Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu będzie nowoczesne Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia

  • Dodano: 2021-07-08 10:00

Nowoczesne Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej na ostatniej prostej. To w tym ośrodku mają być prowadzone badania w zakresie technologii dla zdrowia.

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO od lipca w TVS!


– Tam lokalizowane są bardzo nowoczesne laboratoria. Aparatura naukowo-badawcza, technologiczna, zakupiona za ok. 66 mln zł, będzie służyła opracowaniu nowych, nowoczesnych technologii – prof. dr hab. inż. mówi Zbigniew Paszenda, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.

Będą tu testowali najnowocześniejsze rozwiązania w medycynie. Politechnika Śląska buduje w Zabrzu wyjątkowe miejsce
Będą tu testowali najnowocześniejsze rozwiązania w medycynie. Politechnika Śląska buduje w Zabrzu wyjątkowe miejsce

– On się na pewno wpisuje w najnowsze trendy światowe jeżeli chodzi o technologie wspomagające i medycynę i sport, bo to centrum od początku było tak pomyślane. W związku z tym tu są różne technologie: zarówno informatyczne, technologie materiałowe, diagnostyczne, wspomaganie w zakresie biomechaniki – mówi prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Jednym z przykładów, co naukowcy będą mogli projektować w nowym budynku jest ta, specjalna czasza. To prototyp, który został już wdrożony.

– Ma chronić pacjentów i lekarzy wzajemnie, aby w chwili gdy mamy na przykład do czynienia z zawałem, trzeba interweniować, nie ma czasu na wykonanie testów na wirusa, wówczas korzystając z takiego systemu, który po prostu neutralizuje wirusa, lekarz może przystąpić do ratowania ludzkiego życia – mówi prof. dr hab. inż. Marek Gzik, dyrektor EHTIC.

Koszt budowy nowego centrum to ponad 110 milionów złotych. W pełni będzie funkcjonować już w październiku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również