Wiadomości z Zabrza

Pierwsze w Polsce Kompleksowe Centrum Diagnostyki i Leczenia Stwardnienia Rozsianego

  • Dodano: 2022-06-01 09:30

Przy Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu powstaje pierwsze w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Liczący 1000 m² ośrodek będzie rocznie przyjmował nawet 3 tys. pacjentów. Otwarcie nowego ośrodka zaplanowano już na jesień tego roku.

W Zabrzu powstaje pierwsze w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane

W powstającym właśnie obiekcie gościli wczoraj  m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1 dr n. med. Dariusz Budziński oraz kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu ŚUM prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Monika Adamczyk-Sowa.

– Dzięki rektorowi Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz determinacji i wizji prof. Moniki Adamczyk-Sowy na terenie Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. 3 Maja funkcjonować będzie obiekt, w którym zapewniona zostanie szybka diagnostyka SM i wszystkie dostępne opcje terapeutyczne – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Za sprawą skutecznego leczenia chorzy na SM nie muszą już kojarzyć się z wózkiem inwalidzkim, mogą aktywnie żyć zawodowo i rodzinnie. Serdeczne gratuluję nowego ośrodka rektorowi ŚUM prof. Tomaszowi Szczepańskiemu, prof. Monice Adamczyk-Sowie i jej zespołowi, lekarzom zajmującym się chorymi na SM oraz dyrektorowi PSK Dariuszowi Budzińskiemu.

– To ośrodek, który powstał w odpowiedzi na potrzeby i trendy ogólnoświatowe, bo wiemy, że obecnie podstawą optymalnej organizacji opieki zdrowotnej są „centra doskonałości” nie tylko w neurologii, ale w ogóle w medycynie – dodaje prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Monika Adamczyk-Sowa. – Dzięki takiej organizacji i istnieniu takiego ośrodka, w którym pracuje wysoko wyspecjalizowany personel i lekarski i pielęgniarski, istnieje dostęp do innych specjalistów, którzy są potrzebni w tego typu opiece interdyscyplinarnej. To szczególnie istotne dla pacjenta ze stwardnieniem rozsianym, gdzie wiemy, że ta interdyscyplinarność jest konieczna.

Jak tłumaczy prof. Monika Adamczyk-Sowa, nowy ośrodek Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu, to także dobrze zaplanowana opieka rehabilitacyjna oraz dostęp do najnowszych metod diagnostycznych. Pacjenci będą mieli do dyspozycji wszystko w jednym miejscu – od doskonałych specjalistów, do najnowocześniejszego sprzętu. Ośrodek umożliwi szybką diagnostykę, szybkie włączenie właściwego, zindywidualizowanego leczenia i opiekę holistyczną, spersonalizowaną dla każdego z pacjentów. Jest to ośrodek, który opiera się przede wszystkim na opiece ambulatoryjnej. Wpisuje się to w najnowsze trendy zakładające odchodzenie od hospitalizacji na rzecz leczenia właśnie w trybie ambulatoryjnym.

Nowoczesny budynek dedykowany będzie przede wszystkim krótkoterminowej opiece ambulatoryjnej, ale do dyspozycji lekarzy będzie także oddział łóżkowy, umożliwiający całodobową hospitalizację pacjentów. Ośrodek wyposażony zostanie w zaplecze diagnostyczne, m.in najnowocześniejszy rezonans magnetyczny. Zorganizowane zostaną sale do podawania leków w formie infuzji, umożliwiające pacjentom leczenie w trybie jednego dnia – zarówno w przypadku terapii rzutów choroby, jak i w ramach leczenia immunomodulującego. Będzie tu także prowadzona rehabilitacja dzienna.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również