Wiadomości z Zabrza

Lista niezbędników dla działkowicza - to musisz mieć!

  • Dodano: 2021-08-21 07:45, aktualizacja: 2021-08-23 08:02

Kiedy nie mamy możliwości udać się na dłuższe wakacje, nie dysponujemy dużym przydomowym ogrodem, a marzy nam się relaks na łonie natury – działka będzie do tego idealna. Coraz więcej osób w różnym wieku chce korzystać z uroków i zalet takich miejsc.

Działki mają już wieloletnią tradycję, a ich popularność wydaje się w ogóle nie przemijać. Urokami posiadania działki cieszą się osoby w różnym wieku. Dla wielu z nich jest to szansa na spędzenie czasu w ogrodzie i oddanie się ogrodniczej pasji. Dla niektórych jest to idealne miejsce na spotkania w gronie rodziny oraz przyjaciół. To także świetna opcja do zabaw na świeżym powietrzu dla dzieci. Bez względu na powody, jakie decydują o tym, że pragniemy mieć własną działką, trzeba pamiętać, że o takie miejsce należy odpowiednio dbać. Co znajdzie się na liście rzeczy niezbędnych dla działkowicza?

1. Podstawowy zestaw narzędzi ogrodniczych

Nawet wówczas, gdy nie decydujemy się na bardzo rozbudowany ogród pełen rozmaitych krzewów, drzew, kwiatów, warzyw oraz owoców, zazwyczaj chcemy, aby nasza działka była przynajmniej w jakimś stopniu zielonym azylem, w którym będziemy mogli spędzać miło czas. Nic jednak samo się nie zrobi – o zieleń w ogrodzie musimy dbać. Podstawowe prace pielęgnacyjne wymagają tego, abyśmy zaopatrzyli się w odpowiednie, niezbędne narzędzia ogrodnicze. Wśród nich wymienić należy:

  • łopatkę
  • motykę
  • widełki
  • pazurki
  • grabie

Wszystkie te akcesoria przydatne będą do różnych prac ogrodowych, również tych, które powinniśmy wykonać po dłuższym czasie bezczynności, np. po sezonie zimowym, kiedy ogród wymaga szczególnej pielęgnacji i prac porządkowych – nawet tak prostych jak grabienie i pozbycie się z ziemi martwych, suchych elementów roślin. Nie można też w tym kontekście nie wspomnieć o chwastach – to już trudniejsze i bardziej pracochłonne zadanie, jednak musimy je wykonać, jeśli zależy nam na zadbanym ogrodzie. Wymienione wyżej przybory przydadzą się także wtedy, kiedy będziemy chcieli posadzić lub przesadzić rośliny, co również wykonujemy wiosną po okresie kilkumiesięcznej stagnacji. Kupując tak podstawowy sprzęt, warto zainwestować w dobrej jakości akcesoria – takie, które wykonane są z trwałych materiałów, np. stali nierdzewnej, oraz posiadające solidne uchwyty, które nawet w zetknięciu z bardziej twardą ziemią po prostu się nie złamią.

2. Kosiarka

Trawnik to wizytówka naszego ogrodu, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnego koszenia. Nie będzie więc zaskoczeniem, jeśli w naszym niezbędniku znajdzie się też kosiarka. Do wyboru mamy kosiarki spalinowe i elektryczne. Kosiarkę polecić można przede wszystkim w przypadku trawników o większej powierzchni. Jeśli jednak mamy trawnik nieco skromniejszy, wystarczyć może podkaszarka, która stanowi zdecydowanie tańsze rozwiązanie.

3. Wąż ogrodowy Gardena

Trawa, kwiaty, warzywnik, wszystkie drzewa oraz krzewy – każda roślina potrzebuje odpowiedniego nawadniania. Aby zapewnić naszemu ogrodowi odpowiednią dawkę wody szybko i wygodnie, na pewno trzeba zainwestować w wąż ogrodowy, który sprawi, że podlewanie roślin w każdym miejscu nawet dużego ogrodu stanie się bezproblemowe. Taki sprzęt sprawi bowiem, że nie będziemy musieli męczyć się z noszeniem wody we wiadrze lub z podlewaniem roślin zwykłą konewką. Wąż sprawdzi się też przy pracach porządkowych i sprzątaniu – pomoże umyć taras oraz akcesoria ogrodowe. Kupując go, powinniśmy mieć na uwadze kilka rzeczy:

  • jego długość, by dotrzeć wężem w ogrodzie tam, gdzie chcemy
  • średnicę – jest to wartość związana z ciśnieniem wody; jeśli mamy duży ogród należy wybrać większą średnicę, czyli np. 19 mm, w przypadku mniejszego zieleńca wystarczy 12,5 mm
  • materiał oraz ilość warstw, które odpowiadają za wytrzymałość węża

Wśród godnych polecenia producentów węży ogrodowych na pewno wymienić trzeba Gardenę. Węże ogrodowe Gardena spełniają wymogi najbardziej bezkompromisowych użytkowników. Dodatkowo ich obsługa jest bardzo prosta, łatwo się je zwija, a przechowywanie nie stanowi problemu, co wpływa pozytywnie na nasz komfort i wygodę.

4. Sekator

Jeśli o ogrodzie na działce myślimy poważniej i planujemy posadzić w nim coś więcej niż tylko trawę, powinniśmy uzupełnić nasz niezbędnik o inne gadżety. Jeśli marzymy o pięknie rosnących, bujnych i zdrowych drzewach i krzewach, musimy zainwestować w dobrej jakości sekator. Przycinanie roślin to jedna z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych, wpływających na rozwój drzew i krzewów. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że różne gatunki roślin wymagają bardzo konkretnych działań z naszej strony, a przed cięciem musimy zapoznać się z ich potrzebami oraz kalendarzem przycinania.

Jaki sekator będzie idealny? W tym wypadku powinniśmy myśleć zarówno o odpowiednim ostrzu ze stali nierdzewnej, jak i solidnej budowie ze sprężyną, która sprawi, że nie będziemy musieli w całą czynność wkładać bardzo dużo wysiłku. Na uwadze musimy też mieć nasz komfort, który zapewni ergonomiczny uchwyt, oraz bezpieczeństwo, którego gwarantem będzie zamek blokujący. Na rynku dostępne są bardzo różne sekatory nożycowe, które cieszą się dużą popularnością. Swoich zwolenników mają też sekatory kowadełkowe. Oprócz tego znajdziemy sekatory jednoręczne, które sprawdzą się w przypadku cieńszych gałązek i dwuręczne – te z kolei lepiej poradzą sobie z grubymi gałęziami. Użytkownicy cenią sobie praktyczne, dobrze zaprojektowane i wykonane z wysokiej jakości materiałów sekatory Fiskars – dostępne w różnych wariantach i cenach.

5. Kompostownik

Co prawda w sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele różnych, gotowych już nawozów, które dopasować możemy do potrzeb naszych roślin, ale warto pomyśleć o kompoście – naturalnym nawozie, który możemy przygotować sami, np. z resztek roślin, jakie usunęliśmy z ogrodu czy odpadków roślinnych, chociażby warzyw i owoców. Niezbędny będzie nam wówczas kompostownik, w którym będziemy je magazynować. Gotowy kompostownik kupimy w sklepie, ale można go zrobić także samemu, np. z desek, beczek czy skrzyń.

6. Taczka

Różne prace w ogrodzie wymagają niejednokrotnie przewożenia i przenoszenia różnych rzeczy, również tych ciężkich, np. ziemi, drewna czy kamieni. Do taczki wrzucimy również martwe części roślin, które zbierają się w trakcie prac porządkowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.