Wiadomości z Zabrza

Kwiaty i muzyczne życzenia z okazji Dnia Kobiet

  • Dodano: 2021-03-08 14:30

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu 8 marca z okazji Dnia Kobiet wręczyli Paniom pracującym w Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu oraz mieszkankom kolorowe tulipany wraz z serdecznymi życzeniami. Kwiaty uszyli skazani podczas zajęć programu readaptacji społecznej z zakresu przeciwdziałania agresji pn. ,,Katharsis". Osadzeni pod nadzorem wychowawców przygotowali także muzyczną niespodziankę dla swoich żon i partnerek. Nagrali piosenkę, w której zawarli życzenia i najszczersze podziękowania za ich trud i zaangażowanie oraz za to, że po prostu są i ich wspierają.

„Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów" 

Międzynarodowy Dzień Kobiet ma już ponad 100-letnią historię, a dokładnie  w tym roku obchodzimy je już po raz 111. Genezy święta upatruje się w protestach kobiet pracujących w fabrykach w Nowym Jorku. Ten dzień miał promować równouprawnienie polityczne i ekonomiczne kobiet. Dziś święto jest przede wszystkim okazją do okazania szacunku kobietom oraz podkreślenia ich ważnej roli w życiu społecznym.

Kolorowe tulipany

Kilkadziesiąt kolorowych kwiatów, które otrzymały Panie z Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu, uszyli skazani pod nadzorem wychowawców w ramach zajęć programu readaptacji społecznej z zakresu przeciwdziałania agresji pn. ,,Katharsis".

– Podczas warsztatów wychowawcy nie tylko uczą skazanych szyć na maszynie, ale przede wszystkim rozwijają ich kompetencje społeczne: komunikację,  umiejętność pracy w grupie oraz empatię. Dzięki tym umiejętnościom będą potrafili efektywniej funkcjonować w różnych sytuacjach społecznych, w sposób konstruktywny radzić sobie z emocjami: złością, gniewem, agresją. Przygotowywanie upominków dla kobiet z okazji ich święta było także doskonałą okazją do dyskusji na temat ich roli w codziennym życiu, należnym im szacunku oraz przełamywania stereotypów na temat ,,słabej płci" – podkreśla por. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.

Moc życzeń dla  personelu i mieszkanek

Przekazanie kwiatów i życzeń dla Pań odbyło się przed budynkiem Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Kwiaty dla mieszkanek placówki oraz personelu: terapeutek, opiekunek, kucharek, pracowników biurowych odebrała Małgorzata Drzewosieska – dyrektorka placówki.

– Bardzo dziękujemy funkcjonariuszom Zakładu Karnego w Zabrzu oraz ich podopiecznym za piękne kwiaty, życzenia, a przede wszystkim za pamięć. Cieszymy się, że pomyśleliście właśnie o naszej placówce. Mamy 36 mieszkanek, a  kadrę placówki stanowią głównie kobiety. Dzięki własnoręcznie uszytym tulipanom oraz życzeniom na twarzach wszystkich Pań zagościł uśmiech.  Takie gesty mają wielkie znaczenie zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy kontakty międzyludzkie są znacznie ograniczone – powiedziała Małgorzata Drzewosieska, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu.

Podziękowania za wyrozumiałość i cierpliwość

W ramach koła muzycznego skazani nagrali dla swoich żon i partnerek autorską piosenkę. W ten sposób chcieli im złożyć życzenia z okazji ich święta i podziękować, ze ich wpierają. Komponując muzykę i pisząc tekst, mogli wyrazić najgłębiej skrywane uczucia, o których trudno mówić podczas rozmowy przez telefon czy za pośrednictwem komunikatora internetowego.

– Pisząc tekst piosenki dla mojej partnerki, uświadomiłem sobie jak wiele jej zawdzięczam i  że dzięki niej mam siłę do walki,  do pracy nad sobą. To dla niej chcę się zmienić, bo jest dla mnie najważniejszą osobą. Dzięki muzyce i udziałowi w warsztatach mogę wyrazić emocje, o których trudno mi jest mówić wprost, na chwilę się zrelaksować i zapomnieć o problemach, wyjść poza mury więzienia – powiedział Adrian, uczestnik warsztatów muzycznych w zabrzańskiej jednostce.

Życzenia od Zakładu Karnego w Zabrzu

"Z okazji Dnia Kobiet składamy wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, uśmiechu i zadowolenia z siebie. Niech każdy dzień będzie dla Was wyjątkowy."


Źródło: ZK w Zabrzu

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • ja

    nagroda dla osadzonych...hahaha.....przeciez siedza za niewinnosc nikomu nic zlego w zyciu nie zrobili....propaganda jak za czasow PRLu

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.