Wiadomości z Zabrza

Program ograniczenia niskiej emisji w Zabrzu wchodzi już w XII etap

  • Dodano: 2021-07-07 07:30, aktualizacja: 2021-07-07 07:56

Zabrze pozyskało kolejne środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej m.in. na modernizację źródeł ciepła w budynkach indywidualnych na terenie miasta. Likwidacja kopciuchów odbywa się w ramach szeroko zakrojonego „Programu ograniczenia niskiej emisji na terenie miasta Zabrze”. Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia jego XII etapu, a dofinansowanie z WFOŚiGW wyniesie 4 018 500 złotych.

Pieniądze zostaną przeznaczone dla mieszkańców Zabrza na zabudowę lub wymianę kotła na paliwa proekologiczne, zabudowę instalacji solarnej lub fotowoltaicznej, docieplenie ścian, dachów i stropodachów oraz okien i drzwi.

To już kolejna pula środków na ten cel. W ubiegłym roku Fundusz przekazał miastu ponad 4 miliony złotych (4 050 000 zł). Wykonano  za nie 460 inwestycji, w tym: instalacje 40 kolektorów słonecznych, docieplenia ścian 45 i dachów 40 budynków, wymianę okien w 45 budynkach, montaż 80 instalacji fotowoltaicznych oraz modernizacje 210 źródeł ciepła.

Poprawa jakości powietrza jest zadaniem priorytetowym dla Zabrza – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Od lat przeprowadzamy szereg inwestycji i działań proekologicznych. Dokonaliśmy termomodernizacji blisko 100 miejskich obiektów za kwotę ponad 100 mln złotych. W ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji zrealizowane zostały dotąd 5053 zadania o wartości ponad 73 mln zł.

Programy ekologiczne

Zabrze w ramach działań na rzecz ekologii realizuje również programy „Czyste Powietrze”, ,„Dofinansowanie do zmiany systemu ogrzewania – refundacja poniesionych kosztów z budżetu Miasta”, „Świadczenie zamienne – zaliczenie na poczet czynszu kosztów związanych ze zmiana ogrzewania”, podłączania budynków mieszkalnych do sieci ciepłowniczej, a także termomodernizacji budynków użyteczności publicznej oraz mieszkań komunalnych. Miasto złożyło również wniosek o finansowanie programu „Dbaj o powietrze”.

Najnowszym przedsięwzięciem na rzecz środowiska jest realizacja systemu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji z bazą danych urządzeń grzewczych i narzędziami do analizy zgromadzonych danych. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków została uruchomiona 1 lipca. Każdy właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany złożyć deklarację. Dla budynków, które już istnieją właściciel lub zarządca ma 12 miesięcy, dla nowopowstałych budynków termin ten będzie wynosił 14 dni.


Źródło: UM Zabrze

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również