Czujniki ruchu coraz częściej stają się integralną częścią nie tylko budynków użyteczności publicznej, ale także budynków mieszkalnych czy biur prywatnych firm. Aby jednak urządzenia działały poprawnie i spełniały swoje zadanie, muszą być odpowiednio dobrane. Czujnik ruchu do oświetlenia to świetne urządzenie oszczędzające energię. Można go zainstalować np. w ciemnym pomieszczeniu, aby nie włączać ręcznie światła. Czujniki mogą być również wykorzystywane do oświetlania bram lub fragmentów obiektu - rodzaj systemu bezpieczeństwa. Jak dobrać czujnik ruchu do oświetlenia w domu, aby jak najbardziej odpowiadał warunkom pracy?
Zasadność montowania czujników ruchu
Czujniki ruchu http://rcse.pl najczęściej wykorzystywane są do sterowania oprawami oświetleniowymi. I nie chodzi tylko o komfort, ale także o ekonomię: zastosowanie czujników może znacznie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej na oświetlenie. Ponadto czujniki ruchu wykorzystywane są w ramach systemów bezpieczeństwa, do sterowania automatycznymi drzwiami, bramami garażowymi czy magazynowymi, a także w systemach Smart Home np. do automatyzacji działania technologii klimatyzacji. Dzięki czujnikom ruchu można włączać i wyłączać klimatyzatory, regulować moc grzewczą, uruchamiać kotły itp.
Rodzaje czujników ruchu
- Czujniki podczerwieni reagują na ruch obiektów emitujących ciepło w swoim polu widzenia, przede wszystkim ludzi i zwierząt. Są pasywne, to znaczy same niczego nie emitują, a jedynie rejestrują promieniowanie cieplne. Jak działają czujniki ruchu na podczerwień? Działają na linii wzroku, czyli wtedy, gdy nie ma żadnych przeszkód pomiędzy obiektem a czujnikiem. To bardzo wrażliwe urządzenia, ponieważ reagują na małe zmiany temperatury a to pozwala na ich dokładną regulację. Ich typowym obszarem zastosowania są budynki mieszkalne, pomieszczenia użyteczności publicznej, biurowe i gospodarcze, ciepłe magazyny, hole, klatki schodowe itp.
- Czujniki mikrofalowe są aktywne. Emitują fale elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości i wykrywają promieniowanie odbite, gdy w polu pojawiają się ciała obce, niezależnie od ich temperatury. Eliminuje to fałszywe alarmy spowodowane źródłami ciepła i umożliwia instalację czujników tam, gdzie urządzenia na podczerwień mogą nie działać prawidłowo. To prawda, że urządzenia mikrofalowe mogą zepsuć się obok potężnych zewnętrznych źródeł promieniowania elektromagnetycznego.
- Ultradźwiękowe. Czujniki emitują ultradźwięki i odbierają odbity sygnał. Jeśli się zmienił, czujnik jest wyzwalany. Takie czujniki ruchu mogą działać w każdych warunkach pogodowych. Ale dają się oszukać powolnymi ruchami, a ich praca nie jest lubiana przez zwierzęta.
Na co zwrócić uwagę wybierając czujniki ruchu?
Wybierając czujnik ruchu, należy kierować się podstawowymi parametrami technicznymi urządzeń:
Kąt widzenia
- Sufitowy czujnik ruchu ma kąt widzenia do 360 stopni. Jeśli zainstaluje się go na ścianie, połowa jego możliwości nie zostanie wykorzystana podczas pracy, a także mogą pojawić się fałszywe alarmy.
- Czujnik ścienny ma kąt widzenia od 120 do 180 stopni. Najczęściej używany do kontrolowania małego obszaru, takiego jak drzwi.
Odległość robocza
Strefa kontrolna dla zwykłych czujników ruchu wynosi od 6 do 50 metrów. Im mniejsza przestrzeń, w której urządzenie zostanie zainstalowane, tym mniejszy powinien być zasięg.
Moc obciążenia
Czujniki ruchu zasilane są z sieci 230 V. Niektóre czujniki bezprzewodowe pobierają do 12 V dzięki wbudowanym akumulatorom lub zastosowaniu baterii alkalicznych.
Dodatkowe funkcje
- Poziom oświetlenia. Czujnik ruchu do automatycznego włączania światła powinien być uruchamiany tylko w nocy, aby oszczędzać energię. Aby urządzenie nie działało w ciągu dnia, potrzebny jest czujnik poziomu światła.
- Ochrona przed zwierzętami. Bardzo czułe urządzenia, będą wyzwalane przy najmniejszym ruchu zwierzęcia. Aby uniknąć fałszywych alarmów, trzeba dostosować czułość urządzenia. Czujnik można regulować w zależności od wagi zwierzaka (od 10 do 25 kg).
- Opóźnienie w czasie aktywności. Np. czujnik włącza światło w pokoju, gdy pojawia się osoba, która przez jakiś czas czytała książkę, brała kąpiel itp. Będzie to niewygodne, jeśli światło nagle zgaśnie. Dlatego potrzebna jest funkcja opóźnienia światła.
Każdy z tych parametrów można podłączyć osobno lub wybrać czujnik ruchu z wbudowaną możliwością regulacji powyższych funkcji.
Miejsce użytkowania
Czujniki ruchu https://www.wseia.edu.pl/jak-dziala-czujnik-ruchu-ultradzwiekowy-na-podczerwien-fale-radiowe/ są wykorzystywane nie tylko do ochrony domu czy sterowania oświetleniem i technologią. Na przykład na obszarach przemysłowych są one używane na liniach montażowych do śledzenia ilości produktów i wyłączania niebezpiecznego sprzętu, jeśli osoba podejdzie zbyt blisko.
Instalacja
Cechy instalacji czujnika ruchu:
- Przy wyborze miejsca należy mieć na uwadze, że skuteczność urządzeń ultradźwiękowych i mikrofalowych jest maksymalna, gdy obiekt porusza się w kierunku urządzenia, a podczerwieni – w kontrolowanym obszarze.
- Czujniki ruchu typu sufitowego z reguły są montowane na wysokości 2,5–3 metrów, średnica monitorowanego obszaru w tym przypadku będzie wynosić od 10 do 20 metrów.
- Modele naścienne są instalowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Średnica robocza takich urządzeń wynosi do 50 metrów. Wysokość umieszczenia 2,5 metra.
- Im wyżej czujnik znajduje się na ścianie, tym mniejszy będzie obszar monitorowania.
- Aby wyregulować kąt widzenia, należy określić prawidłowy kąt pochylenia. Na obudowie urządzenia znajdują się zawiasy do regulacji położenia pola widzenia. Jeśli kąt nie zostanie wybrany prawidłowo, mogą pojawić się martwe punkty.
Zainstalowanie czujnika ruchu to prosty i skuteczny sposób na ochronę własności. Czujnik można umieścić w mieszkaniu, domu prywatnym, garażu itp. Dodatkowy poziom bezpieczeństwa mogą zapewnić kamery monitoringu podłączone do czujnika i systemu monitoringu.