Z okazji urodzin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które przypadały 2 lipca, obchodziliśmy drugie Święto Metropolii. W ramach niego zaplanowano szereg imprez mających na celu lepsze poznanie wszystkich regionów Metropolii oraz integrację lokalnych społeczności. Również w naszym mieście odbyły się trzy ciekawe wydarzenia, dzięki którym uczestnicy mogli poznać wyjątkowe fakty z historii Zabrza.
Podczas pierwszej z wycieczek można było zwiedzić Areszt Śledczy w Zabrzu
Budynek został oddany do użytku w 1888 roku, a zakończył działalność jako jednostka penitencjarna w 2018 r. To miejsce niecodzienne, zamknięte, zwyczajowo niedostępne dla zwiedzających. Udział w wycieczce pozwolił uczestnikom poznać cały budynek oraz pracę osób stojących na straży prawa i bezpieczeństwa obywateli. W rolę przewodników wcieliły się osoby, które niegdyś pełniły tu służbę. Opowiedzieli o historii obiektu, oprowadzili po jego najciekawszych i najbardziej tajemniczych miejscach, a także przybliżyli szczegóły dotyczące odbywania kary pozbawienia wolności oraz tymczasowego aresztowania. Zabrzański Areszt Śledczy to miejsce kultowe, znane z wielu filmów i seriali.
Druga wycieczka pod nazwą ORGANOWE-LOVE rozpoczęła się w Zakładzie Budowy i Renowacji Organów
Po zwiedzaniu Zakładu uczestnicy wycieczki udali się do kościoła św. Józefa, jednego z ciekawszych przykładów architektury modernistycznej na Górnym Śląsku, gdzie wzięli udział w koncercie organowym.
Zakład Budowy i Renowacji Organów znajduje się w budynku cechowni po dawnej kopalni Rokitnica. Powstał ponad 100 lat temu wraz z zakładem Mikulczyce. Wysokie na czternaście metrów pomieszczenie o kubaturze 6,5 tys. metrów sześciennych, dzięki kolebkowemu sklepieniu oraz gigantycznemu wręcz przeszkleniu, swą architekturą i akustyką przypomina zabytkową świątynię. W tym miejscu powstały organy dla bazyliki katedralnej Santa Maria la Antigua w Panamie, do katedry św. Izabeli w Malabo – stolicy Gwinei Równikowej jak również do amerykańskiej parafii pw. Jana Pawła II w Willowspears, w stanie Illinois. To właśnie tutaj można było posłuchać opowieści i zobaczyć na własne oczy jak powstają organy, jak wygląda ich składanie oraz transport.
Trzecia wycieczka nosiła nazwę „CELEBRYCI W CIENIU FAMILOKÓW”.
O szklanych domach wszyscy czytali, ale nikt ich nie widział. Czy Zabrze miało połączenie z Bałtykiem? Co łączy filmy Konsul, Gwiazdy, Kolejność uczuć? Na te pytania uczestnicy wycieczki uzyskali odpowiedź w postaci opowieści, ciekawostek i historyjek przygotowanych specjalnie na to wydarzenie przez przewodnika. Można było ich posłuchać z zapartym tchem, krocząc śladami sławnych ludzi.
Zasobem odwiedzanych miejsc i zakątków miasta byli ludzie, którzy je odwiedzili przed nami: Horst Eckiert, słynni architekci Zillmanowie, Donnersmarckowie, Ballestremowie, Borsigowie, trener Górnika Geza Kalocsay, Jan Banaś, Jan Kidawa-Błoński, profesorowie Religa i Zembala oraz Tomasz Zubilewicz – znany prezenter pogody, który napisał przewodnik po Zabrzu.