Wiadomości z Zabrza

Na zabrzańskich drogach trwają działania NURD

  • Dodano: 2019-02-08 09:00, aktualizacja: 2019-02-08 10:49

Zabrzańscy policjanci ruchu drogowego na terenie miasta dziś od rana biorą udział w ogólnopolskich działaniach „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego".

Działania te mają charakter kontrolno-prewencyjny, a ich głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Należą oni do grupy użytkowników dróg szczególnie narażonych na tragiczne skutki tych zdarzeń.

Zachowanie szczególnej ostrożności przez kierującego pojazdem zbliżającego się do przejścia dla pieszych lub skrzyżowania jest jego obowiązkiem. Kierowca w takiej sytuacji musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Pieszy powinien mieć jednak świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia, nie upoważnia go do wchodzenia na jezdnię, bez upewnienia się, czy nie nadjeżdża pojazd.

Do czego zobowiązany jest pieszy?

  • korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych, a w przypadku ich braku  - z pobocza,
  • poruszania się lewą stroną pobocza w przypadku braku chodnika,
  • jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi,
  • piesi idący jezdnią zobowiązani są iść jeden za drugim, jedynie na drodze o małym natężeniu ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie,
  • pieszy może korzystać z drogi dla rowerów w razie braku chodnika lub pobocza albo braku możliwości korzystania z nich wówczas pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Mundurowi podczas działań będą także przypominali niechronionym uczestnikom ruchu, aby niezależnie od pory roku, zadbali o to by być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Dlatego niezbędne staje się wyposażenie roweru w zgodne z przepisami prawa światła zarówno przednie jak i tylne, a osoby piesze zdecydowanie powinny zaopatrzyć się w elementy odblaskowe. Przypominamy, że po zmierzchu poza obszarem zabudowanym noszenie elementów odblaskowych przez pieszych jest obowiązkowe. Działania policjantów potrwają cały dzień i zakończą się o godzinie 22.00.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.