Wiadomości z Zabrza

Deszczowa pogoda to śliska nawierzchnia. Zdejmij nogę z gazu!

  • Dodano: 2024-04-02 07:45, aktualizacja: 2024-04-02 08:40

Ulewny deszcz i zaparowane szyby pojazdów znacznie utrudniają jazdę i sprzyjają niebezpiecznym sytuacjom na drodze. Podczas deszczu należy ściągnąć nogę z gazu, gdyż prędkość nadal jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Kiedy droga jest mokra, dostosowanie jej do trudnych warunków jest kluczowe dla bezpieczeństwa, dlatego drogówka apeluje o zachowanie koncentracji, obserwację drogi i rozsądek oraz dostosowanie prędkości do aktualnych warunków pogodowych.

Bezpieczeństwo podczas deszczowej pogody

Podczas deszczu nawierzchnia jest mokra i śliska, należy wtedy ściągnąć nogę z gazu. Prędkość nadal jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Dodatkowo padający deszcz ogranicza widoczność i utrudnia oraz wydłuża drogę hamowania. Nagłe hamowanie na mokrej drodze może spowodować, że samochód wpadnie w poślizg.

Śliska nawierzchnia drogi znacznie wydłuża odcinek, na którym zatrzyma się pojazd. Warto pamiętać, że przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30, a na śliskiej jezdni 46 metrów. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów.

Zaparowane przy tym szyby pojazdów znacznie utrudniają jazdę i sprzyjają niebezpiecznym sytuacjom na drodze. Dlatego powinniśmy wzmóc naszą czujność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy także, aby zachować bezpieczny odstęp od pojazdów jadących przed nami - im gorsze warunki, tym większy odstęp.

Prędkość kluczowym znaczeniem

Dostosowanie prędkości do trudnych warunków jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Należy pamiętać o tym, że prędkość dopuszczalna, nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną. Każdy z nas jest użytkownikiem dróg i każdy ma prawo czuć się bezpiecznie i być bezpieczny – zarówno kierowca pojazdu, pieszy, jak i rowerzysta. W taką pogodę szczególnie niebezpiecznym manewrem jest wyprzedzanie. Aby ten manewr był bezpieczny, musimy mieć pewność, że z naprzeciwka nic nie jedzie. Zadbajmy też o właściwe ustawienie świateł. Zbyt niskie może spowodować, że nie będziesz widział pieszego, a zbyt wysokie, że oślepisz innego kierowcę. Jedynie ich prawidłowe ustawienie przyczyni się do zwiększenia twojego i innych bezpieczeństwa.

Dobry kierowca to taki, który jest odpowiedzialny, kieruje się zasadą ograniczonego zaufania i dba o swoje i innych bezpieczeństwo. Dbajmy o dobry stan techniczny naszego samochodu, nie lekceważmy prawa i stosujmy się do obwiązujących norm.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również