Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu świętowano urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii! [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-07-04 08:15, aktualizacja: 2023-07-04 08:26

Z okazji urodzin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które przypadały 2 lipca, obchodziliśmy drugie Święto Metropolii. W ramach niego zaplanowano szereg imprez mających na celu lepsze poznanie wszystkich regionów Metropolii oraz integrację lokalnych społeczności. Również w naszym mieście odbyły się trzy ciekawe wydarzenia, dzięki którym uczestnicy mogli poznać wyjątkowe fakty z historii Zabrza.

Podczas pierwszej z wycieczek można było zwiedzić Areszt Śledczy w Zabrzu

Budynek został oddany do użytku w 1888 roku, a zakończył działalność jako jednostka penitencjarna w 2018 r.  To miejsce niecodzienne, zamknięte, zwyczajowo niedostępne dla zwiedzających. Udział w wycieczce pozwolił uczestnikom poznać cały budynek oraz pracę osób stojących na straży prawa i bezpieczeństwa obywateli. W rolę przewodników wcieliły się osoby, które niegdyś pełniły tu służbę. Opowiedzieli o historii obiektu, oprowadzili po jego najciekawszych i najbardziej tajemniczych miejscach, a także przybliżyli szczegóły dotyczące odbywania kary pozbawienia wolności oraz tymczasowego aresztowania. Zabrzański Areszt Śledczy to miejsce kultowe, znane z wielu filmów i seriali.

Druga wycieczka pod nazwą ORGANOWE-LOVE rozpoczęła się w Zakładzie Budowy i Renowacji Organów

Po zwiedzaniu Zakładu uczestnicy wycieczki udali się do kościoła św. Józefa, jednego z ciekawszych przykładów architektury modernistycznej na Górnym Śląsku, gdzie wzięli udział w koncercie organowym. 

Zakład Budowy i Renowacji Organów znajduje się w budynku cechowni po dawnej kopalni Rokitnica. Powstał ponad 100 lat temu wraz z zakładem Mikulczyce. Wysokie na czternaście metrów pomieszczenie o kubaturze 6,5 tys. metrów sześciennych, dzięki kolebkowemu sklepieniu oraz gigantycznemu wręcz przeszkleniu, swą architekturą i akustyką przypomina zabytkową świątynię. W tym miejscu powstały organy dla bazyliki katedralnej Santa Maria la Antigua w Panamie, do katedry św. Izabeli w Malabo – stolicy Gwinei Równikowej jak również do amerykańskiej parafii pw. Jana Pawła II w Willowspears, w stanie Illinois. To właśnie tutaj można było posłuchać opowieści i zobaczyć na własne oczy jak powstają organy, jak wygląda ich składanie oraz transport. 

Trzecia wycieczka nosiła nazwę „CELEBRYCI W CIENIU FAMILOKÓW”.

O szklanych domach wszyscy czytali, ale nikt ich nie widział. Czy Zabrze miało połączenie z Bałtykiem? Co łączy filmy Konsul, Gwiazdy, Kolejność uczuć? Na te pytania uczestnicy wycieczki uzyskali odpowiedź w postaci opowieści, ciekawostek i historyjek przygotowanych specjalnie na to wydarzenie przez przewodnika. Można było ich posłuchać z zapartym tchem, krocząc śladami sławnych ludzi. 

Zasobem odwiedzanych miejsc i zakątków miasta byli ludzie, którzy je odwiedzili przed nami: Horst Eckiert, słynni architekci Zillmanowie, Donnersmarckowie, Ballestremowie, Borsigowie, trener Górnika Geza Kalocsay, Jan Banaś, Jan Kidawa-Błoński, profesorowie Religa i Zembala oraz Tomasz Zubilewicz – znany prezenter pogody, który napisał przewodnik po Zabrzu. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również