Wiadomości z Zabrza

Plaga zwolnień lekarskich w policji, ale jest już porozumienie

  • Dodano: 2018-11-09 08:00, aktualizacja: 2018-11-09 08:22

Trwający od lipca protest policji prawdopodobnie właśnie się zakończył, jednak porozumienie podpisano dopiero po pladze zwolnień lekarskich, z powodu której w całym kraju duża część funkcjonariuszy nie przyszła do pracy. Problem dotyczył również Zabrza, wczoraj jednak związki zawodowe policji poinformowały o porozumieniu, można się zatem spodziewać końca akcji protestacyjnej i powrotu mundurowych do pracy.

W tym tygodniu w samym województwie śląskim w pracy nie pojawiło się około 40% mundurowych, jednak w niektórych komendach w pracy z powodu „choroby” nie pojawiło się nawet 2/3 załogi. Ekstremalnym przykładem jest komisariat w Kostrzynie nad Odrą, gdzie do pracy przyszła jedynie kadra kierownicza.

W związku z kryzysem na ulicach pojawili się nawet pracownicy biurowi, którzy w ten sposób uzupełniają „krótką ławkę” – tak stało się na przykład w Katowicach, gdzie na 101 pracowników drogówki do pracy przyszło zaledwie 31 osób.

W Zarównież dało się odczuć mniejszą ilość mundurowych na ulicach, z nieoficjalnych źródeł wiemy, że w pracy mogło się nie pojawić ponad 40 procent załogi.

Protest trwał od lipca, ale dopiero ostatnia akcja protestacyjna policji zmusiła MSWiA do ustępstw. W czwartek podpisano porozumienie, na mocy którego służby podległe temu ministerstwu otrzymają podwyżki w dwóch terminach, poza tym wprowadzone zostaną płatne nadgodziny, zrezygnowano też z wymogu 55 lat aby przejść na emeryturę.

Czy to porozumienie faktycznie zmieni sytuację policji przekonamy się już za kilka miesięcy, pewnym jednak jest, że chociaż kwestie płacowe i emerytalne są dla pracujących w służbach ludzi kluczowe, to jednak nie są to jedyne wyzwania, z jakimi musi mierzyć się niejedna komenda w kraju.

Niektóre sytuacje związane z pracą w policji są wręcz kuriozalne. Telefony służbowe wydają się czymś oczywistym, a jednak używanie prywatnych telefonów w celach służbowych jest tak nagminne, że Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów wydał w tej sprawie oświadczenie oparte o opinię prawną, w którym rekomenduje zaprzestanie takich praktyk. W niektórych komisariatach braki umeblowania pracownicy uzupełniają sami z własnej kieszeni albo z tego, co przyniosą z domu. Ponadto biurokracja urosła do takich rozmiarów, że ogromną część czasu pracy funkcjonariusze spędzają za burkiem wypełniając papiery.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.