Wiadomości z Zabrza

Karnawał w Rio

  • Dodano: 2017-02-20 11:45, aktualizacja: 2017-02-20 14:27

Karnawał w Rio de Janeiro przywołuje na myśl piękne półnagie tancerki i rytmy, które pobudzają do tańca. Jedno z największych miast Brazylii słynie z szalonej zabawy odbywającej się na ulicach, gdzie w barwnych paradach biorą udział najlepsze szkoły samby. W okresie karnawału do Rio przybywają turyści ze wszystkich stron świata. Gorąca atmosfera skusiła nawet księcia Karola. Nie oparły się jej także Monica Belucci i wiele innych gwiazd.  

Karnawał, który warto przeżyć

Największa impreza na świecie to karnawał w Rio de Janeiro, stanowiący nierozłączny element kultury brazylijskiej. Amatorzy karnawałowego szaleństwa wracają z podróży do Rio z niezapomnianymi wrażeniami. Już sama ceremonia rozpoczęcia karnawału to swoisty rytuał, w którym główną rolę odgrywa King Momo, czyli Tłusty Król. Koronacja króla jest połączona z wręczeniem mu złotych kluczy przez burmistrza miasta.

Zarys historii karnawału

Pierwszy bal karnawałowy na ulicach Rio odbył się w 1808 roku, ale była to wyłącznie zabawa bogatej szlachty, w której prosty lud nie mógł brać udziału. Różne źródła podają zbliżone, chociaż jednak nieco odmienne daty oficjalnego przedstawienia karnawałowego dla wszystkich – najprawdopodobniej miał miejsce w 1855 roku. Barwne pochody, które mają miejsce od tamtego czasu co roku, zostały zaczerpnięte z kultury portugalskiej. Nie tylko w Brazylii, ale i innych miejscach na świecie przebranie na karnawał to obowiązkowym element zabawy. Inspiracją dla brazylijskiego karnawału stały się również tańce afrykańskie oraz indyjskie i tak zrodziła się samba.

Parada szkół samby – bajeczne widowisko

Od 1984 roku główną areną rywalizacji szkół samby jest Sambodrom mieszczący 60 tysięcy widzów, który został zaprojektowany przez brazylijskiego architekta, Oscara Niemeyera. Szkoły samby każdego roku przedstawiają widowisko skoncentrowane na określonym motywie przewodnim. Tancerki i tancerze są zwykle skąpo ubrani, ale nie mogą być nadzy. W oryginalnych, kolorowych strojach wykorzystuje się błyszczące akcenty i pióra. Od tancerzy bije karnawałowy przepych, a program artystyczny jest przygotowywany prawie przez cały rok. Aby spełnić marzenie o spędzeniu karnawału w Rio, warto uzupełnić sumę pieniędzy brakującą na podróż przy pomocy szybkiej pożyczki online, jaką oferuje m.in. MoneyMan.

Karnawał w Rio a zabawa w Polsce

Porównując karnawał w Rio de Janeiro z karnawałem w Polsce, to nasza wersja wypada dość blado. Nieco inaczej było w przeszłości, gdy szlachta bawiła się z ogromnym rozmachem. Panował zwyczaj wzajemnego odwiedzania się przez sarmatów i wspólnego biesiadowania. Jedną z karnawałowych atrakcji były kuligi. Mieszczanie i chłopi także organizowali wspólne spotkania. Przez ulice miast przewijały się barwne pochody, podczas których zakładano maski. Zabawa odbywała się pod gołym niebem. Z czasem zainspirowano się włoskim zwyczajem urządzania balów z opłatą za wstęp. W chłopską tradycję wpisały się biesiady połączone z tańcami odbywające się karczmach. Obecnie karnawał w Polsce jest mniej spektakularny. Znajomi spotykają się w domach, a na otwartych przestrzeniach są organizowane koncerty.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.