Wiadomości z Zabrza

Kwiaty i muzyczne życzenia z okazji Dnia Kobiet

  • Dodano: 2021-03-08 14:30

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu 8 marca z okazji Dnia Kobiet wręczyli Paniom pracującym w Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu oraz mieszkankom kolorowe tulipany wraz z serdecznymi życzeniami. Kwiaty uszyli skazani podczas zajęć programu readaptacji społecznej z zakresu przeciwdziałania agresji pn. ,,Katharsis". Osadzeni pod nadzorem wychowawców przygotowali także muzyczną niespodziankę dla swoich żon i partnerek. Nagrali piosenkę, w której zawarli życzenia i najszczersze podziękowania za ich trud i zaangażowanie oraz za to, że po prostu są i ich wspierają.

„Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów" 

Międzynarodowy Dzień Kobiet ma już ponad 100-letnią historię, a dokładnie  w tym roku obchodzimy je już po raz 111. Genezy święta upatruje się w protestach kobiet pracujących w fabrykach w Nowym Jorku. Ten dzień miał promować równouprawnienie polityczne i ekonomiczne kobiet. Dziś święto jest przede wszystkim okazją do okazania szacunku kobietom oraz podkreślenia ich ważnej roli w życiu społecznym.

Kolorowe tulipany

Kilkadziesiąt kolorowych kwiatów, które otrzymały Panie z Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu, uszyli skazani pod nadzorem wychowawców w ramach zajęć programu readaptacji społecznej z zakresu przeciwdziałania agresji pn. ,,Katharsis".

– Podczas warsztatów wychowawcy nie tylko uczą skazanych szyć na maszynie, ale przede wszystkim rozwijają ich kompetencje społeczne: komunikację,  umiejętność pracy w grupie oraz empatię. Dzięki tym umiejętnościom będą potrafili efektywniej funkcjonować w różnych sytuacjach społecznych, w sposób konstruktywny radzić sobie z emocjami: złością, gniewem, agresją. Przygotowywanie upominków dla kobiet z okazji ich święta było także doskonałą okazją do dyskusji na temat ich roli w codziennym życiu, należnym im szacunku oraz przełamywania stereotypów na temat ,,słabej płci" – podkreśla por. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.

Moc życzeń dla  personelu i mieszkanek

Przekazanie kwiatów i życzeń dla Pań odbyło się przed budynkiem Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Kwiaty dla mieszkanek placówki oraz personelu: terapeutek, opiekunek, kucharek, pracowników biurowych odebrała Małgorzata Drzewosieska – dyrektorka placówki.

– Bardzo dziękujemy funkcjonariuszom Zakładu Karnego w Zabrzu oraz ich podopiecznym za piękne kwiaty, życzenia, a przede wszystkim za pamięć. Cieszymy się, że pomyśleliście właśnie o naszej placówce. Mamy 36 mieszkanek, a  kadrę placówki stanowią głównie kobiety. Dzięki własnoręcznie uszytym tulipanom oraz życzeniom na twarzach wszystkich Pań zagościł uśmiech.  Takie gesty mają wielkie znaczenie zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy kontakty międzyludzkie są znacznie ograniczone – powiedziała Małgorzata Drzewosieska, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu.

Podziękowania za wyrozumiałość i cierpliwość

W ramach koła muzycznego skazani nagrali dla swoich żon i partnerek autorską piosenkę. W ten sposób chcieli im złożyć życzenia z okazji ich święta i podziękować, ze ich wpierają. Komponując muzykę i pisząc tekst, mogli wyrazić najgłębiej skrywane uczucia, o których trudno mówić podczas rozmowy przez telefon czy za pośrednictwem komunikatora internetowego.

– Pisząc tekst piosenki dla mojej partnerki, uświadomiłem sobie jak wiele jej zawdzięczam i  że dzięki niej mam siłę do walki,  do pracy nad sobą. To dla niej chcę się zmienić, bo jest dla mnie najważniejszą osobą. Dzięki muzyce i udziałowi w warsztatach mogę wyrazić emocje, o których trudno mi jest mówić wprost, na chwilę się zrelaksować i zapomnieć o problemach, wyjść poza mury więzienia – powiedział Adrian, uczestnik warsztatów muzycznych w zabrzańskiej jednostce.

Życzenia od Zakładu Karnego w Zabrzu

"Z okazji Dnia Kobiet składamy wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, uśmiechu i zadowolenia z siebie. Niech każdy dzień będzie dla Was wyjątkowy."


Źródło: ZK w Zabrzu

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • ja

    nagroda dla osadzonych...hahaha.....przeciez siedza za niewinnosc nikomu nic zlego w zyciu nie zrobili....propaganda jak za czasow PRLu

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.