Wiadomości z Zabrza

Podwyżki w zabrzańskich placówkach oświatowych

  • Dodano: 2021-01-28 12:45

Średnio o 260 zł brutto wzrosły od 1 stycznia wynagrodzenia zasadnicze pracowników szkolnej administracji w Zabrzu.

Porozumienie dotyczące podwyżek dla tej grupy zawodowej wynegocjowali z prezydent miasta Małgorzatą Mańką-Szulik przedstawiciele oświatowych organizacji związkowych działających w tym mieście.

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Zapisami porozumienia dotyczącego wzrostu wynagrodzeń objęci zostali pracownicy administracji średniego szczebla, tacy jak sekretarki i księgowe. Janusz Siech, przewodniczący oświatowej „Solidarności” w Zabrzu podkreśla, że w sumie chodzi o blisko 300 osób.

– To spora grupa, ale trzeba pamiętać, że w liczącym ok. 170 tys. mieszkańców Zabrzu działa aż 90 placówek oświatowych – wyjaśnia.

Dokument stanowi aneks do ponadzakładowego układu zbiorowego pracy, który obejmuje pracowników niepedagogicznych pracujących w zabrzańskich szkołach i przedszkolach.

Układ ten został wynegocjowany w 2002 roku, a jeden z jego zapisów stanowi, że podstawowe pensje najniższej wynagradzanych pracowników muszą być o 10 proc. wyższe, niż wynosi płaca minimalna w danym roku. Podniesienie w tym roku płacy minimalnej do poziomu 2800 zł brutto oznacza, że najmniejsze zasadnicze wynagrodzenie w zabrzańskiej oświacie od 1 stycznia wynosi 3080 zł.

 Dzięki systematycznej podwyżce płacy minimalnej w ostatnich latach i braku możliwości wliczania dodatku stażowego do podstawy pensji, znacząco wzrosły wynagrodzenia najgorzej opłacanych pracowników placówek oświatowych, takich jak sprzątaczki, woźne, palacze. Oczywiście to jest dobra informacja, bo każdy pracownik ma prawo do godnego wynagrodzenia, ale równocześnie zarobki tej grupy zawodowej zbliżyły się do poziomu wynagrodzeń osób zatrudnionych w szkolnej administracji. W tej drugiej grupie znajdują się osoby z wyższym wykształceniem, zajmujące się chociażby księgowością, obarczone dużą odpowiedzialnością, więc trudno się dziwić, że czuły się pokrzywdzone. Po interwencjach pracowników szkolnej administracji średniego szczebla, wśród których mamy wielu członków, postanowiliśmy zawalczyć o podwyżki dla nich i to nam się udało – dodaje przewodniczący oświatowej „Solidarności” w Zabrzu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.