W środę na terenie Zabrza policjanci Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili działania pod kryptonimem "Trzeźwość". Tym razem to kierowcy pozytywnie zaskoczyli zabrzańskich policjantów. W trakcie działań policjanci przeprowadzili ponad 500 kontroli trzeźwości. Tym razem to właśnie kierujący zaskoczyli pozytywnie – przeprowadzono ponad 500 kontroli, a żaden z kierowców nie prowadził pojazdu pod wpływem alkoholu.
Policjanci w Zabrzu przeprowadzili działania "Trzeźwość" – 500 kontroli bez wykroczeń
W środę rano rozpoczęły się działania "Trzeźwość" prowadzone przez policjantów zabrzańskiej drogówki. Na ulice naszego miasta zostały skierowane patrole, które prowadziły wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierujących. W trakcie takich działań użytkownicy dróg mogą spodziewać się policyjnych patroli w newralgicznych miejscach miasta, a także przy bocznych uliczkach, którymi czasami przed kontrolami starają się umknąć kierujący. Zwykle w trakcie takich działań policjanci ujawniają osoby, które za kierownice wsiadły po spożyciu alkoholu. Tym razem kierowcy, którzy poruszali się po terenie naszego miasta, zaskoczyli policjantów, ponieważ na ponad 500 przebadanych osób, wszystkie były trzeźwe.
Obowiązujące obecnie przepisy wobec nietrzeźwych kierowców jasno określają zasady stosowane w przypadku zatrzymania osób będących pod wpływem alkoholu. Kierowcy ze stężeniem alkoholu we krwi w przedziale 0,2-0,5 promila popełniają wykroczenie podlegające karze grzywny sięgającej nawet kilku tysięcy złotych lub karze pozbawienia wolności. Ponadto narażają się na utratę prawa jazdy i nawet swojego samochodu.
Kierowcy, których stan nietrzeźwości przekroczył 0,5 promila, muszą stawić czoła jeszcze poważniejszym konsekwencjom. Ich czyn określany jest już bowiem jako przestępstwo, za które grozi nawet trzy lata więzienia.
Po jakim czasie od wypicia alkoholu można wsiąść za kierownicę?
Nie da się jednoznacznie określić, ile dokładnie musi minąć czasu, aby można było bez żadnych obaw wsiąść za kierownicę. Chociaż wielu kierowcom wydaje się, że po spożyciu niewielkiej ilości trunków w ich organizmie stężenie promili jest bardzo niskie, to jednak w rzeczywistości alkohol znika z krwi dopiero po wielu godzinach. Na to, w jakim tempie spalamy alkohol, znaczący wpływ mają nie tylko procenty wybranego napoju, ale również samo tempo picia, spożywane w międzyczasie posiłki, a także wzrost, waga i płeć osoby pijącej.
Fakty i mity dotyczące spożywania alkoholu
Mit: Jeśli kierowca prześpi się trochę po piciu alkoholu, to po obudzeniu może spokojnie prowadzić samochód.
Fakt: Stężenie alkoholu we krwi i wydychanym powietrzu zależy od ilości spożytego alkoholu, ciężaru ciała osoby pijącej i czasu, jaki upłynął od spożycia alkoholu. Wątroba metabolizuje alkohol ze stałą prędkością ok. 8-10 g na godzinę u kobiety i 10-12 g na godzinę u mężczyzny. Sen nie wpływa na przyspieszenie tego procesu.
Mit: Jeśli wypiję kawę po spożyciu alkoholu, to szkodliwe działanie alkoholu zostanie usunięte.
Fakt: Picie kawy nie wpływa na poziom stężenia alkoholu we krwi i wydychanym powietrzu. Choć może wywoływać mylne, subiektywne wrażenie bycia trzeźwym.
Mit: Wysiłek fizyczny przyspiesza spalanie alkoholu.
Fakt: Wysiłek fizyczny jest jednym z częstszych przykładów wymienianych w poradnikach dotyczących przyspieszania spalania alkoholu. Jednak wszelkiego rodzaju badania zaprzeczają temu, aby metabolizm alkoholu mógł specjalnie przyspieszyć na skutek wykonywania ćwiczeń fizycznych.