Wiadomości z Zabrza

Poznaj "Sekrety Zabrza"!

  • Dodano: 2020-12-08 13:00

Zdyszany gazeciarz zdziera sobie głos, wołając: Sensacja! Sensacja! W kopalni „Guido” zawodu górnika uczy się perski książę. Wincenty Pstrowski zaczepnie woła: Kto wyrąbie więcej ode mnie?, a uratowany Alojzy Piątek łamiącym się głosem pyta: Jak grał Górnik? Serce kapitana drużyny Stanisława Oślizło nigdy nie biło tak szybko. Dwukolorowy żeton obraca się w powietrzu. Czerwony, zielony, czerwony... Zielony! Górnik w finale europejskich rozgrywek pucharowych!

Czas wydziera kolejne kartki z kalendarza

Jest 5 listopada 1985 roku. Zbigniew Religa i jego kardiochirurdzy przeprowadzają pierwszą w kraju udaną transplantację serca. Tego dnia cały świat usłyszał o Zabrzu. Na ulicach, w parkach, kawiarniach i domowych zaciszach szczęśliwi zabrzanie opowiadają sobie legendę o podziemnej drodze wodnej... Pewnej nocy grupa śmiałków schodzi do podziemi niedaleko ulicy Miarki. W ciemności ich oczy odnajdują Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną! Na autobanie panuje ruch, kierowcy spieszą się na koncert Krystiana Zimermana lub na premierę do kina Roma. Niektórzy jeszcze pamiętają wycieczki tramwajem przez granicę. Na gości czeka elegancki Admiralspalast gotowy odkryć znaczenie pięciu głów na swych bocznych elewacjach.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy to prawda, że w stalowym domu nie wbijesz nawet gwoździa, dlaczego zawalił się wiadukt nad torami kolejowymi przy ulicy 3 Maja, gdzie był kręcony Piłkarski poker i co Zabrze ma wspólnego z Bałkanami, ta książka jest właśnie dla Ciebie!

Książka dostępna w księgarniach i na www.km.com.pl


Marcin Kordecki (ur. 1977 w Gliwicach) – regionalista, tłumacz, dziennikarz, scenarzysta radiowy

Jego zainteresowania badawcze dotyczą historii: nauki, Śląska, Polski  i Europy Środkowo-Wschodniej. Zajmuje się także problematyką kontaktów językowych na pograniczu słowiańsko-niesłowiańskim (głównie w zakresie nazewnictwa i dialektologii).

Autor publikacji naukowych i popularno-naukowych w czasopismach specjalistycznych i popularnych.

Twórca współczesnej koncepcji granicy Górnego Śląska wykorzystywanej w publikacjach Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Współautor pozycji „Górny Śląsk. 20 historii z XX wieku”,  atlasu historycznego „Górny Śląsk w XX wieku“, map Górnego Śląska oraz byłych Prus Wschodnich. Autor bądź współautor tekstów zamieszczonych w tomach pokonferencyjnych, pracach zbiorowych, czasopismach literackich. Autor i współautor cyklicznych audycji radiowych nadawanych na antenach Radia PLUS Śląsk i Polskiego Radia Opole. 


Dawid Smolorz (ur. 1971 r. w Zabrzu) – tłumacz, regionalista, dziennikarz, popularyzator historii Górnego Śląska

Wśród jego zainteresowań szczególne miejsce zajmują granice na Górnym Śląsku i w Europie Środkowej. Autor i współautor publikacji poświęconych tematyce regionalnej, m.in. „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach“, „Górny Śląsk. 20 historii z XX wieku”, „Górny Śląsk z powietrza”, „Była sobie granica – na wschodniej rubieży Górnego Śląska. Rzecz o jednej z najtrwalszych granic w Europie”. Jest także współautorem atlasu historycznego „Górny Śląsk w XX wieku“ oraz map regionu. Jego artykuły ukazywały się m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Zachodnim”, magazynie „Fabryka Silesia”, tygodniku „Wochenblatt“ i na portalu „Onet”.

Wspólnie z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach inicjuje i realizuje przedsięwzięcia o tematyce górnośląskiej, m.in. cykl projektów o granicy, która podzieliła region w 1922 r. Dawid Smolorz od wielu lat współpracuje z wydawnictwem Senfkorn z Goerlitz i jest członkiem zespołu redakcyjnego wydawanego tam miesięcznika „Schlesien heute”.



Patronem medialnym wydarzenia jest portal Zabrze.com.pl.
Patronat portalu Zabrze.com.pl

Poznaj "Sekrety Zabrza"!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również