Wiadomości z Zabrza

Seniorze – nie siedź w domu! Skorzystaj z propozycji Centrum Aktywności Senioralnej!

  • Dodano: 2023-05-12 08:30, aktualizacja: 2023-05-12 08:33

Zajęcia szachowe, turnieje skata, treningi pamięci, zajęcia rehabilitacyjne, ruchowe, taneczne, planszówki, a także wspólne wyjścia na koncerty, seanse filmowe, wystawy czy też spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny to tylko część propozycji przygotowywanych co miesiąc dla naszych zabrzańskich seniorów przez Centrum Aktywności Senioralnej działające w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Zajęcia dla seniorów

Aktywni seniorzy w opinii Światowej Organizacji Zdrowia mają mniej odczuwalne deficyty zdrowia i większą sprawność psychofizyczną, a tym samym obniżają się koszty opieki zdrowotnej. Regularna aktywność przyczynia się do opóźnienia demencji, choroby Alzheimera i wielu innych chorób o charakterze przewlekłym. Nic dziwnego więc, że zarówno sami zainteresowani, jak i instytucje powołane do tego, by ich aktywizować, dbać o ich kondycję i wychodzić naprzeciw ich potrzebom wykazują się coraz większą aktywnością w szukaniu i proponowaniu oferty skrojonej specjalnie z myślą o osobach w wieku senioralnym.

W naszym mieście działalność na rzecz seniorów prowadzi m.in. właśnie Centrum Aktywności Senioralnej, które umożliwia realizację przedsięwzięć prowadzonych z myślą o tej grupie wiekowej, a także integracji międzypokoleniowej, podejmowanych przez Kluby Seniora, organizacje pozarządowe, placówki oświatowe oraz inne podmioty prowadzące działalność na rzecz środowisk senioralnych. Z działań CAS korzystać mogą w szczególności mieszkańcy Zabrza w wieku powyżej 60 roku życia.

Celem działania CAS jest m.in. diagnozowanie potrzeb osób starszych, koordynowanie wsparcia udzielonego osobom starszym; aktywizacja, integracja oraz włączenie społeczne osób starszych; organizowanie wspólnego spędzania czasu wolnego; rozwijanie kompetencji seniorów oraz organizowanie sieci ośrodków wsparcia dla seniorów w tym klubów seniora.

W strukturze zabrzańskiego CAS znajdują się:

  • Klub Seniora Zandka przy ul. Stalmacha7
  • Klub Seniora przy ul. Żółkiewskiego 12a
  • Program Aktywności Senioralnej Biskupice przy ul. Bytomskiej 82

Centrum Aktywności Senioralnej w Zabrzu mieści się przy ul. Stalmacha (wejście od strony ul. Cmentarnej), a czynne jest w dni powszednie w godz. 7.30-15.30.

Seniorze – nie siedź w domu! Skorzystaj z propozycji Centrum Aktywności Senioralnej!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również