Wiadomości z Zabrza

W tegorocznym Rankingu Samorządów Zabrze uplasowało się dopiero na 40. miejscu

  • Dodano: 2019-10-01 13:45, aktualizacja: 2019-10-01 15:12

W tegorocznym 15. Rankingu Samorządów opublikowanym przez "Rzeczpospolitą" Zabrze uplasowało się dopiero na 40. miejscu.

Ranking Samorządów jest organizowany od 15 lat

Jego twórcą jest dziennik "Rzeczpospolita", a kryteria oceny ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka. Celem Rankingu Samorządów jest wyłonienie miast i gmin, które osiągają najlepsze wyniki w kształtowaniu trwałego, zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Ocenie twórców rankingu podlegały wszystkie polskie miasta, z wyłączeniem Warszawy.

W kategorii miast na prawach powiatu Zabrze zajęło 40. miejsce

W kategorii miast na prawach powiatu Zabrze zajęło 40. miejsce (na 65 możliwych). Wyższe miejsca w rankingu zajęły takie miasta jak: Gliwice, Ruda Śląska czy Katowice. Zwycięzcą w kategorii miast na prawach powiatu został Sopot. Drugie miejsce przypadło w tym roku Rybnikowi, a trzecie – Zielonej Górze, zwycięzcy ubiegłorocznego Rankingu Samorządów.

W rankingu znalazło się wiele śląskich miast m.in.:

Celem rankingu jest wyłonienie miast i gmin, które osiągają najlepsze wyniki w kształtowaniu trwałego, zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

Trwałość ekonomiczno-finansowa to m.in. zdolność samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, a także efektywność zarządzania finansami czy budowa potencjału rozwojowego. Trwałość społeczna obejmuje te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Autorzy rankingu biorą tu pod uwagę zarówno "twarde" dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego) i wymierne efekty tych wydatków (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach), ale też działania w zakresie budowy społeczeństwa obywatelskiego (np. budżet partycypacyjny czy współpraca z organizacjami pozarządowymi). Z kolei trwałość środowiskowa obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniem do zmian klimatycznych.

Źródłem danych wykorzystywanych do tworzenia Rankingu Samorządów są publicznie dostępne bazy danych GUS i Ministerstwa Finansów oraz informacje udzielone przez samorządy w specjalnej e-ankiecie.

W tegorocznym Rankingu Samorządów Zabrze uplasowało się dopiero na 40. miejscu


Źródło: Redakcja

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Wściekły emeryt

    A czy to takie dziwne?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.