Wiadomości z Zabrza

Już dzisiaj Droga Krzyżowa w podziemiach Kopalni Guido

  • Dodano: 2024-03-22 09:00

Już dzisiaj, 22 marca o godz. 17.00, w podziemiach Kopalni Guido odbędzie się Droga Krzyżowa. Rozważania w drodze od podszybia do kaplicy św. Barbary, poprowadzi ks. dr Stanisław Puchała, kapelan kaplicy. Drogę Krzyżową zakończy msza święta w kaplicy św. Barbary.

Zjazdy na poziom 170 m: od godz. 16.30,
Opłata za zjazd na poziom 170 w cenie 10 zł.

Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod nr. 32 271 40 77.

Regulamin wydarzenia dostępny TUTAJ.

Święta Barbara

Św. Barbara jest jedną z najbardziej czczonych chrześcijańskich świętych. Tradycyjnie jej postać wiąże się ze stanem górniczym, jednak św. Barbara jest również patronką dobrej śmierci, hutników, marynarzy, żołnierzy, budowniczych i wielu innych niebezpiecznych zawodów.

Św. Barbarze poświęcony został cały poziom 170 w Kopalni Guido – to do niej prowadzi przewodnicka opowieść na temat trudu pracy w kopalni w XIX i na początku XX wieku. Przekonanie się, jak trudna i niebezpieczna była praca górników w tym okresie, pozwala na zrozumienie ich głębokiej religijności oraz pozycji św. Barbary, jako ostatniej instancji, gdy zawodziły inne środki w walce z zagrożeniem.

Podczas zwiedzania trasy poznać można życiorys Barbary, genezę jej kultu i różne konteksty kulturowe, związane z patronką górników, a także zobaczyć unikatowe eksponaty, w tym duży zbiór różnorodnych, oryginalnych figur i rzeźb świętej. Sercem całej ekspozycji jest jednak kaplica św. Barbary, która zachwyca już sama w sobie ze względu na walory architektoniczne: surowa cegła, konstrukcje stalowe i industrialny klimat mieszają się tu z polotem i monumentalizmem, znanym z tak częstych na Śląsku neogotyckich ceglanych kościołów. Uwagę na pewno zwrócą witraż i rzeźba św. Barbary, przygotowane przez wybitnych artystów plastyków specjalnie dla Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Już dzisiaj Droga Krzyżowa w podziemiach Kopalni Guido

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również