Wiadomości z Zabrza

Nowy wóz strażacki w zabrzańskiej flocie Państwowej Straży Pożarnej! [FOTO]

  • Dodano: 2024-02-21 18:45

21 lutego w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu odbyła się coroczna odprawa podsumowująca działania podjęte w 2023 roku. Podczas narady omówiono wyniki pracy osiągnięte w minionym roku oraz cele i założenia na rok bieżący. Dzisiejsze wydarzenie było także okazją do przekazania nowego wozu gaśniczego miejskiej komendzie PSP oraz przekazanie używanej jednostki dla OSP Kończyce.

Spotkanie roczne Komendy Miejskiej PSP w Zabrzu

W spotkaniu uczestniczyli m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, przewodnicząca Rady Miejskiej w Zabrzu Łucja Chrzęstek-Bar, kapelan diecezjalny PSP i OSP diecezji gliwickiej ks. Piotr Szczygielski, komendant Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu insp. Dariusz Kopeć, komendant Straży Miejskiej w Zabrzu Zbigniew Juskowiak, prezesi zabrzańskich jednostek OSP, przedstawiciele innych służb oraz funkcjonariusze i pracownicy cywilni Komendy Miejskiej PSP w Zabrzu.

Dofinansowanie i przekazanie sprzętu

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podkreśliła, że troska o bezpieczeństwo zabrzan to jeden z priorytetów dla zabrzańskiego samorządu. Stąd w tym zakresie miasto konsekwentnie wspiera funkcjonowanie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu. Wsparcie dotyczy zarówno dofinansowania remontu budynku komendy, współfinansowania zakupu nowych wozów czy dofinansowania zakupu sprzętu.

Charakterystyka jednostek Straży Pożarnej w Zabrzu

Podczas narady komendant miejski PSP w Zabrzu st. bryg. Tomasz Bajerczak przedstawił charakterystykę jednostek ochrony przeciwpożarowej w Zabrzu oraz szczegółowo omówił zadania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu realizowane w ub. r., a podejmowane w zakresie działań ratowniczo-gaśniczych, spraw operacyjno-szkoleniowych, kontrolno-rozpoznawczych oraz na rzecz prewencji społecznej.

Odprawa roczna rozpoczęła się krótkim filmem przygotowanym przez zabrzańskich strażaków. Komendant Bajerczak podkreślił, że w naszym mieście oprócz miejskiej jednostki straży pożarnej przy ul. Stalmacha, sprawnie działają także Ochotnicze Jednostki Straży Pożarnej, które pomagają realizować zadania z zakresu bezpieczeństwa.

Aktualnie w zabrzańskiej komendzie Państwowej Straży Pożarnej służbę pełni blisko 100 strażaków. Pracują w systemie zmianowym, jak i codziennym. Komenda posiada jedenaście samochodów w tym samochody ratowniczo gaśnicze średnie i ciężkie, a także pojazdy wspomagające codzienną pracę strażaków. W ubiegłym roku został zakupiony nowy wóz strażacki, który został dzisiaj przekazany miejskiej jednostce.

Codzienna praca strażaka to nie tylko gaszenie pożarów. To także pomoc w zdarzeniach drogowych, liczne akcje przy niebezpiecznych owadach, otwarcia mieszkań przy akcjach ratujących życie.

Przyszłość Komendy PSP

Komendant Bajerczak przedstawił także plany na najbliższy czas. W tym roku Staż chce zrewitalizować zabytkowy budynek przy ul. Stalmacha. Remont polegać miałby na wprowadzeniu takich modernizacji w budynku, które ułatwiłyby codzienną pracę strażakom. Wystąpiono już o środki do WFOŚ na gruntowny remont elewacji zabytkowego budynku. Komendant przekazał także informacje o przygotowaniu do pełnej modernizacji systemu łączności, a także remontach, które czekają poszczególne jednostki zabrzańskich OSP.

Zabrze: Przekazanie wozów strażackich

W trakcie uroczystości odbyło się uroczyste przekazanie dwóch wozów strażackich. Jeden z nich został zakupiony dzięki dofinansowaniu przekazanemu przez Miasto Zabrze oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ma ręce strażaków kluczyki do wozu przekazała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz komendant Miejski Tomasz Bajerczak.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również