Wiadomości z Zabrza

Bezdomne zwierzęta w Zabrzu mają już nowy dom! [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-06-16 08:15, aktualizacja: 2023-06-16 08:34

W Zabrzu oddano wczoraj do użytku nowy ośrodek dla bezdomnych psów i kotów. Nowoczesny obiekt zlokalizowany jest w Biskupicach przy ul. Bytomskiej. Koszt budowy i wyposażenia schroniska wyniósł ponad 19 min zł, z czego ok. 90 proc., stanowiły pozyskane przez miasto środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Do użytku oddano nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt

– Miarą człowieczeństwa jest nasze podejście od słabszych istot. Uwarunkowania w dotychczas funkcjonującym w Zabrzu schronisku dla bezdomnych zwierząt sprawiły, że niezbędne było wybudowanie nowej siedziby, która spełnia standardy określone w przepisach prawo – komentuje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

W uroczystym oddaniu do użytku nowego schroniska wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Zabrza na czele z prezydent Małgorzatą Mańką-Szulik, wiceprezydent Katarzyna Dzióba, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zabrze Krystian Jonecko wraz z radnymi, przedstawiciele Rady Dzielnicy Biskupice, prezes zarządu Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce – Oddział w Zabrzu Danuta Mikusz-Oslislo, Inspektor Krajowy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce Hubert Kaczmarek., Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gliwicach Tomasz Wysocki, były Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gliwicach Szczepan Błachut, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce Nelli Bieniek, a także naczelnicy zabrzańskiego magistratu, przedstawiciele spółek miejskich oraz Jan Matysek, proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny w Zabrzu i in.

W budynkach schroniska zastosowane zostały rozwiązania ekologiczne, takie jak np.: ujęcie wód deszczowych z dachów, która zostanie wykorzystana do mycia terenu i wybiegów dla psów; wspomaganie ciepłej wody użytkowej przez kolektory słoneczne; wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła; czy też nowoczesne kotły niskotemperaturowe piątej generacji.

Co ważne obiekt służył będzie nie tylko bezdomnym zwierzętom, ale spełni też funkcje edukacyjne i szkoleniowe. Psitulmnie będzie koordynować w swoim nowym schronisku pracę wolontariuszy oraz organizować zajęcia m.in. dla dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnością.

– Nowy obiekt jest nie tylko schroniskiem dla psów i kotów. Będzie on pełnić funkcję centrum edukacji i wolontariatu, a także będzie miejscem aktywności społecznej i spotkań ludzi, którzy chcą poznać świat zwierzqt domowych – tłumaczy prezes zabrzańskiego oddziału TOZ, Danuta Mikusz-Oslislo.

Roboty budowlane zrealizowało Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o.o., Sp. K. z Tychów wyłoniona w przetargu publicznym. Ich koszt wyniósł 19 mln zł (roboty budowlane: 18.799.902,71 zł oraz wyposażenie: 360.000 zł), z czego ok. 90 % stanowiły pozyskane przez miasto środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 17 640 308 zł, a 1 519 594 zł stanowiły środki budżetu Miasta Zabrze.

Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt, które powstało w Zabrzu przy ul. Bytomskiej zlokalizowane jest na działce o powierzchni 23.049 m2. Powierzchnia zabudowy działki obiektami schroniska obejmuje powierzchnię 2.516,62 m2, a powierzchnia biologicznie czynna działki obejmuje 76,6 proc. powierzchni działki.

W ramach budowy nowego schroniska wykonanych zostało pięć obiektów kubaturowych, w tym: dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m2 z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem; 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami; jednokondygnacyjny budynek kociarni z dachem płaskim murowanym w technologii tradycyjnej; jednokondygnacyjny budynek kwarantanny z prefabrykowanych boksów z dachem płaskim  wraz z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami oraz wiatą przeznaczoną na chłodnie i skład drewna i paliwa.

Powierzchnia użytkowa budynku kwarantanny wyniosła 230,19 m2. Powstały też drogi komunikacyjne obiektu z kostki betonowej, wykonanie zagospodarowania patio obiektu z kostki granitowej połączonej z trawnikami, wykonanie ogrodzenia obiektu schroniska.

W ramach inwestycji wykonane zostały nasadzenia drzew i krzewów. Uroczystości otwarcia obiektu przeprowadzone zostały także warsztaty dla najmłodszych oraz posadzenie dodatkowych drzew. Miasto podjęło działania, by wspólnie ze spółką Tramwaje Śląskie wkrótce uruchomić przystanek tramwajowy w sąsiedztwie schroniska – to rozwiązanie, które ułatwi komunikację dla wolontariuszy, pracowników oraz gości schroniska.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również