Wiadomości z Zabrza

Odkryj nasze nowości rekreacyjne! Zabrze zaprasza do tężni i Geoparku

  • Dodano: 2023-07-03 09:45

Takich obiektów jeszcze w naszym mieście nie było! Aż w trzech dzielnicach naszego miasta powstały nowe atrakcyjne przestrzenie rekreacyjne dla naszych mieszkańców. W Maciejowie i Kończycach otwarte zostały tężnie solankowe, a w Grzybowicach powstał Geopark. To świetna okazja do wakacyjnego relaksu, nie tylko dla cieszących się przerwą uczniów, ale także wszystkich dorosłych.

– To kolejne ważne inwestycje, które odpowiadają na potrzeby naszych mieszkańców. Cieszę się, że dzięki wspólnej pracy udało się pozyskać środki na budowę właśnie takich miejsc, które pozwalają miło spędzić czas, ale mają równocześnie pozytywny wpływ na zdrowie – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Tężnie solankowe zapraszają

Na terenie dwóch zabrzańskich dzielnic pojawiły się dwie tężnie solankowe. W Kończycach powstała ona na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury przy ul. Dorotki, a w Maciejowie – na terenie Orlika przy ul. Kondratowicza. Obiekty są ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych, ale z pewnością w pierwszej kolejności będą z nich korzystać mieszkańcy cierpiący na chorobowe stany tarczycy, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych oraz przewlekłe nieżyty nosa. Dobroczynny wpływ solanki przy tego typu przypadłościach jest nieoceniony.

Tężnia to miejsce, przy którym można się spotkać, odpocząć, ale też zadbać o swoje zdrowie wdychając leczniczą solankę. Konstrukcja z drewna z gałęziami tarniny, po których spływa solanka to także odpowiedź na potrzeby społeczeństwa, które coraz poważniej podchodzi do swojego zdrowia. Rozbijająca się na drobne krople solanka tworzy bryzę, która schładza i zwiększa wilgotność oraz zmniejsza zapylenie powietrza wokół tężni. Wdychanie go przez jedną godzinę dostarcza taką samą dawkę jodu co kilka dni pobytu nad morzem. Solankowa bryza nawilża i pobudza do produkcji śluzu górne drogi oddechowe, które dzięki temu szybciej pozbywają się zanieczyszczeń. Zawarty w bryzie jod sprzyja m.in. prawidłowemu funkcjonowaniu tarczycy. Inhalacje stosowane u zdrowych ludzi zwiększają odporność organizmu.

Warto przypomnieć, że budowa obu obiektów w 85. procentach została sfinansowana ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 – projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju”.

Odwiedź zabrzański Geopark w Grzybowicach

Dwa kilometry alejek do spacerowania, oczyszczone stawy i stacjonarne grille to tylko niektóre atrakcje Geoparku, które czekają na odwiedzających. Kolejne zdegradowane w wyniku działalności przemysłowej miejsce w Zabrzu całkowicie zmieniło swoje oblicze i zostało przekazane mieszkańcom w czerwcu.

Rekultywację Geoparku udało się przeprowadzić dzięki pozyskanym przez miasto środkom unijnym. Projekt podzielony został na część północną i południową. W północnej części terenu, w miejscu dawnego wyrobiska gliny, usunięte zostały nasypy i umocnione skarpy, wykonane zostały także roboty związane z udostępnieniem dawnego wyrobiska gliny mieszkańcom. Na obszarze objętym projektem powstały ścieżki i schody prowadzące do wnętrza wyrobiska wraz z pomostem stanowiącym miejsce wejścia na ścieżki edukacyjne Geoparku. Zamontowane zostały też tablice informacyjne o tematyce dziedzictwa geologicznego i przemysłowego.

W południowej części terenu powstała infrastruktura na potrzeby rekreacyjne. Zamontowano tu małą architekturę (ławki, wiaty rekreacyjne). Istniejące zbiorniki wodne zostały oczyszczone, a tuż przy nich powstały drewniane pomosty. Odwiedzający to miejsce mogą odpocząć na trawiastej plaży, na której zamontowano leżaki.

Dzięki pozyskaniu przez Zabrze wsparcia finansowego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 85 proc. kosztów inwestycji została pokryta ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Andrzrj

    Fajnie że mamy tężnie piszecie że są ogólno dostępne ale nie w niedzielę kiedy ludzie mają czas na odpoczynek i relaks. PS. dotyczy to tężni w Kończycach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również