Wiadomości z Zabrza

Rozbudowa skrzyżowania ulic Tarnopolskiej, Kościuszki i Chopina w Mikulczycach

 • Dodano: 2022-07-08 07:45, aktualizacja: 2022-07-08 07:55

Podpisana została warta 11 mln zł umowa na rozbudowę skrzyżowania, które stanowi istotny element sieci komunikacyjnej Zabrza, a w szczególności dzielnicy Mikulczyce.

Dzielnica Mikulczyce doczeka się przebudowy ważnego skrzyżowania

7 lipca 2022 r. w Sali Historycznej zabrzańskiego ratusza uroczyście zawarta została umowa na rozbudowę skrzyżowania ulic Tarnopolskiej, Kościuszki i  Chopina w dzielnicy Mikulczyce.

Wykonawca robót jest spółka pod firmą DROGOPOL Sp. z o.o. z Katowic. Wartość umowy to 11 024 185,45 zł Termin realizacji określono na  9 miesięcy od daty zawarcia umowy (kwiecień 2023 roku).

Dokumentacja projektowa, zatwierdzona decyzją administracyjną na rozbudowę skrzyżowania opracowana została przez projektantów spółki pod firmą DTŚ S.A. z Katowic,  w oparciu o wieloletnie obserwacje, statystyki zdarzeń drogowych oraz analizy projektowe. Już w 2017 roku, w ramach przeprowadzonej analizy przebudowy skrzyżowania ulic Tarnopolskiej, Kościuszki i Chopina stwierdzono okresowe wyczerpanie przepustowości skrzyżowania, które z biegiem czasu pogłębia się. Wykonane pomiary ruchu pieszego w strefie oddziaływania skrzyżowania wskazały na konieczność jego skanalizowania oraz włączenie w funkcjonowanie sygnalizacji świetlnej. 

Z uwagi na ważny interes społeczny Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik nadała w tym roku decyzji o przebudowie skrzyżowania rygor natychmiastowej wykonalności.

Inwestycja swoim zakresem obejmuje: 

 • rozbudowę dróg powiatowych i gminnych o nawierzchni twardej o całkowitej długości ok. 0,40 km, w tym rozbudowę skrzyżowania, budowę i przebudowę zatok autobusowych, przebudowę ciągów pieszych, przebudowę zjazdów publicznych i indywidualnych, budowę poboczy gruntowych, budowę placu do zawracania wraz z odcinkiem drogi dojazdowej, budowę 5 miejsc postojowych, budowę peronu tramwajowego, budowę urządzeń bezpieczeństwa ruchu, w tym budowę sygnalizacji świetlnej,
 • budowę kanału technologicznego, 
 • budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej, 
 • przebudowę kolektora kanalizacji sanitarnej,
 • przebudowę sieci wodociągowej,
 • przebudowę sieci gazowej niskiego ciśnienia,
 • budowę i przebudowę oświetlenia ulicznego, przebudowę sieci elektroenergetycznej średniego i niskiego napięcia,
 • przebudowę i zabezpieczenie istniejących sieci telekomunikacyjnych.

Na etapie opracowania dokumentacji projektowej dołożono wszelkich starań, aby skoordynować dwie niezwykle ważne społecznie inwestycje tj. przebudowę torowiska tramwajowego oraz rozbudowę skrzyżowania. 

Obydwie inwestycje zostały zaprojektowane i uzgodnione w pełnej koordynacji i są ze sobą nierozerwalnie związane. „Przebudowa torowiska tramwajowego w Zabrzu od Pętli Mikulczyce do skrzyżowania ul. Mikulczyckiej z ul. Dygasińskiego łącznie z pętlą”  to zadanie warte 22,6 mln zł netto, które jest częścią szeroko zakrojonej modernizacji torowisk w Zabrzu (łączna wartość ok. 160 mln zł)

Komentarze (1)    dodaj »

 • hindenburg

  Wójtowa już raz wybudowała dtś i szybko robiła odbiory tej zdewastowanej drogi żeby przed wyborami przeciąć wstęgę. A że na drugi dzień od otwarcia auto jadąc po dtś odbijało się jak piłeczka pingpongowa od tych garbów to już nie ważne. Brawa dla Zabrzan za wybór takiego motłochu do rządzenia miastem

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.