Wiadomości z Zabrza

W Warszawie odsłonięto pomnik Wojciecha Korfantego!

  • Dodano: 2019-10-28 09:30, aktualizacja: 2019-10-28 11:04

W Warszawie odsłonięto pomnik Wojciecha Korfantego. Uroczystość odbyła się w 101. rocznicę wystąpienia Korfantego w Reichstagu, w którym ten polski polityk z Górnego Śląska żądał "własnej, jednej, złożonej z ziem trzech zaborów Polski".

W piątek w Warszawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Wojciecha Korfantego. W wydarzeniu uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz liczna reprezentacja z województwa śląskiego, w tym rodzina Wojciecha Korfantego.

Wreszcie ten ważny, długo wyczekiwany moment, na pewno wyczekiwany przez tych, którzy sercem czują się związani z Górnym Śląskiem, ale myślę, że śmiało, można powiedzieć, że wyczekiwany przez Rzeczpospolitą. Moment, w którym w stolicy wolnego, suwerennego, niepodległego polskiego państwa odsłaniamy pomnik jednego z ojców naszej niepodległości. Odzyskanej w 1918 r., ale tak naprawdę ukształtowanej tym ostatnim czynem zbrojnym, jakim było III powstanie śląskie - mówił prezydent Andrzej Duda.

Uroczystość odsłonięcia pomnika Wojciecha Korfantego

Pomnik stanął u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola. Monument wzniesiony jest na platformie o trzech stopniach. Umieszczono na nim bryłę z czarnego wypolerowanego granitu z napisem od frontu: "Wojciech Korfanty 1873–1939. Polityk chrześcijański demokrata". Odlana z brązu postać Korfantego stoi obok bryły, opierając się o nią lewą ręką.

- Powiedziałem, że "wreszcie", bo długo to trwało i ten pomnik poniekąd to wyraża: Wojciech Korfanty niestojący na cokole, niestojący na piedestale, ale stojący obok niego i spokojnie się o niego opierający. II Rzeczpospolita niestety nie postawiła go na piedestale, ale i obecna Rzeczpospolita też potrzebowała długiego czasu, by ten pomnik stanął. Dziękuję wszystkim, dzięki którym ten pomnik tu jest – zaznaczył prezydent Duda.

W uroczystości odsłonięcia pomnika Korfantego w Warszawie wziął udział Feliks Korfanty, wnuk Wojciecha Korfantego.

- To ważna chwila, nie tylko dla rodziny, która symbolicznie domyka uczczenie pamięci ojców niepodległej Rzeczypospolitej - do Daszyńskiego, Dmowskiego, Paderewskiego i Witosa, dołączył dziś Korfanty. Last, but not least, mam nadzieję - mówił Feliks Korfanty. – Warszawa w życiu mojego dziadka, rodowitego Górnoślązaka, zajmowała miejsce szczególne. Tu sprawował mandat posła i senatora Rzeczpospolitej. Tu był wicepremierem w rządzie Witosa. Tu wreszcie w 1922 r. otrzymał misję tworzenia rządu. Zrealizowanie tego zadania uniemożliwił mu marszałek Piłsudski, który stał także za osadzeniem mojego dziadka w twierdzy brzeskiej – powiedział wnuk polityka.

Śląski akcent w Warszawie

Przed uroczystym odsłonięciem pomnika Wojciecha Korfantego w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela została odprawiona msza pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Homilię wygłosił abp Wiktor Skworc. W homilii metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podkreślił, że to ważny dzień dla Śląska i dla Polski.

– Dziś Korfanty jako jeden z założycieli II RP otrzymuje w Warszawie swój pomnik, co jest znakiem czasu i wyrazem dziejowej sprawiedliwości. Dziękujemy III RP za oczekiwany gest włączenia Korfantego w grono ojców założycieli Polski, która zmartwychwstała. Oby obok pomnika nikt nie przechodził bezmyślnie – mówił abp Wiktor Skworc.

W uroczystości uczestniczyły także liczne delegacje śląskich szkół i stowarzyszeń. Wśród nich znaleźli się także prezydent Świętochłowic - Daniel Beger, marszałek województwa śląskiego - Jakubem Chełstowski czy prezydent Zabrza - Małgorzata Mańka-Szulik. Uroczystość uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Uroczystość odbyła się w 101. rocznicę wystąpienia Korfantego w Reichstagu, w którym ten polski polityk z Górnego Śląska żądał "własnej, jednej, złożonej z ziem trzech zaborów Polski".

Wojciech Korfanty

Wojciech (Adalbert) Korfanty urodził 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie). W latach 1903-1912 i 1918 był posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu (1903-1918), gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego.

W latach 1918-1919 był członkiem Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej rząd Wielkopolski podczas powstania, a w 1920 r., jako mianowany przez rząd polski komisarz plebiscytu na Górnym Śląsku, kierował całością przygotowań organizacyjnych, propagandowych i politycznych. W maju 1921 r., po przegranym przez Polskę plebiscycie, stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

W odrodzonej Polsce w latach 1922-1930 Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Od października do grudnia 1923 r. był m.in. wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Był wydawcą dzienników „Rzeczpospolita” i „Polonia”. Będąc na emigracji, został jednym z założycieli Frontu Morges, a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy powstałego z połączenia Chadecji i Narodowej Partii Robotniczej. Zmarł 17 sierpnia 1939 r. Spoczął w Katowicach. Jego pogrzeb stał się manifestacją patriotyczną Ślązaków.

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: PAP/fot. U. Koszutska, D. Kostempski, Twitter Sejm RP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.