Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu trwa V Międzynarodowe Sympozjum Fotograficzno-Socjologicznego

  • Dodano: 2019-05-24 10:45

Wykładem Chrisa Niedenthala rozpoczęło się dzisiaj w Zabrzu V Międzynarodowe Sympozjum Fotograficzno-Socjologiczne.

Gość specjalny tegorocznej konferencji w 1986 r. wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. W sympozjum, któremu w tym roku towarzyszy temat "Fotografia - dokument historii", weźmie też udział Marek Janicki - autor legendarnych zdjęć z zajść pod kopalnią Wujek w 1981 roku.

Organizatorzy V Międzynarodowego Sympozjum Fotograficzno-Socjologicznego zapraszają dzisiaj do Szybu Carnall Kopalni Edisona przy ul. Wolności 410 (Muzeum Górnictwa Węglowego). 

O godz. 11.45 zaplanowano tu panel pt. "Czy obraz zmienia świat?", do uczestnictwa w którym zaproszono: prof. Krystynę Doktorowicz - dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Jiriego Siostrzonka z Instytutu Fotografii Kreatywnej z Opawy, Chrisa Niedenthala - fotografa, laureata World Press Photo oraz Marka Janickiego - fotografa. Moderatorem panelu będzie Arkadiusz Gola - artysta fotograf, fotoreporter, członek zarządu Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Ślaskiego w Opawie.

O godz. 15.45 rozpoczną się warsztaty fotograficzne, które potrwają do godz. 19.30. 

W drugim dniu Sympozjum zaplanowano całodnowe warsztaty i plener fotograficzny na terenie Zabrza. Młodziez i studenci pod okiem przewodników odwiedzą miejsca związane z przestrzenią postindustrialną - Zabytkową Kopalnię Guido, Sztolnię Królowa Luiza, osiedla patronackie Borsig i Donnesmarck, Szyb Maciej, Wieżę Ciśnień, itp.

Miasto Zabrze realizuje to przedsięwzięcie wspólnie z Uniwersytetem Śląskim w Opawie – Instytutem Fotografii Kreatywnej oraz Uniwersytetem Śląskim w Katowicach – Wydziałem Radia i Telewizji. Adresowane jest do środowisk naukowych, fotografów, studentów i uczniów. Jego celem jest nie tylko pogłębianie wiedzy na temat procesów społecznych zachodzących w naszym województwie, ale także ukazanie niezwykłego krajobrazu będącego połączeniem przyrody, przemysłu i architektury.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.