Wiadomości z Zabrza

Rodzice zapłacą więcej za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim. Opłaty idą w górę

  • Dodano: 2023-02-16 18:15

To już przesądzone – mieszkający w Zabrzu rodzice będą zmuszeni do sięgnięcia głębiej do kieszeni. Radni przyjęli uchwałę dotyczącą podwyższenia opłat za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim. Nie było jednak pełnej zgody.

Jednym z projektów uchwał, którym zajęli się zabrzańscy radni było ustalenie nowej wysokości opłaty za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim w Zabrzu. Przyjęta została zaproponowana stawka 2 zł za każdą rozpoczętą godzinę opieki i 10 złotych opłaty dziennej za wyżywienie dziecka. Wcześniej rodzice płacili 1,5 zł za godzinę pobytu i 8 zł za posiłki dziennie.

Dodatkowo, ustalono warunki częściowego zwolnienia z ponoszenia opłat lub ich zmniejszenie. Rodzice/opiekunowie prawni, których dwoje dzieci równocześnie korzysta z opieki w żłobku będą ponosić opłatę w wysokości złotówki za każde dziecko – za każdą godzinę pobytu, a osoby korzystające z programu "Rodzina na 5+" zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Miasta Zabrze w sprawie uchwalenia programu "Rodzina na 5+", nie ponoszą opłaty za pobyt dziecka w żłobku.

Ponadto, opłata za wydłużony pobyt dziecka w żłobku ponad 10 godzinny wymiar dzienny wyniesie 20 zł za każdą rozpoczętą godzinę opieki.

Wyższe opłaty za Miejski Żłobek. Powodem inflacja, ale nie tylko

W związku ze znacznymi wzrostami cen produktów spożywczych zasadne jest podwyższenie opłaty za wyżywienie w Żłobku Miejskim z 8 zł do 10 zł za każdy dzień korzystania z posiłku. Ponadto w związku z dynamicznie rosnącymi kosztami mediów, usług i materiałów, a także prognozowanym wzrostem najniższego wynagrodzenia zasadne jest podniesienie stawki za pobyt dzieci w żłobku z 1,5 zł na 2 zł za godzinę – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Za przyjęciem nowych stawek zagłosowali radni Skuteczni dla Zabrza, Prawa i Sprawiedliwości, a także radny niezrzeszony, Sebastian Dziębowski. Przeciwni byli radni opozycji (uchwała przeszła stosunkiem głosów 13 – 12).

W trakcie sesji Kamil Żbikowski zasugerował podwyżkę opłat, jednak mniejszą niż zakładana przez uchwałę. Radny przekonywał, że właściwsze będzie zwiększenie stawek o 10 procent – godzinowej za pobyt o 15 groszy za godzinę (czyli 1,65 zł) i o 80 groszy więcej za dzienne wyżywienie. Pomysł poparło 3 radnych Lepszego Zabrza, a 21 radnych było przeciw zaproponowanej poprawce.

Komentarze (1)    dodaj »

  • MMS

    Do żłobka miejskiego przyjmowanych jest co roku 50-60 dzieci, zdecydowana wiekszosc mieszkańców Zabrza zmuszona jest korzystac z placówek prywatnych gdzie opłaty sa zdecydowanie wieksze ale przeciez dzieci nie urzedników, pracowników innych słuzb miejskich czy panstwowych, lub poprostu koleżków, moga płacic wiecej !

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również