Wiadomości z Zabrza

Recyklingowy Wielki Brat. Mieszkańcy Zabrza zmierzą się w nietypowym konkursie

  • Dodano: 2019-06-25 09:30

24 czerwca na pięciu zabrzańskich ulicach rozpoczął się unikalny w skali kraju projekt, którego celem jest zbadanie wpływu tzw. "grywalizacji" na zmianę bądź umocnienie dobrych nawyków. Przez następne 4 tygodnie mieszkańcy kilku zabrzański bloków wezmą udział w kampanii ekologicznej "Dobrze trafiłeś!"

Zasady są proste: przez cały czas trwania konkursu, pracownicy FCC Polska co tydzień będą mierzyć poziom segregacji odpadów w każdym bloku. Zwyciężają mieszkańcy tego budynku, w którym średni poziom segregacji będzie najwyższy!

Partnerem akcji jest Urząd Miasta Zabrze oraz spółdzielnie zabrzańskie. Wspólnie będą motywować mieszkańców kilku wybranych grup bloków do skutecznego segregowania śmieci.

- Segregacja to bardzo złożony problem, a ciągle mało jest dobrych praktyk. Dlatego szukając sposobów, aby podnieść świadomość mieszkańców w zakresie recyklingu, zdecydowaliśmy się zorganizować eksperymentalną kampanię ekologiczną pod nazwą "Dobrze trafiłeś!", która wykorzystuje element tzw. "grywalizacji". Mechanizmy stosowane w grach komputerowych przeniesione na rzeczywistość wpływają na zachowania i zwiększają zaangażowanie. Nasz konkurs bazuje na przyjemności, jaka płynie z pokonywania wyzwań, rywalizacji oraz współpracy – mówi Aldona Dydak, PR Manager z FCC Polska. - Co wyjątkowo istotne, według ekspertów takie podejście pozwala zaangażować ludzi, nawet jeśli dana czynność uważana jest za nudną lub rutynową – dodaje.

Eksperymentalny konkurs obejmie w sumie około 600 osób z pięciu wybranych grup bloków w Zabrzu. Efekty konkursu w połączeniu z wynikami przeprowadzonych wśród mieszkańców ankiet, konsultowane będą z socjologami i posłużą jako wzór do dalszych działań z dziedziny edukacji ekologicznej.

- Ochrona środowiska, a w tym segregacja odpadów oraz ich recykling to jedno z wyzwań zarówno dla podmiotów gospodarczych jak też dla gminy. Ekologia zawsze zresztą stanowiła priorytet dla zabrzańskiego samorządu. Dlatego chętnie włączamy się również w programy edukacyjne mające na celu poprawę świadomości ekologicznej. Kampania "Dobrze trafiłeś!" powinna przyczynić się do utrwalenia dobrych nawyków w sferze gospodarki odpadami komunalnymi. Ma również wzmocnić poczucie współodpowiedzialności mieszkańców za stan środowiska naturalnego – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

W konkursie recyklingowym w ramach kampanii "Dobrze trafiłeś!" wezmą udział bloki przy ulicy Bytomskiej, św. Jana, Kossaka, Piłsudskiego, Dworskiej, Poprzecznej oraz Trocera w Zabrzu. Ich mieszkańcy będą mieli za zadanie podnieść poziom segregacji odpadów w swoim bloku. Na poprawę stopnia segregacji mieszkańcy mają cztery tygodnie.

Co tydzień następować będzie podsumowanie wyników, które zostaną wywieszone na klatkach schodowych i altanach śmietnikowych. Każdy blok będzie miał jasną informację, jak wyglądają postępy w pozostałych czterech lokacjach. Do wyniku liczy się średnia ze wszystkich czterech tygodni, więc im wcześniej zmobilizują się mieszkańcy, tym lepiej. Finał konkursu odbędzie się w drugiej połowie lipca, a nagrodą będzie zestaw gadżetów ekologicznych oraz tytuł "Mistrzów segregacji" dla mieszkańców danego bloku.

Obecnie w Polsce recyklingowi poddawane jest 30 proc. odpadów. Zgodnie z prawem unijnym, Polska ma obowiązek jeszcze w tym roku osiągnąć poziom 40 proc., w 2020 r. – 50 proc., a w 2035 roku ma to być już 65 proc. odpadów.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.