruku betonowa kostka z mosiężną tabliczką, z wyrytym na niej nazwiskiem upamiętnionej osoby, datami jej urodzin i śmierci oraz informacją o losie, jaki ją spotkał. Stolpersteiny montowane są w chodnikach, zazwyczaj w pobliżu ostatniego miejsca zamieszkania upamiętnianej ofiary. W ten sposób upamiętnia się męczeńską śmierć ludzi, którzy stracili życie w wyniku nazistowskich prześladowań.

Pierwsze stolpersteiny pojawiały się na ulicach Kolonii, następnie wbijano je w innych miastach Niemiec, Austrii, Belgii, Czech, Włoch, Holandii. W Polsce znajdują się m.in. we Wrocławiu, Oświęcimiu czy w Zamościu. Zabrzańskie stolpersteiny to pierwsze takie kamienie na terenie województwa śląskiego.

Rodzina Hersbergów mieszkała do 1942 r. w zabrzańskiej kamienicy przy ul. Wolności 321. Oskar prowadził sklep na Zaborzu. Z żoną Margarethe mieli dwóch synów, którzy jeszcze przed wybuchem wojny opuścili Górny Śląsk – starszy Hanns wyjechał do Meksyku, młodszy Franz do Anglii, a następnie zamieszkał w Danii. Oskar i Margarethe bezskutecznie starali się o wyjazd za granicę. W 1942 r. zostali wywiezieni do Auschwitz, gdzie zginęli. O upamiętnienie swoich dziadków zwrócili się Peter i Linda, dzieci Franza, którzy na uroczystość przyjechali z Kopenhagi.

Stolperstein został wbity w pobliżu budynku I Liceum Ogólnokształcącego. Kostka brukowa z nazwiskiem konkretnej osoby zwraca uwagę wszystkich przechodniów. W tym przypadku organizatorzy sobotniej akcji mają nadzieję, że zwrócą również uwagę młodych ludzi, uczniów a taki niecodzienny eksponat będzie dla nich lekcją historii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również