Ostatnie tygodnie w naszym mieście obfitowały w liczne sensacje, konflikty i fake newsy. Jednym z ważniejszych tematów, które rozpalają Zabrzan, jest inwestycja Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Ogromny szpital ma być jednak zlokalizowany w Gliwicach, nie u nas, jak pierwotnie planowano.
Radni wystosowali apel w tej sprawie
Choć sprawa jest głośna, wydaje się być przesądzona jeśli chodzi o inwestycję dotycząca powstania szpitala klinicznego. Część radnych, a konkretnie trzy osoby tworzące ugrupowanie Dla Zabrza: Łucja Chrzęstek-Bar, Sebastian Dziębowski i Dariusz Walerjański wystosowali w tej sprawie apel, który skierowany będzie do prezydenta RP, premiera i marszałka województwa śląskiego
Na dzisiejszej sesji, w punkcie wolne głosy i wnioski, poinformowałem radnych, że od jutra w biurze rady będzie dostępny do podpisania apel o wsparcie i zmianę decyzji w sprawie lokalizacji budowy nowoczesnego szpitala klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W apelu prosimy o zmianę decyzji i powrót do pierwotnego wyboru lokalizacji w Zabrzu. Po zebraniu podpisów apel zostanie dołączony jako załącznik do uchwały, którą przedłożymy pod koniec tego tygodnia. napisał Sebastian Dziębowski w mediach społecznościowych.
List intencyjny podpisany. Są szanse na Zabrze?
20 września w Katowicach podpisano list intencyjny w sprawie przyszłej inwestycji. W spotkaniu wzięli udział Wojewoda Śląski Marek Wójcik, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Prezydent Gliwic – Katarzyna Kuczyńska – Budka oraz prof. Edward Wylęgała, Prorektor Uczelni ds. Rozwoju i Transferu Technologii.
SUM pisał o inwestycji stulecia, więc nie dziwi fakt, iż wiele osób w naszym mieście jest niezadowolonych z faktu, iż lokalizacja została zmieniona. Środki na powstanie Centrum Chorób Cywilizacyjnych ŚUM mają pochodzić ze Skarbu Państwa i mogą wynieść około 2 miliardów złotych. Powstanie tak ogromnej inwestycji to perspektywa co najmniej kilku lat (2 planowania, 4 budowy, jak szacuje uczelnia) i choć nie wiadomo, czy uda się zmienić decyzję władz, część zabrzańskich polityków uznała, że warto spróbować.
Treść apelu zabrzańskich radnych
Poniżej publikujemy pełną treść apelu, jaki przygotowali radni z klubu Dla Zabrza:
"Szanowni Państwo,
zwracamy się z ważnym apelem o wsparcie i zmianę decyzji w sprawie lokalizacji budowy nowoczesnego szpitala klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Od samego początku planowano budowę Centrum Chorób Cywilizacyjnych ŚUM w Zabrzu, co wzbudziło duże oczekiwania mieszkańców, którzy liczyli na tę ważną inwestycję dla naszego miasta. Jednak z niewiadomych przyczyn, po ostatnich wyborach parlamentarnych zmieniono decyzję i wybrano miasto Gliwice jako nową lokalizację. Trudno nam pojąć decyzję polskiego rządu, który odcina Zabrze od kluczowej inwestycji w regionie, by poszerzać nowoczesną infrastrukturę medyczną.
Pragniemy przypomnieć, że Zabrze już wcześniej ucierpiało w wyniku decyzji politycznych, kiedy zamknięto kopalnię węgla kamiennego Makoszowy, pozostawiając jednocześnie kopalnię Sośnica w Gliwicach. Obecna sytuacja przypomina tamtą decyzję, która miała negatywny wpływ na rozwój miasta. Zabrze jest znane z osiągnięć w dziedzinie medycyny to tutaj z każdym rokiem rozwija się ta dziedzina. Warto przypomnieć, że to właśnie w Zabrzu - Rokitnicy w 1948 r. powstała Śląska Akademia Medyczna stając się bazą rozwoju dla tej uczelni, w latach 80 tych XX wieku profesor Zbigniew Religa, zbudował tu od podstaw ośrodek transplantacji oraz przeprowadził pierwszy udany w Polsce przeszczep serca. W 2019 r. otwarto w Zabrzu Centrum Symulacji Medycznej. Wspomniane wyżej fakty na zawsze wpisały Zabrze w historię polskiej medycyny.
W naszym mieście mieści się Śląskie Centrum Chorób Serca – jedna z ważniejszych i cenionych placówek medycznych w Polsce, specjalizująca się w kardiologii, kardiochirurgii i transplantologii. To miejsce, gdzie innowacje medyczne są, a liczne osiągnięcia w dziedzinie kardiologii przyczyniły się do uratowania życia tysięcy pacjentów. Zabrze jest nie tylko ośrodkiem leczenia, ale również kluczowym miejscem szkolenia przyszłych pokoleń lekarzy. Decyzja o zmianie lokalizacji szpitala na Gliwice może zahamować rozwój miasta i zmniejszyć jego znaczenie jako centrum medycznego.
W obliczu trudnej sytuacji gospodarczo-finansowej Zabrze potrzebuje wsparcia, aby móc się dalej rozwijać. Przeniesienie tej ważnej inwestycji do Gliwic może negatywnie wpłynąć na decyzje młodych absolwentów medycyny, którzy zastanawiają się nad wyborem miejsca do pracy i rozwoju kariery zawodowej. Wybór Gliwic jako lokalizacji może zniechęcić ich do osiedlenia się w Zabrzu i zmniejszyć atrakcyjność miasta jako ośrodka edukacyjnego i medycznego.
W związku z powyższym jako wieloletni samorządowcy miasta Zabrze apelujemy, o uwzględnienie historycznego i medycznego znaczenia Zabrza w krajowej medycynie oraz wsparcie dalszego rozwoju Zabrza poprzez realizację pierwotnie planowanej inwestycji, w trosce o przyszłość miasta i regionu. Prosimy o zmianę decyzji i powrót do pierwotnego wyboru lokalizacji w Zabrzu."